TÝŽDŇOVKA: Prečo vlastníci a užívatelia pôdy v chránených územiach volajú po oslobodení vidieka?
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
Kto seje vietor, žne búrku. A tak je vlastne celkom prirodzené, že po takmer dvadsiatich rokoch pre vlastníkov a užívateľov pozemkov v chránených územiach častokrát nevysvetlených a odborne neobhájených príkazov, zákazov, obmedzení, direktívne stanovených podmienok a nekorektných praktík, napríklad vydávaním podpisov na prezenčných listinách o prerokovaní za súhlas vlastníkov pozemkov s vyhlásením chránených území, akcia vyvoláva reakciu. Preto silnie hnutie proti aktivistom, ktorí chcú oslobodiť národné parky. Preto vlastníci a obhospodarovatelia lesných a poľnohospodárskych pozemkov volajú po oslobodení celého slovenského vidieka od nátlaku orgánov ochrany prírody a ekoaktivistov.
Tento týždeň zhrnul predseda ÚNIE regionálnych združení vlastníkov neštátnych lesov Slovenska Milan Ovseník na stránke na sociálnej sieti - ako to ironicky nazval - výsledky demokratickych postupov ministerstva životného prostredia pri vyhlasovaní území európskeho významu na súkromných pozemkoch: Lúky Hornej Oravy - ľudia sa bili na mestskom úrade, zasahovala tam polícia - písali o tom v SME/MY Orava. Lúky Kysúc a Beskýd - rozširovanie Chránenej krajinnej oblasti Kysúc - majitelia pozemkov sa obávajú najhoršieho, publikované na portáli Noviny.sk. Starostovia aj občania Kysúc sú pobúrení: Ochranári rozhodujú o nás bez nás – publikované na portáli mojeKysuce.sk
Ďalej. Lúky Štiavnických vrchov (reportáž na TV Markíza) - Po lesoch chcú ochranári aj lúky: Búria sa starostovia i vlastníci pozemkov, LesMedium.sk - Stránka lesníkov, majiteľov a priateľov lesa. Liptov - Veľká Fatra, Horské lúky na Liptove chystajú zaradiť do Natura 2000, ľudia to nechcú – publikované na SME/MY Liptov. Dolný Liptov a Dolná Orava – Choč - Chránení sme dostatočne, odkazujú dedinčania spod Choča – publikované v SME/MY Liptov.
„Lúky Drienčanského krasu, Lúky Poľany, Lúky Štósa. Po tlaku samospráv a vlastníkov pôdy zrušených niekoľko rokovaní. Ako to bude ďalej pokračovať? Nemalo by dôjsť k zmene zákona? A začať už konečne demokraticky? Veď predsa po zmene sa volá zdola. A ministerstvo životného prostredia verklíkuje 17 rokov zas a znova - veď ono chce diskutovať... a zo všetkého nás zachránia čarovné eurofondy, ktorým envirorezort vládne,“ dodáva vo veľavravnom statuse M. Ovseník.
Ale to nie je aktuálne jediná kauza, ktorá spôsobuje, že ľudia žijúci a pracujúci na vidieku sa tam prestávajú cítiť ako doma a najmä slobodne. V katastrálnom území obce Nevoľné v okrese Žiar nad Hronom napadol pastiera oviec v stredu ráno medveď. Muža mali zachrániť pastierske psy. Pre TASR to potvrdil starosta obce Štefan Henžel. K ďalšiemu útoku medveďa na človeka došlo v obci Lutila v okrese Žiar nad Hronom, ktorý však dotyčný občan nenahlásil polícii.
TASR ďalej píše, že obyvateľov Beckova v posledných dňoch trápi, že v blízkosti obce sa im totiž pohybuje medveď. Toho už zachytili aj fotopasce. „Poľovnícke združenie Hurban Beckov si týmto plní oznamovaciu povinnosť pre Okresný úrad Nové Mesto nad Váhom a Obecný úrad Beckov. Obecný úrad Beckov zabezpečí upozornenie o výskyte tohto živočícha pre občanov miestnym rozhlasom, aby sa občania opatrne pohybovali v katastrálnom území obce a nevstupovali do súvislých hustých lesných porastov,“ píšu poľovníci v dokumente, ktorý má redakcia k dispozícii. Súčasťou dokumentu je aj fotografia šelmy, ktorá sa túla v okolí hradu Beckov.
Poslanec Nového Mesta nad Váhom Tomáš Malec podľa TASR informoval, že v okolí ich mesta sa pohybuje medvedica s mláďatami. Videná bola na Kamennej, jej výskyt potvrdili aj poľovníci. Podľa poľovníkov ide o rovnakú medvedicu, ktorá sa pohybovala aj v okolí Čachtíc – hrad Čachtickej pani Alžbety Báthory je v očiach turistov rovnako zaujímavý, ako hrad Beckov. Poľovníci ľudí upozornili, aby v prípade, ak idú do lesa, boli mimoriadne opatrní a obozretní.
Všetko správy o výskyte medveďa a obavách ľudí za jeden týždeň. A k tomu vedúci zásahového tímu povie, že „slová, ako stret, útok, konflikt či incident, sú odbornými termínmi, majú pevne stanovené definície, a preto nie je správne, keď sa zamieňajú, ľahkovážne používajú alebo zámerne zneužívajú, ako to dnes často sledujeme v médiách.“
Takže najlepšia obrana je útok? Prečo sa potom životniari a ochranári tak rozhorčujú nad tým, aká vlna odporu sa voči nim dvíha na slovenskom vidieku...?
Jozef Marko