TÝŽDŇOVKA: Majú byť Lesnícke dni v mestách alebo v lesoch? Lesníci potrebujú verejnosti dopovedať príbeh lesa
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
Lesníci v prevádzke majú v komunikácii s verejnosťou najlepšie skúsenosti s tým, keď ľudia prijmú pozvanie priamo do lesných porastov, kde im odborníci vysvetlia, aké lesohospodárske činnosti v nich plánujú urobiť a s akým cieľom. Lesníci hovoria, že návštevníci lesa obrátia svoj pohľad na ich prácu o 180 stupňov po tom, ako si pozrú podklady, z ktorých lesníci vychádzajú pri plánovaní jednotlivých činností a ako si nechajú od nich priamo v lesoch na konkrétnych príkladoch vysvetliť, čo idú lesníci v porastoch zrealizovať, ako budú postupovať a čo to prinesie pre les, prírodu a spoločnosť.
Organizátori prezentujú Lesnícke dni ako osvedčenú a tradičnú formu pozitívnej prezentácie lesníctva a lesníckeho stavu. Podujatie vnímajú zároveň ako dôkaz dobrej spolupráce lesníckych inštitúcií zo štátneho i neštátneho sektora a ďalších partnerov. Lesnícke dni sa konajú od roku 2007, takže v tomto roku je to už po 17-krát, ako lesníci týmto spôsobom oslovujú širokú verejnosť. 21. apríla 2023 sa otvorenie Lesníckych dní uskutočnilo opäť v meste lesníctva na Námestí SNP vo Zvolene.
Ing. Veronika Jaloviarová z Národného lesníckeho centra, ktoré je koordinátorom celoslovenských Lesníckych dní, mi na stretnutí v Kežmarku povedala, že zvolenského slávnostného otvorenia tohtoročných Lesníckych dní sa zúčastnilo 10 000 návštevníkov, na pódiu vystúpilo 500 účinkujúcich z detských folklórnych súborov a základných umeleckých škôl, 200 lesníkov sa v stánkoch venovalo deťom aj dospelým v priebehu celého dňa od 9. do 18. hodiny, 90 ľudí vystúpilo na vežu Kostola sv. Alžbety, do ktorej bol voľný vstup, 26 ľudí darovalo krv počas Zelenej kvapky krvi, 100 účastníkov bolo prítomných na oficiálnom otvorení Centra excelentnosti LignoSilva a bolo rozdaných 600 porcií poľovníckeho guľáša.
Lesníci pre verejnosť na zvolenskom námestí ponúkli liečivú silu prírody v aktivitách lesnej pedagogiky, cvičení s palicou, prvej pomoci v lese, rozhovoroch pre dušu so psychologičkou, avesterapii, canisterapii, i pri lesníckych pochúťkach a poľovníckom guľáši. Nechýbali ukážky lesníckych činností, poľovníctva a včelárstva. V jednotlivých regiónoch Slovenska, okrem Zvolena napríklad v Bratislave, Kežmarku, Prešove, Trenčíne, Hlohovci, Banskej Štiavnici, Košiciach a Čiernom Balogu, organizujú postupne lesnícke podniky, organizácie a inštitúcie podobné aktivity pre verejnosť pod hlavičkou Lesníckych dní.
V Národnom lesníckom centre si podľa slov V. Jaloviarovej uvedomujú, že lesná pedagogika ako nosný komunikačný projekt sa nemôže sústreďovať len na deti materských a základných škôl. Aj preto Národné lesnícke centrum – Centrum transferu poznatkov a lesnej pedagogiky postupne rozbieha projekt lesnej pedagogiky pre stredné školy nazvaný Lesu zdar. A hľadá možnosti, ako lesnícky oslovovať celé rodiny, teda rodičov s deťmi, ale i seniorov.
A podľa spomenutých skúseností dlhoročných praktikov z lesníckej prevádzky by bolo výborné, keby sa to lesníkom podarilo nielen na námestiach, ale aj priamo v lesných porastoch. Určite by to bolo organizačne, personálne aj finančne náročnejšie, a zrejme by sa nepodarilo dostať do lesov na názorné ukážky lesníckej činnosti a odbornej starostlivosti o naše lesy také masy návštevníkov, ako sa to darí v mestách. Vlastníkom a užívateľom lesov, odborným lesným hospodárom a lesníkom, lesným robotníkom, ale aj spracovateľom dreva by ale táto forma komunikácie so širokou verejnosťou, efektívnej prezentácie významu lesa pre spoločnosť a lesníckej práce pre les umožnila dopovedať príbeh lesa.
Teda názorne ukázať na premyslených lesníckych postupoch a vhodne použitých moderných technológiách, šetrných k lesu a prírode, že príbeh lesa napriek ťažbe dreva nikdy nekončí. A neskončí ani príbeh dreva ako jedinej obnoviteľnej suroviny, ktorá človeka sprevádza obrazne i doslova povedané od kolísky až po hrob, ktorého bude mať spoločnosť dostatok iba vtedy, ak umožní lesníkom aktívne chrániť a trvalo udržateľne obhospodarovať naše lesy.
Jozef Marko