TÝŽDŇOVKA: Mladé hory budú rásť už len na oplotených plochách?
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
Začiatkom apríla mi ukazoval v teréne hospodár Lesného pozemkového spoločenstva Urbariát Zástranie pri Žiline Branislav Martinček, ako decimuje vysoká zver mladé lesné kultúry smrekovca, duba, borovice a buka. A zároveň spôsobuje obrovské škody v mladých smrekových porastoch. Miestni urbárnici, hospodáriaci na výmere presahujúcej 100 hektárov, idú stavať prvý oplôtok, aby uchránili pred ohryzom a trvalým poškodením aspoň enklávu sadeníc lipy. Nemajú však finančné prostriedky na to, aby oplotili všetky obnovné prvky, na ktorých zakladajú nové porasty a s miestnymi poľovníkmi sa nevedia dohodnúť na radikálnom znížení stavov zveri v ich revíre.
TV JOJ pred týždňom ukázala v reportáži, ako bolo na plochách pri Holíči vysadených okolo tritisíc sadeníc duba, ale po nájazdoch premnoženej zveri tam nezostalo po tejto výsadbe zhola nič. Vedúci tamojšieho lesného obvodu František Senderák to lakonicky skomentoval slovami: „Na množstvo zveri, ktoré sa nachádza v lese, bez oplôtkov nevypestujeme nový les.“ Podľa informácie zo štátneho podniku LESY SR, ktorý hospodári na výmere viac ako 800 000 hektárov, za obdobie od 1. júla 2021 do 30. júna 2022 zver spôsobila škody v rámci celého podniku na ploche 3 155 hektárov, vyčíslené na viac ako 1,8 mil. eur. Novšie údaje zatiaľ štátni lesníci podľa TV JOJ nemajú. Východisko však vidia v znižovaní početných stavov zveri.
Tento týždeň sme na portáli Lesmedium.sk publikovali video, na ktorom Ing. Peter Petrík, riaditeľ spoločnosti PRO POPULO Poprad, obhospodarujúcej 13 000 hektárov lesov Spišského biskupstva, ukazuje na význam budovania oplôtkov porovnaním drevinového zloženia v oplotenej mladej lesnej kultúre z roku 2015 a mimo nej. Cirkevní lesníci sa dlhodobo snažia sadiť do oplôtkov atraktívnejšie dreviny z pohľadu zveri, v dôsledku ich silného ataku najmä vysokou zverou. Je to podľa nich najúčinnejší spôsob ochrany mladých lesných kultúr a na niektorých lokalitách si bez nej pestovanie viacerých druhov hospodárskych drevín v lesoch už nevedia ani predstaviť.
Vedúci Lesnej správy Slanec Odštepného závodu Východ štátneho podniku LESY SR Ing. František Dvorový mi minulý rok v lete takisto priamo v lesnom poraste názorne ukázal, ako odrastá mladý les v oplotenom priestore a ako sa vyvíja mimo neho bez ochrany pred vysokou zverou. Predseda Pozemkového spoločenstva bývalých urbarialistov Liptovská Kokava Ing. Vladimír Zubček niekoľko týždňov predtým prezentoval pre LES & Letokruhy hustú sieť oplôtkov, pretože urbárnici z Liptovskej Kokavy boli nútení vybudovať celkovo 11 kilometrov kvalitných oplôtkov s rozmermi približne 100 x 100 metrov a menej s drôteným pletivom a masívnymi agátovými kolmi, ktoré majú oveľa väčšiu trvácnosť ako koly z iných drevín. Zdôraznil, že najmä jedľa musí byť chránená oplôtkami, aby ju nezničila zver.
A to je len niekoľko príkladov z viacerých regiónov Slovenska, ktoré dokazujú, akým veľkým problémom sa stala súčasná početnosť zveri v našich lesoch. Praktickí lesníci si preto začínajú klásť otázku, či čakáme s jeho riešením až dovtedy, kým bude možné úspešne pestovať mladé lesné porasty už len na oplotených plochách...
Jozef Marko