TÝŽDŇOVKA: Sklamaný predseda Lesného pozemkového spoločenstva Rokycany sa pýta, aký má zmysel nahlasovať policajtom krádeže dreva
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
Tento týždeň som spracoval podklady zo stretnutí so zástupcami Lesného pozemkového spoločenstva Rokycany, ktoré hospodári na výmere 162 hektárov a takmer všetky jeho lesné porasty sa nachádzajú v 3. lesnom vegetačnom stupni. Listnaté dreviny sú v nich zastúpené prakticky na sto percent, pričom dominantnou drevinou je buk. V súčasnosti má toto spoločenstvo 249 podielnikov. V obci Rokycany, vzdialenej 5 kilometrov od Prešova, žije necelých 1 100 obyvateľov, väčšinu tvoria Rómovia, obývajúci dve osady.
Predseda Lesného pozemkového spoločenstva Rokycany Miroslav Mihaľ vyjadril na našom stretnutí veľkú nespokojnosť s postupom polície pri nahlasovaní krádeží dreva v lese. Spomenul najskôr prípad, keď nahlásil na telefónne číslo 158 miesto, kde páchatelia nelegálne vyrúbali drevo v lese, kam odviezli ukradnuté drevo a na akom mieste ho uskladnili.
„Dokonca som im dal vedieť aj to, kde sa nachádza auto, ktorým bolo ukradnuté drevo odvezené z nášho lesa. Bol som vypovedať na polícii, kde zaprotokolovali moju výpoveď. Po niekoľkých dňoch prišlo poštou z polície oznámenie o tom, že páchateľ tejto krádeže je neznámy.
S členom výboru sa policajti síce boli pozrieť na mieste, kde došlo k nelegálnemu výrubu, opáskovali ho, spočítali pne a znalcom si nechali vyčísliť spôsobenú škodu, ale potom už nevyšetrovali nikoho. Keď som sa na to pýtal, tak som dostal odpoveď, že robia procesné úkony a nemám sa do toho starať. Akonáhle však páchatelia zistili, že policajti boli na mieste nelegálneho výrubu, rýchlo sa ukradnutého dreva zbavili.
Aký má zmysel nahlasovať policajtom krádeže dreva, keď nedokážu pružne zareagovať a overiť si informácie o možných páchateľoch? Ak by boli zasiahli včas a páchatelia by boli usvedčení a potrestaní, tak by to mohlo odradiť ďalších, ktorí chcú ukradnúť drevo z lesa.
Vrátim sa ešte k staršiemu prípadu. Mali sme tu krádež čerešní. Nahlásil som, kde sú stiahnuté, aj výšku škody, ktorá nám bola ich výrubom spôsobená. Policajtom som povedal meno človeka, ktorý ťahal vyrúbané čerešne s koňom, pretože kôň bol na dedine iba jeden.
Prišli, pofotili si miesto činu a nič iné ich nezaujímalo. A zasa prišlo o dva – tri týždne od nich rozhodnutie, že páchateľ krádeže je neznámy a spis je odložený...“
Miroslav Mihaľ na záver sklamane dodal, že Policajný zbor SR má predsa občanom pomáhať a chrániť ich, ale podľa týchto skúseností vlastníkov lesov z Rokycian tomu tak žiaľ nie je.
Jozef Marko