TÝŽDŇOVKA: O prejave veľkej neúcty voči lesu, stromom a drevu. Takže bezzásah áno, ale len v rozumnej miere!
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
Na práci lesníckeho publicistu a komunikátora si najviac vážim možnosť každý týždeň stretávať v rôznych častiach Slovenska skúsených praktických lesníkov. Odborníkov, vďaka ktorým predstavujú slovenské lesy významnú súčasť prírodného bohatstva našej malej, ale aj vďaka lesným komplexom, obhospodarovaným trvalo udržateľným spôsobom, krásnej krajiny. Tento týždeň som sa rozprával s Jozefom Minarikom a Ing. Martinom Matušom. Článok v rubrike Osobnosti si budete môcť prečítať v septembrovom vydaní časopisu LES & Letokruhy.
Jozef Minarik je referentom obchodu na Odštepnom závode Východ, LESY SR, š. p., podpredsedom Odborového zväzu Drevo Lesy Voda, predsedom Združenia závodných výborov tohto odborového zväzu v štátnom podniku LESY SR a členom dozornej rady podniku od roku 2013. Chápe ako prejav úcty k lesu a ku každému stromu v ňom, že drevo z neho ľudia spracujú a zmyslupne využijú.
„Viac ako 40 rokov robím v štátnych lesoch a od začiatku svojho pôsobenia som vnímal našu prácu tak, že lesníci sú zároveň aj ochrancami prírody. Doteraz sa tak v lese správam. Ťažko mi potom padne, keď mi napríklad môj zať povie, že nech mu vysvetlím, prečo boli vyrúbané všetky lesy na Čertovici. Čertovicu poznám desaťročia. Lesníci ju nevyrúbali, ale stromy zhodil silný vietor.
Prechádzam častokrát cez Čertovicu a vidím, ako sa tam dvíha mladý pestrý les. Len si predstavte, že by bola tamojšia vetrová kalamita ponechaná na zemi, ako to presadzujú takzvaní ochranári. Doteraz by sme sa dívali na suché štompy!
Keď som bol v Jasove v maloplošnom chránenom území nad jaskyňou a videl som ležať na zemi v bezzásahovom režime duby s priemerom 80 – 100 centimetrov, ktoré sme museli prekračovať, bolo mi veľmi smutno. Nedokážem sa s takýmto prístupom k obrovským prírodným hodnotám zmieriť. Myslím, že je to prejav veľkej neúcty k lesu, stromom a drevu. Takže bezzásah áno, ale len v rozumnej miere!“
Jeho synovec, referent správy majetku a poľovníctva v akciovej spoločnosti Mestské lesy Košice, Ing. Martin Matuš: „Verím, že sa aktuálna situácia vo vnímaní lesníkov a lesníctva zmení. Verejnosť už zčasti chápe, že to, čo sa momentálne tlačí, je extrém. Preto si myslím, že časom vyhrá zdravý sedliacky rozum a podarí sa nájsť rozumný kompromis.
Hovoríme o obnoviteľných zdrojoch. V súčasnosti vidíme, že Slovensko má veľké prírodné bohatstvo a pýtame sa, prečo by ho nemalo rozumne zúžitkovať? Prečo milióny kubíkov dreva hnijú v našich lesoch?!“
Zaujímavé strenutie som tento týždeň absolvoval aj s Ing. Ondrejom Jankurom, odborným lesným hospodárom v Obecných lesoch Ihľany v Levočských vrchoch. O jeho skúsenostiach, názoroch a výsledkoch tvorivej lesníckej práce napíšem niekedy nabudúce.
Jozef Marko