TÝŽDŇOVKA: Starostlivosť o les a poľovačka v jednom. Dá sa to, ale problémy pretrvávajú
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
Urbár Závažná Poruba, vlastniaci viac ako 2 000 hektárov pôdy a hospodáriaci na výmere 1 617 hektárov lesných porastov, má vyše 700 podielnikov. Tento týždeň som sa stretol s jeho zástupcami v deň, kedy vo výbore prebiehala - obrazne povedané - výmena stráží. Traja doterajší členovia, sedemdesiatnici, dodržali nepísané pravidlo a najmä vzhľadom na pokročilý vek na valnom zhromaždení 22. apríla tohto roka už za členov výboru nekandidovali. Mal som tak možnosť hovoriť s doterajším predsedom Jánom Kamienom, súčasným predsedom MUDr. Miroslavom Kováčom, bývalým podpredsedom pre les Ing. Jánom Kuľhavým, ďalším expodpredsedom Pavlom Staroňom a odborným lesným hospodárom Ing. Petrom Gajdošom.
Reč bola aj o škodách spôsobených zverou na mladých lesných porastoch a vzťahoch medzi tamojšími vlastníkmi lesov a poľovníkmi. V Závažnej Porube je Poľovnícke združenie Poludnica. Má viac ako 30 členov, ktorí vykonávajú právo poľovníctva na výmere presahujúcej 3 000 hektárov. Jedným z členov poľovníckeho združenia je aj urbárnik Ing. Ján Kuľhavý.
„Myslím si, že tak ako sme my ľudia zmenili spôsob života, tak ho v podstatnej miere zmenila aj zver. Už nie je problém stretnúť medveďa na poli. Ak by som mal túto zmenu vystihnúť, povedal by som, že teraz tu máme jeleňa poľného a zajaca lesného. Energetické plodiny, ako je kukurica a repka spôsobili, že výskyt raticovej zveri sa presunul a jej početnosť zvýšila vo vegetačnom období do polí. Na jeseň po zbere úrody sa zver sťahuje tam, kde má možnosť obživy, teda do lesa.
Dôsledkom sú vysoké škody na mladých lesných porastoch, spôsobené početnou zverou. V niektorých prípadoch sú abnormálne vysoké. Domnievam sa, že spôsob prikrmovania v minulosti nebol celkom dobre organizovaný. My poľovníci sme zver kŕmili, nie prikrmovali. A to je podstatný rozdiel, zver si zvykla na dužinaté krmivo. Na druhej strane sa významne zvýšila trofejová hodnota najmä jelenej zveri.
U nás urbárnici vychádzajú s poľovníkmi. Evidujeme škody spôsobené predovšetkým jeleňou a diviačou zverou, ale doteraz sme sa dokázali vždy dohodnúť. Aj keď z vlastnej skúsenosti z pôsobenia v Jánskej doline viem, že vymáhanie škody medzi obhospodarovateľmi lesov a poľovníckymi združeniami býva veľmi problematické v tom, či boli urobené dostatočné opatrenia, aby bolo zamedzované poškodzovanie porastov zverou,“ vyjadril sa k téme Ing. Kuľhavý.
Spomenul som nedávno prezentovaný názor Ing. Juraja Vanka, predsedu Regionálneho združenia vlastníkov neštátnych lesov v Trenčíne, že pokiaľ sa bude plán chovu a lovu odvíjať od jarných kmeňových stavov, ktoré sú iba fiktívnym číslom, tak sa tento problém nepodarí vyriešiť. Skúsenosti z Nemecka a Rakúska potvrdzujú, že plán chovu a lovu musí vychádzať z výšky škôd spôsobených zverou.
Ing. Ján Kuľhavý na to zareagoval slovami: „Určovanie normovaných kmeňových stavov považujem za prežitok, pretože tabuľky určujúce, koľko by malo byť zveri v ktorej vekovej triede, už neplatia z toho dôvodu, že sa zmenila nielen štruktúra lesa, ale celej krajiny.“
Predseda Urbáru Závažná Poruba MUDr. Miroslav Kováč dodal, že ak by boli urbárske poľovnícke spoločenstvá, tak by poľovníci vykonávali túto činnosť na svojom majetku a tomu by zodpovedala aj regulácia početnosti zveri vo vzťahu ku škodám, ktoré na mladých lesných porastoch spôsobuje. Podľa jeho názoru by nemali rozhodovať o povolenom odstrele direktívne úradníci, ale samotné poľovné združenia.
Bývalý predseda urbáru Ján Kamien potvrdil z vlastnej skúsenosti, že tabuľkové a reálne stavy zveri sa diametrálne odlišovali aj v ich urbári a odstrely sa robili podľa tabuľkových, nie skutočných stavov zveri. Tej za tie roky pribúdalo a pribúdalo...
A narastá aj problém početnosti zveri a škôd, ktoré spôsobuje. Dokedy ešte?
Jozef Marko