TÝŽDŇOVKA: Robiť na Slovensku s drevom je ako pracovať s plutóniom. Lesníci potrebujú silnú stavovskú komoru
- Zverejnené v Aktuálne
- Komentáre (1)
Hlavný inžinier Lesov mesta Spišská Nová Ves Ing. Marek Burik trafil klinec po hlavičke, keď v diskusii na valnom zhromaždení Oblastnej lesníckej komory Košice, ktoré sa konalo tento týždeň v metropole východného Slovenska povedal, že robiť v súčasnosti na Slovensku s drevom, je ako pracovať s plutóniom.

Vlastníkom a obhospodarovateľom lesov určite netreba vysvetľovať, prečo je tak výstižné prirovnanie trvalo udržateľného obhospodarovania lesov, spojeného s ich obnovou a ťažbou dreva, k nebezpečnej a komplikovanej práci s chemickým prvkom, ktorého izotop sa stal základom atómovej bomby, zhodenej v roku 1945 na Nagasaki.
Predseda Oblastnej lesníckej komory Košice Ing. Ján Slivinský, ktorý je vedúcim Ochranného obvodu Tatranská Javorina v Tatranskom národnom parku, o súčasnom všeobecnom dešpekte k lesníckej profesii a nerešpektovaní odborných stanovísk lesníkov povedal, že už naozaj nevie, ako treba prezentovať verejnosti stav odumierajúcich vysokohorských a horských smrečín a dopady ich ponechania na samovývoj, ktorými sú odtrhy a zosuvy svahov, pôdna a vodná erózia, premnoženie škodcov a celková destabilizácia a deštrukcia lesných ekosystémov, aby kompetentní pochopili, že je potrebné doterajší prístup k ochrane prírody zmeniť.
V diskusii sa členovia Oblastnej lesníckej komory Košice po roku opäť zhodli na potrebe povinného členstva v Slovenskej lesníckej komore, ďalej na profesionalizácii aspoň časti jej činnosti a nevyhnutnosti vyriešenia problematického nahlasovania náhodných ťažieb vo všetkých stupňoch ochrany prírody. „Ak má byť Slovenská lesnícka komora silná, aby nás bola schopná dostatočne zastupovať, musíme ju podporiť. Ak nebude jej členmi aspoň 90 percent lesníkov, nemôže splniť naše očakávania,“ vystúpil so svojim názorom lesník z Kladzian pri Vranove nad Topľou Ing. Juraj Krišta.
Predseda Oblastnej lesníckej komory Bratislava Ing. Róbert Gombárik na zasadnutí predstavenstva lesníckej stavovskej organizácie o dva dni na to v Malackách hovoril o konkrétnych skúsenostiach lesníkov, vystavených protichodnému tlaku orgánov štátnej správy počas vykonávania štátneho dozoru. Lesníkom podľa jeho slov nikto prakticky nevysvetlí, ako majú postupovať napríklad pri odevidovaní ťažby inváznych drevín, akými sú rozšírený pajaseň žliazkatý a javor jaseňolistý. Namiesto toho odborní lesní hospodári žijú v neustálej hrozbe udeľovania pokút.
V diskusii členov predstavenstva Slovenskej lesníckej komory v hodnotení o skúsenostiach s outsourcingom v lesnom hospodárstve odznelo, že vo všeobecnosti ľudia čakajú, že problémy vyrieši niekto iný. Nechcú mať starosti, nepúšťajú sa sami do prekonávania prekážok.
Lesníci sa v súčasnosti spoliehajú na Slovenskú lesnícku komoru a zároveň tvrdia, že nevidia dôvod, prečo by sa mali stať jej členmi, pretože im nijako nepomáha. Lenže lesnícka stavovská komora potrebuje nie stovky, ale tisíce členov, aby získala na rešpekte a vážnosti pri presadzovaní odborných lesníckych stanovísk.
Až potom môžu lesníci očakávať, že ich bude zastupovať tak, ako reprezentuje záujmy svojich členov Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora či Slovenská lekárska komora.
Alebo bude väčšina lesníkov vo vzťahu k svojej profesijnej organizácii ďalej zbytočne a bezvýchodiskovo riešiť dilemu, pripomínajúcu známu otázku: Čo bolo skôr, vajce alebo sliepka...?
Jozef Marko
Komentárov
Takmer bezvýhradne súhlasím s obsahom týždňovky p. Marka.
Dovolím si však pár poznámok:
1. Neporovnával by som, ako diskutujúci v rámci SLK, stavovské komory ako SPaPK, SLK a možno aj SPK. Práve posledná poľovnícka, ktorú som pridal ja má ako vieme povinné členstvo poľovníka zo zákona o poľovníctve. A tu identifikujem istý kontraprodukt. Viete, ak je niečo násilné-povinné, tak to nie celkom funguje. Myslím si, že je pred nami ešte dosť veľa potrebnej osvety medzi nami lesníkmi. Masovosť je síce sila, ale viac by som sa predsa len spoľahol na vedu a výskum.
2. Ako som sa už niekde vyjadril, považujem lesníctvo za "vedu" a poľnohospodárstvo skôr za "kumšt-oriešok". Ja neverím tomu, že sme boli aj za socializmu potravinovo sebestační a nezávislí. Ak tak len vďaka nám tzv. "gadžom" na vidieku, ktorí sa radi hrabú v hline a nesmrdí im hnoj a močovka.
3. Ako príklad, keď nevieme ako OLH zaevidovať ťažbu invázok a dokonca pod hrozbou pokút, tak mi to príde smiešne. Som OLH od roku 2000 a taký problém som nemal. Niekto ho musel vymyslieť a to sme presne my lesníci a naša dokonale prepracovaná LHE. Ako lesník ŠOP by som si s tým isto poradil. Ak by náhodou nie, tak je tu predsa NLC, tútor všetkého v lesníctve, tak nech rieši a poradí.
Ďakuje za Vašu trpezlivosť.
RSS informačný kanál kometárov k tomuto článku.