TÝŽDŇOVKA: Schematizmus, dirigizmus a ideológia do lesa a lesníctva nepatria
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
V letnom dvojčísle časopisu LES & Letokruhy sme v rubrike Osobnosti predstavili čitateľom Ing. Stanislava Nováka z Revúcej. V závere článku sme napísali, že sú za ním konkrétne výsledky, prezentované napríklad na lesníckych dňoch Pro Silva v porastoch lesných správ Jelšava a Sirk.
Článok je zakončený konštatovaním, že si stačí pozrieť objekty Pro Silva Hanová a Šivetická dubina na Lesnej správe Jelšava a aj úplný laik bez odborných znalostí a poznatkov musí oceniť, čo sa podarilo dosiahnuť miestnym lesníkom pod vedením Ing. Stanislava Nováka. Vypestovali krásne, zdravé a životaschopné lesy, ktoré plnohodnotne plnia všetky svoje produkčné aj mimoprodukčné funkcie. Pre prírodu, spoločnosť aj ekonomiku tejto krajiny.
Keď som sa Ing. Stanislava Nováka na júnovom stretnutí opýtal, ako dospel k citlivému a jemného hospodáreniu v lese, odpovedal, že nevie, či išlo o citlivé a jemné, ale určite logické lesnícke postupy. „Ak niečo pre mňa postrádalo logiku, tak som to nerobil. Bol som za tento svoj postoj sem-tam aj potrestaný, pretože vtedy fungoval inštitút prémiových ukazovateľov. Veľkou módou boli v tých časoch prevody a premeny porastov. Pracoval som na takých správach, že som ich považoval za nezmysel, pretože znamenali klčovanie drevín, ktoré rástli v daných prírodných podmienkach a boli veľmi vitálne. Išlo o hrab, osiku a brezu.“
Tento týždeň som si podrobnejšie pozrel odborné podklady, pripravené pre účastníkov lesníckych dní, ktoré sa uskutočnili v spomenutých lesných porastoch v rokoch 2007, 2010 a 2019. V kontexte toho, čo po sebe aj so spolupracovníkmi zanechal 75-ročný Ing. Stanislav Novák, ma v zámere na vytvorenie objektu Pro Silva Hanová osobitne zaujal nasledujúci odstavec:
„Zámerom je realizovať zásahy na celých plochách porastov pri rešpektovaní možnosti stanovišťa, biologických vlastností jednotlivých drevín, pri využití ich vzájomných vzťahov, s cieľom zvyšovať kvalitu porastov, podporovať alebo vytvárať diferencovanú štruktúru porastov, zabrániť ťažbe rubne nezrelých stromov, ponechať v poraste čo najdlhšie geneticky vhodné jedince aj za cenu zníženia kvality dreva ponechaných stromov a tým podporovať prirodzenú obnovu lesa z geneticky vhodného materiálu.“
Práve takto vnímajú podstatu lesníctva skúsení praktici z lesníckej prevádzky, ktorí hovoria, že pracovať pre les, znamená pracovať s lesom v konkrétnych prírodných podmienkach, rešpektujúc sklon a expozíciu terénu, pedologické a geologické charakteristiky, mikroklímu stanovišťa, rastové možnosti pre jednotlivé druhy drevín, atď., atď.
Čas dal skrátka aj v tomto konkrétnom prípade za pravdu všetkým, ktorí sú presvedčení o tom, že schematizmus, dirigizmus a ideológia do lesa a lesníctva jednoducho nepatria. Vlastne, nemajú čo robiť v žiadnej ľudskej činnosti, v ktorej by mali vždy a za každých okolností rozhodovať nadobudnuté odborné vedomosti, praxou overené znalosti a dlhoročné skúsenosti.
Jozef Marko