TÝŽDŇOVKA: Lesníci sú tak trochu aj historici. Vážia si minulosť, spoznávajú ju a sprístupňujú širokej verejnosti
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
Roky navštevujem lesnícke subjekty po celom Slovensku. Štátne a neštátne, väčšie i menšie, hospodáriace v smrečinách alebo bučinách. Všimol som si, že vlastníci a obhospodarovatelia lesov majú vzťah nielen k prírode, lesom a k lesníckej profesii, ale aj k histórii. Vážia su ju a rôznymi spôsobmi sprístupňujú širokej verejnosti. V teréne najmä zverejňovaním zaujímavých faktov z minulosti daného regiónu na informačných tabuliach lesníckych náučných chodníkov. Príklady neuvádzam, pretože ich je skutočne veľa.
Lesníci vydávajú aj krásne a pútavé publikácie. Obsahujú množstvo historických faktov. Dokazujú, že lesnícky stav si ctí prácu svojich predchodcov a zároveň mu záleží na tom, aby ľudia poznali jedinečnosť regiónu, jeho originality a prínos odborného a zodpovedného obhospodarovania lesov. V tomto prípade by som rád spomenul niekoľko príkladov.
Spoločnosť Mestské lesy Kremnica s. r. o. vydala v roku 2019 k 25. výročiu prinavrátenia lesného majetku mestu Kremnica (1992 – 2017) a k 690. výročiu udelenia mestských výsad Kremnici (1528 – 2018) vyše 300 stranovú reprezentatívnu publikáciu LESY V DEJINÁCH KREMNICE.
„Dejiny kremnického lesníctva sú nesmierne bohaté a zaujímavé. V posledných štyroch rokoch sme sa usilovali problematiku lesov mesta Kremnica komplexne spracovať do podoby ucelenej monografie. Využili sme pritom dostupné archívne pramene a príslušnú odbornú literatúru. Kniha sa zaoberá stredovekom, raným novovekom, období tzv. dlhého 19. storočia a vývojom v 20. storočí, a to s výnimkou obdobie medzi roku 1948 – 1989, kedy kremnické lesy patrili štátu a táto problematika si vyžiada samostatné spracovanie,“ napísali v úvode autori.
Štátne lesy Tatranského národného parku Tatranská Lomnica vydali v roku 2021 bohato ilustrovanú, farebne a graficky atraktívnu knihu TATRANSKÁ JAVORINA Les a človek. Vtedajší riaditeľ Ing. Ján Marhefka v kapitole Na úvod okrem iného uviedol: „Pozorný čitateľa má pri štúdiu predloženého materiálu príležitosť sa presvedčiť, že racionálna a zmysluplná starostlivosť o prírodné prostredie, ktorého určujúcou zložkou je lesný ekosystém, má zmysel.
A to nielen pre človeka, ktorý v ňom žije, ale aj pre prírodu samotnú, najmä z ohľadom na zachovanie biodiverzity s výskytom všetkých pôvodných rastlinných a živočíšnych druhov. Hĺbka poznania príčinno-následných súvislostí výrazne ovplyvňuje dosiahnutie stanovených cieľov všeobecne v ktorejkoľvek oblasti ľudskej činnosti a na druhej strane umožňuje vyvarovať sa s odstupom času opakovaniu podobných chýb z minulosti.“
Lesy mesta Spišská Belá vydali v roku 2022 knižku s veľkým množstvom historických fotografií nazvanú LESNÁ ŽELEZNICA SPIŠSKÁ BELÁ – LENDAK. Primátor mesta Spišská Belá Jozef Kuna a konateľ spoločnosti Lesy mesta Spišská Belá Ing. František Pisarčík v príhovore okrem iného čitateľov informovali, že „Lesná železnica zo Spišskej Belej do Lendaku bola v medzivojnovom období významným lesníckym dopravným prostriedkom na hornom Spiši.
Vo svojej dobe mala veľký hospodársky a technický význam. Okrem toho, že bola spoľahlivá pri zvoze dreva, mala aj spoločenské využitie hlavne pri doprave ľudí. Šodronka počas svojej necelej dvadsaťročnej prevádzky medzi rokmi 1921 až 1940 výrazne ovplyvnila život obyvateľov obcí v podhorí Belianskych Tatier. V tomto období predstavovala symbol pokroku, pozdvihla úroveň celého regiónu a bola prínosom pre miestnych obyvateľov.“
Spomeniem ešte dve veľmi pekné publikácie vlastníkov lesov z Liptova. Knižku LIPTOVSKÁ SIELNICA vydalo v roku 2005 Pozemkové spoločenstvo Urbariátu v Liptovskej Sielnici pri príležitosti 750. výročia prvej písomnej zmienky o obci a knižku VRBICA A VRBICKÝ URBÁR vydali v roku 2007 PhDr. Emil Kufčák a Spoločenstvo bývalých urbarialistov a komposesorát Pozemkové spoločenstvo Vrbica.
Všetci vlastníci a užívatelia lesov, ktorí zabezpečujú nielen trvalo udržateľne obhospodarovaný lesný majetok, ale robia aj niečo navyše, si zaslúžia osobitné poďakovanie. Veď ako povedal tretí prezident Spojených štátov Thomas Jefferson (1743–1826): „História tým, že podáva správu o minulosti, umožňuje ľuďom posudzovať prítomnosť.“
Jozef Marko