TÝŽDŇOVKA: O valci nevyčerpaných zásob v lesných porastoch a odbornom prístupe lesníkov k tvorbe programov starostlivosti o lesy
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
Ing. Peter Szarka dlhé roky pôsobil v hospodárskej úprave lesov, pracoval tiež na pozícii vedúceho taxačnej skupiny Mestských lesov Košice a v súčasnosti je vedúcim Polesia Čermeľ v najväčšom neštátnom lesníckom subjekte na Slovensku. Na odbornom seminári, ktorý sa uskutočnil tento týždeň na Alpínke a v Čermeli pri Košiciach, prezentoval na druhom stanovišti exkurznej trasy zaujímavé poznatky a upozornenia pre lesnícku prevádzku, dôležité pri tvorbe programov starostlivosti o lesy.
„Sme vo štvrtom roku platnosti programu starostlivosti o lesy a nachádzame sa v lesoch osobitného určenia s dominantnou rekreačnou funkciou. Na to, aby ste dobre mohli nastaviť plán a odčerpávanie zásob v rubných porastoch, musíte poznať zastúpenie vo vekových stupňoch. Toto polesie má v tomto decéniu predpis ťažby 10 000 kubíkov, z toho pripadá 8 500 na obnovu a 1 500 na prebierky. Tým je povedané všetko.
Dôležité je ešte vedieť, že z 1 920 hektárov porastovej plochy sú na 720 hektároch porasty staršie ako 110 rokov. Porasty staršie ako 130 rokov sú na 320 hektároch s obrovskými zásobami drevnej hmoty. Chceli sme tu dnes otvoriť problém, ako dostať drevnú hmotu z prestarnutých porastov s odrasteným prirodzeným zmladením s výškou 5 – 8 metrov.
Pretože ideme na bilancovaný etát, to znamená, keď vám taxátor navrhol ťažbu v určitej výške, v našom prípade 100 000 kubíkov na decénium a 10 000 kubíkov ročne, nie je jedno, v akých porastoch ju urobíte. Možnosť odčerpávania zásob v týchto starých porastoch je znížená o to, že máme tieto porasty prestarnuté a ťažbou urobíme veľkú škodu v značne odrastenej prirodzenej obnove.
Upozorňujem na to z dôvodu, že my lesníci sme spoluautormi pri tvorbe programu starostlivosti o lesy. Dopredu teda musíte vy lesníci vedieť, ako sa budú odvíjať zásoby v porastoch. Ak ja tu neodrúbem 10 000 kubíkov každý rok zo zásob, každý kubík, ktorý prenesiem do ďalšieho decénia, bude starší a bude ťažšie dosiahnuteľný.
Pozrite sa na vývoj ťažieb na Polesí Čermeľ. V tomto decéniu je predpis stanovený na 100 000 kubíkov a v ďalšom decéniu až na 180 000 kubíkov. Znamená to, že nejaké spomaľovanie ťažby tu neprichádza do úvahy, pretože zásobu v porastoch musíme odčerpať. Celú ju ale odčerpať už nevieme.
Konkrétne v tomto 140 ročnom poraste máme zásobu 2 500 kubíkov. Skúšame v ňom ťažiť v malých kotlíkoch, ale výsledky nie sú najlepšie. Predpis na toto decénium je 1 500 kubíkov. Nemáme šancu. Spoločne rozmýšľame, čo s tým urobiť...
Preto si treba uvedomiť, že pri nastavovaní plánovaných zásahov v programoch starostlivosti o lesy idete na 50 alebo 60 ročnú obnovnú dobu a ak dáte intenzitu zásahu v rubných porastoch na úroveň 7 percent, prírastok v nich bude minimálne taký istý. V takom prípade budete pred sebou tlačiť valec nevyčerpaných zásob.
Preto musí byť vaše rozhodovanie odborné a musíte pri tvorbe programu starostlivosti o lesy dôkladne zvážiť, akú intenzitu zásahu naplánujete vzhľadom na stav a zásobu v poraste.“
Jozef Marko