TÝŽDŇOVKA: Pomník obeti, znetvorená tvár, nové útoky, ďalší verejný protest a reakcia? Posilnenie zásahového tímu...
- Zverejnené v Aktuálne
- Komentáre (1)
Pomník obeti útoku medveďa, znetvorená tvár človeka, ktorý atak šelmy našťastie prežil, pribúdajúce správy o stretoch ľudí s medveďmi, informácia o verejnom proteste ľudí, ktorí sa cítia reálne ohrození. To všetko koluje na sociálnych sieťach s jediným spoločným menovateľom: údivom, rozhorčením a zlosťou. Ani tieto mementá stále nedokážu primäť kompetentných, aby začali konečne účinne riešiť eskalujúci problém spolužitia človeka s čoraz početnejšou populáciou medveďov na Slovensku. Pritom tie sa vyskytujú aj tam, kde nie sú kontajneroviská, odpady a prikrmovanie ako ľahko dostupný zdroj potravy. Vidieť ich potulovať sa v blízkostí dedín a na frekventovaných miestach, takže ľudia na vidieku sa už nemôžu cítiť bezpečne.
Štátni ochranári komunikačne robia čo môžu, aby získali čas a upokojili situáciu. Stredajší incident v oblasti Národného parku Veľká Fatra, kedy zahnala medvedica, v snahe ubrániť svoje dve mláďatá, záchranára Horskej Záchrannej služby z turistického chodníka vysvetlili tak, že záchranár pri úteku spadol a utrpel poranenie hlavy. Priebeh incidentu preto podľa nich nemožno považovať za útok, ktorého dôsledkom bola doškriabaná tvár záchranára. Ibaže, keď sa na človeka vyrúti medvedica, aby ochránila svoje mladé, tak je to z jej pohľadu obrana, ale z pohľadu človeka je to predsa útok! A na tom nič nezmení ani hra so slovíčkami a mediálne úhybné manévre štátnych ochranárov.
Štátna ochrana prírody SR tvrdošijne už niekoľko mesiacov zotrváva na svojom. Aj tento týždeň reagovala vyhlásením, že za účinné riešenie problému s početnosťou medveďov, ktorá sa stáva pre slovenský vidiek neudržateľnou, považuje posilnenie Zásahového tím pre medveďa hnedého o jedenásť externých spolupracovníkov. Má ísť najmä o regionálnych znalcov z radov poľovníkov, ktorí majú oprávnenie nosiť pri sebe zbraň. Na tlačovej konferencii informoval o tom túto stredu generálny riaditeľ ŠOP SR Dušan Karaska. Zásahový tím pre medveďa hnedého má podľa jeho slov v súčasnosti sedem stálych zamestnancov štátnej ochrany prírody, ktorých pôsobenie je rozdelené do severného a južného okruhu.
"V Podpoľaní nám nepomôžu klasické narkotizačné zbrane, pretože tie medvede sú plachšie a nepriblížime sa k nim na krátku vzdialenosť. Orientačne odhadujeme, že v Podpoľaní je približne desať jedincov, ktoré sú zrelé na to, aby boli odstránené z populácie. Je to ale len odhad, vyžaduje to ešte konzultáciu s miestnymi znalcami," komentoval Dušan Karaska situáciu v regióne, považovanom za najproblematickejší. "Všetko závisí od toho, ako účinne dokážeme plošne eliminovať príčiny zmeny správania medveďov a ako intenzívne dokážeme eliminovať nenapraviteľné jedince," dodal podľa TASR generálny riaditeľ ŠOP SR pred novinármi.
Ľudia, ktorí sa už boja, a nielen na Podpoľaní, ísť do blízkeho lesa alebo za dedinu, vnímajú ako nenapraviteľný postup štátnych ochranárov. Doterajším výsledkom ich „práce“ je, že medvede sú aj tam, kde ich ľudia doteraz nevideli. Nuž, uvidíme, ako ďaleko sú schopní ochranári vo svojej neoblomnosti ešte zájsť. Nateraz sa zdá, že na Slovensku nie je tej sily, ktorá by tvrdohlavosť ochranárov dokázala zastaviť...
Jozef Marko
Komentárov
RSS informačný kanál kometárov k tomuto článku.