TÝŽDŇOVKA: Môže byť štát v partokracii zodpovedným vlastníkom a hospodárom? Odpoveď (možno) dali dve aktuality
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
Dve udalosti v tomto týždni akoby mali spoločného menovateľa, ktorého výsledkom je otázka: Môže byť štát v partokracii (forma vládnutia, ktorej dominujú politické strany nad individuálnymi politikmi a občanmi) skutočne zodpovedným vlastníkom a hospodárom? Odvolávanie ministrov životného prostredia a pôdohospodárstva v parlamente a výsledok výberového konania na predsedu a členov dozornej rady najväčšieho lesníckeho subjektu u nás, v ktorom uspeli úradníci agrorezortu, túto tému aktualizovali.
Všetci si uvedomujeme, že voliči v dôsledku existujúceho volebnému systému s jedným volebným obvodom nevolia politické osobnosti, ale politické strany. Dávajú mandát subjektom bez štandardných straníckych štruktúr, prepracovaných politických programov a dlhodobo pripravovaných odborných kádrov. Namiesto toho kladú hlavný dôraz na politický marketing. Ten je pre súčasné politické strany prvoradý.
Poslanci vládnej koalície podržali ministra životného prostredia, odvolávaného v parlamente kvôli stretom ľudí s medveďmi, pretože podľa nich nenesie za tento problém zodpovednosť. Ešte predtým členovia parlamentného výboru pre pôdohospodárstvo a životné prostredie odporučili ministerstvu životného prostredia, aby vznikol expertný tím a pracovná skupina so zastúpením odborníkov, ktorí majú navrhnúť účinné riešenie v manažmente medveďa hnedého a to má eliminovať súčasné riziko ohrozenia životov a zdravia ľudí v dôsledku útokov najväčšej šelmy u nás.
Ak teda má rozhodovať o riešení stretov človeka s medveďom expertný tím a pracovná skupina, zložená z odborníkov, logicky vyvstáva otázka: Kto doteraz rozhodoval o manažmente medveďa hnedého na Slovensku a doviedol tento problém do štádia, v ktorom sa ľudia na vidieku (bez preháňania) boja chodiť nielen do lesa, ale aj za dedinu? Politici a ich lokaji alebo aktivisti a ich politici? Kto chce, dokáže si dať na túto otázku objektívnu odpoveď. Problémom ale je, že bude iná, ako ju zodpovedala občanom pri odvolávaní ministra životného prostredia väčšina poslancov Národnej rady SR z vládnucich politických strán. A to nie je nič iné ako dôsledok partokracie.
Výsledok výberového konania na predsedu a členov dozornej rady štátneho podniku LESY SR, v ktorom uspeli zamestnanci Sekcie lesného hospodárstva a spracovania dreva na Ministerstve pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR vyvolal nielen na sociálnych sieťach kontroverzné reakcie. Výhrady sa týkajú faktu, že štátni úradníci budú kontrolovať štátny podnik, teda štát bude dozerať sám na seba, všetko pod priamym vplyvom politických strán.
Pritom v neštátnych lesníckych subjektoch pôsobí dosť odborníkov na manažment, výrobu, ekonomiku, obchod, právo aj personalistiku v lesnom hospodárstve, ktorí majú dostatok odborných vedomostí a praktických skúseností, aby dokázali nezávisle a kriticky posúdiť fungovanie lesníckeho podniku v správe štátu, hospodáriacom na polovici výmery lesov na Slovensku.
Ibaže títo odborníci sa do výberových konaní do orgánov štátnych podnikov, a nielen tých lesníckych, nehlásia. Dôvodom je spomenutá partokracia, ktorá tu vládne. A možno práve v tomto ich postoji sa ukrýva odpoveď na otázku v titulku tejto týždňovky.
Jozef Marko