TÝŽDŇOVKA: Problematické rady národných parkov. Nevyužitá príležitosť
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
Podľa novelizovaného zákona o ochrane prírody a krajiny, ktorý vstúpil do platnosti začiatkom tohto roka, sú do rád národných parkov delegovaní zástupcovia územnej samosprávy, na ktorej území sa nachádza príslušný národný park, v horských oblastiach zástupca Horskej záchrannej služby, ďalej zástupcovia významných právnických osôb, pôsobiacich v oblasti ochrany prírody a krajiny, lesníctva a cestovného ruchu a odborníci z vedeckých a odborných organizácií, ktorých menuje a odvoláva ministerstvo životného prostredia.
„V Rade Národného parku Poloniny ale nie sú zastúpení lesníci, pričom najviac dotknutým subjektom je Lesopoľnohospodársky majetok Ulič, nedávno zlúčený so štátnym podnikom LESY SR. Chýbajú v nej aj odborníci z Národného lesníckeho centra vo Zvolene. Iba jedným zástupcom sú v rade národného parku nedostatočne reprezentovaní súkromní vlastníci lesov. Pritom ani nebol nominovaný pozemkovými urbárskymi spoločenstvami, hospodáriacimi na území národného parku. Dopadlo to tak, že sa členstva v rade nakoniec vzdal. A to pripadá až 81 percent výmery Národného parku Poloniny na lesný pôdny fond!
Podľa môjho názoru v rade národného parku absentuje aj zástupca Slovenského vodohospodárskeho podniku. Veď na území národného parku sa nachádza najväčšia vodná nádrž na pitnú vodu v strednej Európe Starina, ktorá je zdrojom pitnej vody pre takmer 330 000 ľudí v 200 mestách a obciach,“ povedal nám pred niečo vyše týždňom na stretnutí v Trebišove bývalý trojnásobný riaditeľ Národného parku Poloniny a súčasný pracovník Chránenej krajinnej oblasti Latorica Ing. Jozef Repka.
Zloženie Rady Národného parku Poloniny a menovanie jej zástupcov malo byť podľa jeho slov prvým krokom štátnej ochrany prírody k dohode na zonácii národného parku a predpokladom pre vytvorenie korektných vzťahov so všetkými zainteresovanými, ktoré budú pri rokovaniach o zonácii veľmi dôležité. „Lenže rozhodujúci aktéri neboli do rady menovaní, preto to vnímam ako nevyužitú príležitosť,“ zhodnotil postup ochranárov J. Repka.
Nespokojnosť so zložením Rady Národného parku Nízke Tatry (NAPANT) vyjadrili aj zástupcovia Liptovsko -Tatranského združenia vlastníkov lesov na stretnutí s novým riaditeľom NAPANT-u, ktoré sa uskutočnilo tento týždeň v Demänovskej doline. Zo štyroch zástupcov vlastníkov lesov, nominovaných združením tak, aby reprezentovali záujmy lesomajiteľov vo všetkých častiach najväčšieho národného parku na Slovensku, akceptovalo ministerstvo životného prostredia, ktoré rozhoduje o zložení rady národného parku, iba jedného.
Predseda Liptovsko – Tatranského združenia vlastníkov lesov Ing. Vladimír Bruncko tlmočil riaditeľovi NAPANT-u Mgr. Marekovi Kuchtovi jasnú požiadavku, podporenú zástupcami všetkých urbárov, aby v Rade Národného parku Nízke Tatry mali vlastníci lesov všetkých štyroch nominovaných zástupcov a teda dostatočne reprezentatívne zastúpenie lesomajiteľov.
Tí trvajú na svojom a ak si postaví hlavu aj ministerstvo životného prostredia a nedoplní radu, tak vytvorenie Rady Národného parku Nízke Tatry bude od začiatku takisto nevyužitou príležitosťou. A to je určite veľký problém na ceste k dosiahnutiu úplnej zonácie (s A zónou bezzásahu nielen na štátnych pozemkoch), o ktorú ide ochrancom prírody v prvom rade.
Jozef Marko