TÝŽDŇOVKA: Odborníci prišli s novou metodikou zisťovania poškodenia lesných porastov zverou. Poslanci problém riešia po starom, čiže nijako a zver ďalej vo veľkom atakuje mladé lesné kultúry
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
Účastníci 31. ročníka medzinárodnej konferencie Aktuálne problémy v ochrane lesa 2022 dostali tento týždeň na začiatku podujatia od organizátorov dve brožúry. Užívateľom lesov môžu pomôcť s problémom zisťovania poškodenia lesných porastov zverou a oceňovania škôd, spôsobených odhryzom, obhryzom, vytĺkaním, lúpaním, zašľapávaním, zlomením, vytrhávaním, odieraním a podrývaním lesných drevín. Tím odborníkov z Národného lesníckeho centra pripravil pre lesných hospodárov nielen metodiku, ale aj príručku, ako ju používať.
Od jedného z autorov metodiky Andreja Gubku sme sa na konferencii dozvedeli, že ambíciou tvorcov bolo dosiahnuť, aby bola prehľadnejšia a jednoduchšia ako doteraz používané postupy a aby sa jej užívateľom s ňou lepšie pracovalo. „Na prvý pohľad možno vyzerá naša metodika komplikovane, ale keď si ju užívateľ vyskúša, rýchlo a jednoducho sa do nej dostane. V metodike je uvedený hlavný návod ako postupovať, V príručke sme vysvetlili, prečo sme takto postupovali pri stanovovaní jednotlivých krokov a výpočtov, prečo sme niektoré postupy zmenili a prečo sme to museli urobiť. Uviedli sme príklady výpočtov i zdroje, z ktorých sme čerpali.
Prvé dva príklady sú detailne rozpísané, aby každý vedel, ako sme sa k jednotlivým údajom a číslam dostali. Ďalšie tri príklady výpočtov sú spracované stručnejšie. Okrem toho sme pripravili na internete kalkulačku, do ktorej sa môže prihlásiť každý odborný lesný hospodár. Je prepojená s databázami Národného lesníckeho centra a s programami starostlivosti o lesy, takže v konečnom dôsledku sú všetky potrebné údaje k dispozícii, užívateľ doplní potrebné čísla, prepočíta ich a vytvorí hlásenie o poškodení porastu zverou,“ povedal pre Lesmedium Andrej Gubka.
Nová metodika pracuje s aktuálnymi informáciami a preto dokáže v porovnaní s doteraz používanými metodikami reálne vyčísliť škody spôsobené zverou v lesných porastoch.
Od poslancov Národnej rady SR dostali vlastníci a obhospodarovatelia lesov tento týždeň iný podarúnok. V parlamente neprešiel do druhého čítania návrh novely zákona o poľovníctve. Zo 136 hlasujúcich poslancov bolo 55 za, 14 proti a 67 sa zdržalo hlasovania. Predkladatelia návrhu mali ambíciu dosianuť zníženie stavov poľovnej zveri, Slovenská poľovnícka komora návrh označila za likvidačný pre samotné poľovníctvo.
A tak kompetentní politici a úradníci opäť raz zatvorili oči pred tým, na čo užívatelia lesov a odborní lesní hospodári nahlas upozorňujú minimálne od roku 2016: v mladých lesných porastoch vo viacerých regiónoch Slovenska sú ničené najmä semenáčiky a sadenice jedle a cenných listnáčov premnoženou zverou a jej neúnosne vysokými stavmi. Odvtedy sa ale nič zásadné v riešení tohto vážneho problému nestalo.
Jedinou skutočne účinnou ochranou proti škodám zverou sa stala nákladná výstavba a údržba veľkoplošných a maloplošných oplôtkov, na ktoré ale nemajú menšie neštátne lesnícke subjekty dostatok finančných prostriedkov a nedokážu ich získať ani zo zverejnených výziev. A tak bude podľa názoru užívateľov lesov výsledkom tohto dlhodobo neriešeného stavu, že namiesto drevinovo pestrých lesov budú rásť na miestach atakovaných zverou znova iba smrekové monokultúry.
Jozef Marko