TÝŽDŇOVKA: O medveďoch v parlamente: Expertný tím, pracovná skupina i populačný, rizikový a regulačný model. Ale čo bude zajtra?
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
Téma početnosti medveďov sa tento týždeň dostala aj do parlamentu. A to takým spôsobom, že už nie zásahový tím v podaní rezortu životného prostredia a štátnej ochrany prírody, ale expertný tím podľa poslancov parlamentného výboru pre pôdohospodárstvo a životné prostredie má byť kľúčom k riešeniu problematických stretov človeka s najväčšou šelmou, žijúcou u nás. Zákonodarcovia sa ale zhodli na tom, že ak má expertný tím pomôcť, musia najskôr vedieť, koľko medveďov sa na Slovensku nachádza.
„Máme aktuálne na výber z dvoch možností, buď brať do úvahy štatistické údaje z roku 2015 a na základe z toho vychádzajúcich údajov regulovať populáciu alebo počkáme do septembra, keď nám Karlova univerzita v Prahe prisľúbila prvé informácie,“ povedal predseda výboru Jaroslav Karahuta.
Členovia parlamentného výboru pre pôdohospodárstvo a životné prostredie vzali na vedomie požiadavku starostov obcí a občanov Banskobystrického samosprávneho kraja, ale aj iných regiónov v súvislosti s vysokým výskytom medveďa hnedého v blízkosti ľudských sídiel, ak ale mienia čakať do jesene s riešením eskalujúceho problému stretov medveďa s človekom, s výskytom šeliem nielen v bezprostrednej blízkosti ľudských obydlí, ale priamo v intravilánoch obcí a miest, tak si zjavne neuvedomujú závažnosť situácie.
Parlamentný výbor pre pôdohospodárstvo a životné prostredie vo štvrtkovom uznesení síce odporučil envirorezortu bezodkladne realizovať okamžité a účinné opatrenia v záujme ochrany zdravia a bezpečnosti a ochrany majetku obyvateľov v súvislosti s výskytom medveďa hnedého v blízkosti ľudských sídel, ale aké to majú byť opatrenia v porovnaní s doterajším prístupom envirorezortu, aby sa ľudia konečne mohli cítiť na vidieku bezpečne, to nešpecifikoval…
Jeho členovia však pochopili, že problematiku početnosti medveďov na Slovensku je potrebné riešiť odborne a vedecky, nie emocionálne a demagogicky. Výbor Národnej rady SR preto odporučil envirorezortu, aby do konca tohto roka na základe vedeckých podkladov a poznatkov odborníkov z praxe, zaoberajúcich sa problematikou medveďa hnedého na Slovensku aktualizoval Program starostlivosti o medveďa hnedého na Slovensku, najmä definíciu priaznivého stavu medveďa hnedého na Slovensku.
Program starostlivosti o medveďa hnedého na Slovensku má byť doplnený najmä o populačný model, teda o vývoj populácie medveďa hnedého v čase na území Slovenskej republiky. Ďalej o rizikový model so zadefinovaním zmeny rizík, spojených s narušením biotopu, nárastom rizika spojeného s ohrozením občana s rastom populácie a nárastom rizika spojeného s ohrozením občana ako dôsledok zmeny kvality populácie medveďa hnedého z plachej populácie na synantropnú populáciu.
Doplnený program starostlivosti o medveďa hnedého má obsahovať aj regulačný model so stanovením bezpečnej reprodukcie populácie medveďa hnedého na území Slovenskej republiky, regulačnej funkcie určujúcej plachosť medveďa hnedého, rovnováhy v biotope a plochy areálu medveďa hnedého.
Z informácií analytika Dušana Lukášika, ktoré dnes uverejňujeme na portáli Lesmedium.sk vyplýva, že odborne vypracovaný rizikový model existuje a envirorezort bol na riziká rastúcej populácie medveďa upozornený už pred dvoma rokmi.
A tak sa vynárajú otázky: Čo sa zmení, ak bude vypracovaný nový model rizík? Aký reálny efekt prinesie expertný tím a pracovná skupina, ktorá má byť vytvorená do konca júla tohto roka? Ku koľkým stretom človeka s medveďom a s akými následkami ešte dôjde, kým dospejeme na Slovensku k efektívnemu riešeniu tohto problému? Myslím, že odborníci odpovede na tieto otázky do veľkej miery poznajú už teraz. A široká verejnosť si na ne odpovie čoskoro.
Jozef Marko