TÝŽDŇOVKA: Prerušené lesnícke ticho o Tichej doline 20 rokov po vetrovej kalamite Alžbeta
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
Po tom, ako sa 19. novembra 2004 prehnala Tatrami víchrica Alžbeta, sa od roku 2007 stala Tichá dolina synonymom principiálneho stretu diametrálne odlišných prístupov k ochrane prírody. Aktívneho, ktorí zastávajú lesníci a pasívneho, presadzovaného ochrancami prírody. Blíži sa 20. výročie tejto vetrovej kalamity. Po vyčíňaní tatranskej bóry a následných ochranárskych zákazoch a obmedzeniach spracovania vývratov a zlomov v zničených lesoch prerástla v nebývalú podkôrnikovú kalamitu. Lykožrúty sa neustále šíria do ďalších a ďalších smrekových porastov, ktoré postupne chradnú a odumierajú.
Ekoaktivisti už mediálne využili príležitosť okrúhleho výročia Alžbety a v uplynulých týždňoch prezentovali na televíznych obrazovkách aj na stránkach printov súčasný stav v Tichej doline ako veľký úspech ponechania kalamitných porastov na samovývoj bez zásahu človeka. Vlastníci a užívatelia lesov sa k tejto téme zatiaľ verejne v mainstreamových médiách nevyjadrili...
Rozhodol som sa toto lesnícke ticho o Tichej doline prerušiť. Tento týždeň som si prezrel s lesníkmi zo Správy TANAP-u v takmer 14 kilometrov dlhej Tichej doline, ktorá je najrozsiahlejšou dolinou Vysokých a Západných Tatier, výsledky rozdielneho lesníckeho a ochranárskeho prístupu.
V lokalite Pred Krížnou na začiatku Tichej doliny na ne názorne poukázal vedúci Ochranného obvodu Podbanské Ing. Marián Jurík, ktorý pracuje v tamojších lesoch už 35 rokov: „Na pravej strane od cesty vidíte obnovenú kalamitnú plochu a mladé lesné porasty, kde Štátne lesy TANAP-u mohli spracovať kalamitu. Na ľavej strane sa nachádza bezzásahové územie, kde im to umožnené nebolo.
Na aktívne lesnícky manažovaných plochách sa nachádza prirodzené zmladenie smreka, smrekovca, jarabiny, borovice, javora, brezy a ďalších drevín, do ktorého sme umelo vysádzali jedľu po 50 sadeníc v desiatich kotlíkoch. Zver schádza do nižších polôh, takže jedľu nepoškodzuje ohryzom. Priestorovo a výškovo diferencovaná mladina s pestrou drevinovou štruktúrou je vhodne rozvoľnená.
Mladý lesný porast je dobre priechodný pre ľudí i pre zver a najmä pre vzácneho hlucháňa, ktorému vyhovuje voľnejší zápoj. Keďže je táto lokalita vo 4. stupni ochrany prírody, ktorá má byť súčasťou B zóny TANAP-u, tak by bolo vhodné venovať sa výchove porastu jeho ďalším rozvoľňovaním a pomiestnym ponechaním jarabiny, aby sme docielili žiadúcu odolnosť a stabilitu lesa.
Na vedľajších bezzásahových plochách nájdeme prakticky len jarabinu, smrek a rozpadnuté kmene stromov materského porastu. Ležiace mŕtve drevo pri slabých povodniach síce dokáže zadržať vodu v lese, ale keď prídu silné prívalové dažde a veľká povodeň, naakumulovaná drevná hmota je horskými potokmi doslova zmetená do údolí, kde spôsobuje veľké škody.
Priechodnosť porastu v bezzásahu je veľmi obmedzená. Na voľných plochách je častokrát obnažená pôda. Husté smrečiny bez aktívnej výchovy budú preštíhlené a náchylné vyvrátiť sa počas silného vetra. Jarabina ako prípravná drevina je tu samozrejme potrebná, ale dožije sa len 35 – 40 rokov a následne z týchto porastov samovoľne vypadne, pretože smrek ju jednoducho prerastie. Porast sa tak dostane zrejme znova do podoby smrekovej monokultúry...“
Jozef Marko