TÝŽDŇOVKA: Pre vlastníkov lesov je dôležité poznať svoje korene. Spojivko medzi predkami, súčasníkmi a potomkami
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
Tento týždeň som navštívil v Považskej Teplej Pozemkové spoločenstvo Zálužie. Jeho príbeh začal v roku 1921. Sedem rodín pôvodom z Terchovej vtedy za ťažko zarobené peniaze v hutiach a baniach v Spojených štátoch amerických kúpilo od barónky Popper lesnú a poľnohospodársku pôdu v katastri tejto obce, vrátane Veľkého (892 m n. m.) a Malého (813 m n. m.) Manína a turisticky vyhľadávanej, niečo vyše kilometra dlhej Manínskej tiesňavy, nachádzajúcej sa medzi nimi.
V súčasnosti má Pozemkové spoločenstvo Zálužie vyše 130 členov a pôdu v ňom vlastní viac ako 400 ľudí. Približne 400 hektárov pôdy vo vlastníctve pozemkového spoločenstva pripadá na lesy, ďalšie desiatky hektárov sú pasienky, lúky a zastavané plochy. O tom, ako sa od roku 2011 začalo nanovo odvíjať fungovanie pozemkového spoločenstva, som hovoril s jeho predsedom Vladimírom Haladejom a miestnym rodákom Bohumilom Hollým. Jeho predkovia hospodárili na tunajších pozemkoch a prišiel s myšlienkou vytvorenia múzea. Inšpiroval ho príklad z dediny na východnom Slovensku, kde si takýmto spôsobom uctili tých, ktorí išli za prácou do Ameriky, aby sa doma postarali o svoje rodiny.
„Môj pradedo bol jedným z tých, ktorý išiel do Ameriky zarobiť peniaze a vrátil sa, aby ich použil ako všetci tí, ktorí tu vtedy kúpili pôdu, na zlepšenie svojho života. Myslím, že si zaslúžia, aby sme si pripomenuli to, čo pred viac ako storočím dokázali a vyjadrili im tak svoju vďačnosť. Dom, ktorý tu ostal po mojom pradedovi a má miestny názov Štokovec, je vhodným miestom na to, aby v ňom bolo umiestnené miestne múzeum. Ak by sa to podarilo, tak by aj u mladých ľudí vzrástlo povedomie o tom, že tu majú svoje korene. Každý zdravý strom má predsa zdravé korene. A svoje korene by uvideli miestni obyvatelia v našom múzeu,“ vysvetlil mi Bohumil Hollý.
Predseda Pozemkového spoločenstva Zálužie Vladimír Haladej zareagoval slovami, že podľa neho ide o fantastickú myšlienku: „Potrebujeme sa posunúť ďalej a zhmotniť tento nápad do reality. Patrím medzi ľudí, ktorí vyhľadávajú zaujímavé príležitosti a potom spájajú ľudí, ktorí ich zrealizujú. Tak tomu bolo aj s biofarmou, ktorú sme tu založili. Spočiatku nemala veľkú podporu u miestnych ľudí, ale postupne sa tento projekt podarilo uskutočniť a v súčasnosti veľmi dobre funguje.
Štokovec sa budeme snažiť odkúpiť od jeho súčasného majiteľa. V prvom rade však musíme získať pre tento zámer súhlas na valnom zhromaždení pozemkového spoločenstva. Potom budeme hľadať cestu, ako získať potrebné finančné prostriedky z fondov, vytvoriť múzeum a získať do neho historické materiály od tunajších obyvateľov. Som si istý, že nájdu doma veľa zaujímavých dokumentov a predmetov, len ich treba osloviť a vysvetliť im, prečo by ich mali poskytnúť múzeu.
Považujem za veľmi dôležité, aby sme myšlienku vytvorenia múzea dotiahli, pretože môže byť silným spojivkom medzi pôvodnými usadlíkmi, ktorí sem prišli a kúpili tu pôdu, a nasledujúcimi generáciami, ktoré tu žijú a budú žiť v aj budúcnosti. Teda spojivkom medzi našimi predkami, súčasníkmi a potomkami.“
V Považskej Teplej žije Ladislav Janech, ktorý má doma v štyroch podkrovných miestnostiach zhromaždených množstvo artefaktov s vekom od desiatok po stovky rokov. Presvedčil som sa vďaka jeho odbornému výkladu o tom, že vlastní pozoruhodnú numizmatickú zbierku, vykopávky z tunajších nálezísk, historické zbrane, rôzne kuriozity, technické unikáty, všakovaké užitočné predmety, ktoré sú dôkazom ľudskej vynaliezavosti a dôvtipu. Ale aj predmety dennej potreby, ktoré boli súčasťou každodenného života a práce predkov tunajších obyvateľov.
Ak by sa súkromným vlastníkom pôdy z Pozemkového spoločenstva Zálužie podarilo sprevádzkovať miestne múzeum, určite by mu časť svojej zbierky rád zapožičal.
Článok o Pozemkovom spoločenstve Zálužie si budete môcť prečítať v niektorom z najbližších vydaní časopisu LES & LETOKRUHY.
Jozef Marko