TÝŽDŇOVKA: Rozhoduje sa o zonácii Národného parku Malá Fatra. Odkaz pre vlastníkov pôdy - teraz alebo nikdy
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
Žilinský samosprávny kraj zorganizoval tento týždeň diskusné stretnutie na tému Budúcnosť Krivánskej Malej Fatry. Podľa organizátorov bolo cieľom podujatia oboznámiť účastníkov s návrhom zonácie Národného parku Malá Fatra, predstaviť súvisiace procesy a viesť diskusiu o možnom smerovaní rozvoja tohto územia. Stretnutie bolo určené najmä obhospodarovateľom pozemkov na území Národného parku Malá Fatra a starostom obcí, ktoré ležia v podhorí Malej Fatry.
Návrh zonácie predstavil riaditeľ Správy Národného parku Malá Fatra Ing. Pavol Žídek. Jeho kolega Ing. Peter Cáder prezentoval spôsob pripomienkovania návrhu zonácie a výpočtu kompenzácií za obmedzenie hospodárenia. „Správa národného parku potrebuje urobiť kvalitnú zonáciu. Územie je vaše, ale chceme, aby ste nás brali ako odborných partnerov. Prebiehajú rokovania s vlastníkmi pôdy a budú nasledovať stretnutia so samosprávami. Nedovolíme si urobiť zonáciu bez toho, aby sme sa s vami všetkými nestretli a nezohľadnili vaše odborné pripomienky,“ zdôraznil Ing. Pavol Žídek, oslovujúc najmä súkromných majiteľov pôdy, ktorí vlastnia v Národnom parku Malá Fatra vyše 90 percent jeho výmery.
Zámerom štátnych ochranárov je, aby bol po získaní vyjadrení z valných zhromaždení dotknutých pozemkových spoločenstiev a dopracovaní pripomienok odoslaný finálny návrh zonácie Národného parku Malá Fatra Okresnému úradu v Žiline v júni 2025.
Na dôležitosť procesu pripomienkovania návrhu zonácie národného parku opakovane upozornil vlastníkov pôdy štátny tajomník Ministerstva životného prostredia SR Ing. Filip Kuffa: „V návštevnom poriadku a v programe starostlivosti o chránené územie po schválení zonácie môžu byť zapracované vaše požiadavky, kvôli ktorým netreba meniť zákon o ochrane prírody a krajiny. Vy, vlastníci, musíte mať konkrétnu predstavu, čo chcete na území národného parku robiť.
Vy sa musíte v prvom rade snažiť v procese pripomienkovania návrhu zonácie, aby ste si nárokovali, čo chcete, aby bolo podchytené v dokumentoch o národnom parku. Zákon vám to umožňuje. Považujem zonáciu za technickú záležitosť, ale program starostlivosti o chránené územie špecifikuje, čo je možné robiť v jednotlivých zónach národného parku počas doby platnosti tohto dokumentu. Vymedzuje teda činnosti, na ktoré si už nebudú musieť žiadať vlastníci pozemkov súhlas okresného úradu. To je alfa a omega tohto problému, preto je dôležité, aby ste to pochopili.
A vyhli sa tomu, že v správnych konaniach, do ktorých vstupujú rôzne tretie strany a ich vstupovanie do správnych konaní sa obmedziť nedá, pretože Slovensko je k tomu zaviazané v medzinárodných dohovoroch, nemusia byť vaše požiadavky ako vlastníkov pôdy akceptované. Preto sú zonácia a program starostlivosti o chránené územie z môjho pohľadu pre vás také dôležité.“
Vlastníci lesnej a poľnohospodárskej pôdy v národných parkoch majú dostatok skúseností so zasahovaním mimovládnych organizácií do správnych konaní a s tým, ako štátne orgány doteraz rozhodovali o pripomienkach a požiadavkách vlastníkov pozemkov. Preto je možné odkaz štátneho tajomníka parafrázovať slovami: Teraz alebo nikdy. Nateraz je aktuálny v procese pripomienkovania zonácie Národného parku Malá Fatra...
Jozef Marko