TÝŽDŇOVKA: Lesnícke dni 2022 v Bratislave mali byť mostom. Ten je ale stavaný len z jednej strany...
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
Organizátori Lesníckych dní 2022 v tlačovej správe v pozvánke na podujatie, ktoré sa uskutočnilo v závere tohto týždňa na Partizánskej lúke v Mestských lesoch v Bratislave, napísali: Drevo je základným produktom lesného hospodárstva. Je to krásny, prirodzený, ušľachtilý, ekologický, trvale obnoviteľný i recyklovateľný materiál, z ktorého sa vyrába mnoho predmetov. Napríklad aj drevený most, ktorý môže byť pomyselným spojivom pre spoluprácu – tak ako sú ním Lesnícke dni, ktoré spájajú nielen lesnícke inštitúcie, ale aj partnerov z iných odvetví za účelom prezentovania lesného hospodárstva, jeho produktov, práce lesníka. 16. ročník celoslovenského projektu Lesnícke dni vyzdvihuje myšlienky spolupráce.
Zmenou zaužívaného miesta konania Lesníckych dní v hlavnom meste slovenského lesníctva vo Zvolene a ich lokalizáciou do hlavného mesta Slovenska chceli teda organizátori urobiť ústretový krok smerom k širokej verejnosti. Tradičné lesnícke podujatie sa tak uskutočnilo v netradične hospodáriacom lesníckom subjekte s prevažujúcim bezzásahovým režimom, prioritou kladenou na rekreačnú funkciu lesov a každoročnými státisícovými dotáciami od bratislavského magistrátu pre mestských lesníkov. Aký to rozdiel v porovnaní s najväčšími Mestskými lesmi Košice, ktoré si musia na svoju existenciu a investovanie do plnenia všetkých funkcií lesov nielen zarobiť, ale každý rok odvádzajú do rozpočtu mesta státisíce eur...
Ak hovoríme o ústretovosti lesníkov a snahe postaviť medzi nimi a ostatnými záujmovými skupinami pomyselný most spolupráce ako symbol zbližovania názorov na obhospodarovanie a ochranu lesov, mali by sme si položiť otázku, aké ústretové kroky a kedy urobili ochrancovia prírody a ekoaktivisti voči vlastníkom lesov, odborným lesným hospodárom, lesníkom a lesným robotníkom pri výstavbe tohto symbolického mosta. Nemôže ho predsa stavať len jedna strana neustálymi ústupkami, obetami a stratami. Myslím, že ak má stáť pevne a vydržať aj v zlých časoch, a tie práve prišli v čase opakujúcich sa a silnejúcich vetrových a podkôrnikových kalamít, musí byť vybalansovaný a vypracovaný do najmenších detailov všetkými, ktorí majú do jeho výstavby čo povedať.
A pretože má byť tento most podľa organizátorov Lesníckych dní z dreva, tak k podčiarknutiu významu tohto krásneho, prirodzeného, ušľachtilého, ekologického, trvale obnoviteľného i recyklovateľného materiálu pre spoločnosť musia prispievať rovnomerne obidve strany – lesníci aj ochrancovia prírody. Aj vzájomným rešpektom a korektným dialógom.
Kto vie, ku komu chceli organizátori Lesníckych dní stavať tento most práve v Bratislave. Hlavné mesto Slovenska je totiž epicentrom absolútneho nepochopenia významu práce lesníkov pre les. Zvuk motorovej píly je tam vnímaný ako niečo strašné a vzbudzuje odpor. Prevažuje tam mienka, že spracovávaním kalamít a obnovou lesných porastov menia lesníci lesy na púšte. Obyvatelia najväčšieho mesta u nás si väčšinou myslia, že lesy lesníkov vlastne ani nepotrebujú, veď dokážu rásť aj samé. A o tom, čo všetko je z dreva a čo všetko musia lesníci vedieť, aby dokázali vypestovať u nás zdravé lesné porasty s dostatkom kvalitnej a široko využiteľnej drevnej hmoty, nemajú zrejme ani potuchy.
Odporúčal by som architektom myšlienky zorganizovať Lesnícke dni 2022 v Bratislave, aby si vyskúšali, aké to je odrážať každý deň na sociálnych sieťach útoky ľudí, ktorí považujú vlastníkov a obhospodarovateľov lesov iba za zlodejov dreva a drancovateľov lesov. Pochopili by, že takto nastavené myslenie, ktoré je výsledkom dlhoročného, premysleného a systematického pôsobenia na verejnú mienku zo strany odporcov lesníkov, nie je možné zmeniť, ba dokonca ani ovplyvniť jedným podujatím.
Na mieste je otázka, čo teda môže verejnú mienku obrátiť v prospech objektívneho vnímania významu práce lesníkov pre les a spoločnosť? Odpoveď je podľa môjho názoru (iba zdanlivo) veľmi jednoduchá. Keď sa podarí dosiahnuť, aby verejnú mienku formovali skúsení odborníci, argumentujúci racionálnymi a overenými faktami, bez šírenia negatívnych emócií a účelového vytvárania nepriateľov spoločnosti. Keď budú medzi sebou diskutovať o vytvorení mosta spolupráce odborníci, ochotní a schopní sa dohodnúť na rozumnom kompromise, prospešnom pre všetkých. A do tretice, keď budú mať odborníci, ktorí vo svojej práci niečo dokázali a potvrdili jej výsledkami svoju odbornosť a profesionalitu, rozhodujúci vplyv na politikov v tejto krajine na úkor amatérov, ktorí našli svoje uplatnenie len vo verejnom dehonestovaní práce iných.
A možno vám napadne ešte jedna otázka: Kde sa to teda mali uskutočniť Lesnícke dni 2022? Myslím, že tam, kde vlastníci lesov, odborní lesní hospodári a lesníci hospodária v lesoch trvalo udržateľným spôsobom pre prírodu, spoločnosť aj ekonomiku tejto krajiny. Tam, kde si ľudia vážia prácu lesníkov a lesných robotníkov, kde chápu, aká je náročná a dôležitá pre nás všetkých. Tam, kde si ľudia uvedomujú význam dreva pre človeka a rozumejú tomu, čo všetko je potrebné urobiť, aby sme mali dostatok dreva v našej spoločnosti.
Poznám takýchto lesníckych subjektov na Slovensku dosť. Ak by sa konali Lesnícke dni tam, kde by boli verejne prezentované výsledky svedomitej, odbornej a zodpovednej lesníckej práce, posilnilo by to vieru lesníkov v samých seba a v to, čo robia pre lesy a spoločnosť. Domnievam sa, že práve na tento cieľ by mali byť Lesnícke dni prioritne zamerané. Pomohlo by to lesom, lesníkom aj celej spoločnosti.
Jozef Marko