TÝŽDŇOVKA: Na kalamitisku sa predstavili lesníci ako praví ochrancovia prírody. Kto spôsobil žalobu a komu bude určená pokuta za hlucháňa?
- Zverejnené v Aktuálne
- Komentáre (6)
Udalosťou tohto týždňa bolo piatkové vyhlásenie predsedu Národnej rady SR a hnutia Sme rodina po stretnutí so zástupcami Slovenskej lesníckej komory a Slovenskej poľovníckej komory o tom, že 17 poslancov tejto vládnej strany nepodporí novelu zákona o ochrane prírody a krajiny na októbrovej schôdzi Národnej rady SR. Hoci zástancovia takzvanej reformy národných parkov zareagovali slovami, že hnutie Sme rodina sa takto rozhodlo po tom, ako bolo dezinformované mylnými informáciami, z politických kuloárov sme sa dozvedeli niečo iné.
K tomuto zodpovednému rozhodnutiu donútil jedinú stranu z vládnej štvorkoalície fakt, že predkladatelia poslaneckého návrhu zákona o ochrane prírody a krajiny ho neboli schopní doplniť o požadované informácie. Nevyčíslili finančné dopady ani rozpočtové garancie realizácie nepripraveného projektu. Špekuluje sa o tom, že ani neboli ochotní predložiť komplexnú finančnú analýzu, pretože ak by bola spracovaná profesionálne a objektívne, iba by potvrdila to, čo od začiatku o tomto zámere tvrdia jeho odporcovia, teda najmä vlastníci a obhospodarovatelia lesov.
V ten istý deň Slovenská lesnícka komora zvolala odborníkov ku kalamitisku na území Lesnej správy Čierny Váh štátneho podniku LESY SR. Silný nárazový a prepadavý vietor tam vyvrátil v júli tohto roka v hospodárskych lesoch približne 50 000 m3 smrečín. Štátni ochranári však nechcú umožniť spracovanie 14 400 m3 kalamitnej hmoty a tak reálne hrozí jej naletenie podkôrnym hmyzom, ktorý sa následne rozšíri do okolitých zdravých lesných porastov.
Vedúci Lesníckej ochranárskej služby z Banskej Štiavnice to povedal jasne - prvé dva roky sa lykožrút namnoží na ležiacom dreve a potom sa vrhne na zdravé stromy. Do piatich rokov sa tak množstvo napadnutých a zničených stromov môže zdesaťnásobiť! Zo 14 400 m3 nespracovanej vetrovej kalamity tak bude až 144 000 m3 lykožrútovej kalamity. Predseda Slovenskej lesníckej komory dodal, že lesníci sú tí praví ochranári, pretože včasným spracovaním ležiacich smrekov zachránia zelené a živé smrečiny na ploche okolo 400 ha, o ktoré by sme kvôli zlému rozhodnutiu Štátnej ochrany prírody SR prišli.
Za včasné a dôsledné spracovanie sústredenej vetrovej kalamity sa jednoznačne vyjadrili aj ďalší odborníci: z Národného lesníckeho centra Zvolen – Lesníckeho výskumného ústavu a Ústavu hospodárskej úpravy lesov, z Katedry integrovanej ochrany lesa a krajiny Lesníckej fakulty Technickej univerzity vo Zvolene, zo Štátnych lesov TANAP-u, skúsený emeritný lesník, ktorý popísal dopady nespracovanej kalamity na Fabovej holi, ale aj zástupcovia Hasičského a záchranného zboru SR. Odborníci potom reprodukovali svoje stanoviská reprezentatívne zastúpeným médiám. Pri kalamitisku na Čiernom Váhu sa zišli s kamerami a mikrofónmi štáby z RTVS, TV Markíza, TV JOJ aj relácie HALALI.
A do tretice k dianiu v tomto týždni ešte jeden komentár. Ministerstvo životného prostredia SR tento týždeň v nutnej sebaobrane v neúspešnom ťažení za presadenie novely zákona o ochrane prírody a krajiny niekoľkokrát verejne prezentovalo fakt, že pre nedostatočnú ochranu lesa a chránených biotopov Slovensko čelí žalobe Súdneho dvora Európskej únie. Niektorí vlastníci a obhospodarovatelia lesov nenazvú tých, ktorí sú za ňu zodpovední inak ako udavačmi, ktorí poškodili vlastnú krajinu len preto, aby sa v nej dostali k absolútnej kontrole chránených území a zakryli tento hlavný motív úbytkom hlucháňa, ktorý podľa ochranárov a aktivistov spôsobili výhradne lesníci ťažbou dreva v lesoch obhospodarovaných trvalo udržateľným spôsobom.
Pritom mnohí odborníci považujú za hlavnú príčinu zníženia početnosti hlucháňa hôrneho v slovenskej prírode silný predačný tlak. Navrhujú regulovanie vysokého stavu kún, líšok, krkavcov a ďalších škodcov, ktorí decimujú stavy hlucháňov u nás tak, ako tomu bolo v minulosti. Ibaže ochrancovia prírody nielen, že nechcú umožniť takéto opatrenie, ale sú aj proti vypúšťaniu umelo odchovaných hlucháňov do voľnej prírody a posilneniu jeho populácie u nás takýmto spôsobom napriek tomu, že sa osvedčil napríklad v Poľsku, Bielorusku a je využívaný aj v Česku.
A tak pokuta pre Slovensko od Európskej únie za hlucháňa bude de facto pokutou pre ochrancov prírody. Pretože tam, kde lesníci aktívne obhospodarujú zdravé a zelené lesy, hlucháň žije naďalej. Ale biotopy, v ktorých ochranári a aktivisti presadili bezzásahový režim s odumretými smrečinami, hlucháne postupne opustili. Názorným príkladom je opäť Fabova hoľa.
Jozef Marko
Komentárov
- takmer všetkých predátorov (hlavne tých spomínaných v príspevku) môžu milovníci hlucháňov do sýtosti regulovať (o.i. aj diviaka),
- jediná oblasť, kde sa hlucháňom ako tak darí a sú to prevažne obhospodarované lesy je plató Muránskej planiny, inde už vyhynuli (posledne napr. Lúčanská Malá Fatra) alebo sú na pokraji vyhynutia (napr. Poľana)
- v PR Fabova hoľa hlucháň stále žije stačí si ju pozorne prejsť
- jediná oblasť, kde je preukázateľne hlucháň na vzostupe je TANAP, hlavne centrálna časť - v nespracovaných kalamitiskách a ich susedstve
- jediný úspešný pokus obnoviť populáciu hlucháňa vypúšžaním odchovaných jedincov sa udial dávnejšie v Škótsku avšak i tam v súčasnosti populácia opäť kolabuje, inde to boli vyhodené peniaze
Lesníci, ktorí žijú v jej blízkosti vyše 40 rokov a pozorne si ju prešli nespočetnekrát hovoria, že pred rozpadom smrečín na nej bývalo sedem - osem tokanísk a v súčasnosti tam nie je žiadne. Áno, iste, ochranár tam zazrel sliepku hlucháňa, ale to je všetko. Takže hlucháň tam podľa ochranárov žije...
RSS informačný kanál kometárov k tomuto článku.