TÝŽDŇOVKA: Práca chvatná, málo platná. Problémy s reformou národných parkov a Budajove útoky na lesníkov pokračujú
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
Keď v júni minulého roka predstavili architekti takzvanej reformy národných parkov poslanecký návrh zákona o ochrane prírody a krajiny, chceli, aby bol v pléne Národnej rady SR schválený už v septembri v duchu hesla, s ktorým sa nijako netajili: Teraz alebo nikdy! Narýchlo načrtnutý presun pozemkov štátu v národných parkoch pod správu envirorezortu a štátnej ochrany prírody ale narazil na nečakane silnú vlnu lesnícko-vidieckeho odporu. Kritici vyčítali návrhu najmä uponáhľanosť a z nej prameniacu nedostatočnú pripravenosť.
A hoci tvorcovia a zástancovia údajnej reformy národných parkov prispôsobovali mediálnu rétoriku jej obhajoby množiacim sa racionálnym výhradám oponentov a nasľubovali verejnosti vyriešenie všetkých sporných otázok, vrátane 75 percentného podielu bezzásahových území vo všetkých deviatich národných parkoch do roku 2030, verejná kritika novely zákona o ochrane prírody a krajiny neustávala. Zneistila zákonodarcov natoľko, že ju s pozmeňovacími návrhmi schválili až v polovici decembra minulého roka.
Múdrosť slovenského príslovia Práca chvatná, málo platná dobehla v prípade reformy národných parkov aj samotných ochranárov. Viacerí si uvedomili, že v parlamente prešla v upravenej podobe, ktorá nezodpovedá ich predstavám. Tento týždeň ukázal, že začínajú byť z dôsledkov tohto tlaku na pílu, ktorý sami vyvolali, mimoriadne nervózni.
A tak siahli podľa nich k osvedčenej zbrani – minister Ján Budaj obnovil útoky na lesníkov. V Denníku N ich obvinil zo všetkého možného, usilujúc sa vyvolať dojem, že práve LESY SR a Štátne lesy TANAP-u sú zodpovedné za aktuálne skomplikovanie a prípadné zdržanie procesu reformy národných parkov.
Ibaže tentokrát obidva štátne lesnícke subjekty okamžite zareagovali a zásadne sa ohradili voči nepravdivým tvrdeniam ministra Budaja. Ten napríklad uviedol, že zonácia TANAP-u sa vlečie dvadsať rokov, keďže Štátne lesy TANAP-u tomu bránili. Pravdou však je, že rokovania, týkajúce sa budúcej podoby zonácie medzi ŠL TANAP-u a Správou TANAP-u boli ukončené a uzavreté už v roku 2008, teda takmer pred štrnástimi rokmi!
Minister Budaj si zobral do úst aj LESY SR a okrem iného im vytkol, že nemá doteraz od nich žiadny súpis majetku, ktorý má byť predmetom prevodu. LESY SR v utorok jeho slová uviedli na pravú mieru keď informovali verejnosť o tom, že dovtedy nedostali žiadnu oficiálnu žiadosť od Ministerstva životného prostredia SR alebo Štátnej ochrany prírody SR o prevod nehnuteľností vo vlastníctve štátu, ani ponuku na spoluprácu pri špecifikácii nehnuteľností, ktoré majú byť predmetom prevodu. Do dňa vydania stanoviska štátneho podniku LESY SR nebola zriadená ani koordinačná komisia na riadenie prevodu pozemkov v národných parkoch.
Takže problémy s ich takzvanou reformou pretrvávajú. A to sme len na začiatku implementácie zásadnej legislatívnej zmeny, ktorej najväčším nedostatkom je, že bola ušitá horúcou ihlou.
Jozef Marko