TÝŽDŇOVKA: Lesohospodári sa dokázali zjednotiť. Obrat v štátnom lesníckom podniku
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
Tento týždeň sa zjednotila na podpore predsedu ÚNIE regionálnych združení vlastníkov neštátnych lesov Slovenska Milana Ovseníka na pozícii predsedu poradného zboru ministra pôdohospodárstva a rozvoja vidieka nielen jedenástka regionálnych združení vlastníkov neštátnych lesov z celého Slovenska, ale pridali sa k nim postupne aj odborná platforma Zachráňme lesné bohatstvo Slovenska a stavovské organizácie - Združenie lesných robotníkov a Slovenská lesnícka komora. Spoločne tak vyslali jasný signál smerom dovnútra aj navonok o tom, že sa dokážu postaviť za niekoho, komu dôverujú a za niečo, čomu veria. A to je sľubný signál pred nadchádzajúcou diskusiou o novele zákona o ochrane prírody a krajiny, ktorá sa bude odohrávať na očiach verejnosti i v politickom zákulisí.
Na portáli Lesmedium.sk sme dali tento týždeň priestor zamestnancovi štátneho podniku Lesopoľnohospodársky majetok (LPM) Ulič, ktorý dôveryhodným spôsobom popísal čudné praktiky súčasného riaditeľa LPM. Tie mali vyvrcholiť 1. júla, odkedy chcel „spůsobem sobě vlastním“ zreorganizovať štátny lesnícky a poľnohospodársky podnik, ktorý je najväčším zamestnávateľom v Uličskej doline na severovýchodnom Slovensku. Článok, uverejnený dva dni pred plánovaným termínom reorganizácie spôsobil, že minister pôdohospodárstva reorganizáciu, o ktorej vraj na ministerstve nikto nevedel, zastavil. A zároveň vydal príkaz, podľa ktorého sa môže reorganizácia uskutočniť len so súhlasom zriaďovateľa LPM, teda ministerstva pôdohospodárstva. Na to riaditeľ LPM podľa našich informácií zareagoval tým, že sa „hodil na PN.“
Asi sa rozhodol, že na ortieľ vyčká radšej v pohodlí domova. Ľahké si je domyslieť, aký bude za jeho „partizánčinu“. A ak aj dostane šancu ďalej pracovať v LPM na inej pozícii, možno sa po práceneschopenke vráti tam, odkiaľ prišiel. Poslanci Národnej rady SR totiž posunuli tejto týždeň poslanecký návrh novely zákona o ochrane prírody a krajiny s osobitným postupom k presunu pozemkov v Štátnych lesoch TANAP-u a LPM Ulič pod rezort životného prostredia a správu Štátnej ochrany prírody SR do druhého čítania. Ak ním novela na septembrovej schôdzi parlamentu prejde, tak má byť účinná už od 1. novembra 2021 a štátny lesný majetok LPM Ulič bude mať pod kuratelou Správa Národného parku Poloniny.
A tak sa privátna záležitosť bývalého riaditeľa Správy NP Poloniny a súčasného riaditeľa LPM Ulič v kontexte toho, čo v najbližších mesiacoch a najmä po septembrovom rozhodnutí parlamentu čaká vlastníkov a obhospodarovateľov lesov, vôbec nejaví ako nezaujímavá a bezvýznamná. Naopak, poslanci národnej rady by sa mali o dianie v LPM Ulič v uplynulom roku osobitne zaujímať. Možno by im to pomohlo pochopiť súvislosti, ktoré si v zamýšľanej transformácii národných parkov doteraz vôbec neuvedomili...
Jozef Marko