TÝŽDŇOVKA: Les lieči a lesný kúpeľ učí ľudí porozumieť lesu a lesníctvu
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
Les lieči a lesný kúpeľ učí ľudí porozumieť lesu a lesníctvu. Aj táto myšlienka odznela na kurze akreditovaného vzdelávania s celkovo 70 hodinami teórie a praxe a dvoma intenzívnymi sústredeniami. Prvé sústredenie pre 15 účastníkov sa uskutočnilo pred mesiacom v Antonstále pri Nemšovej, druhé trvalo tento týždeň tri dni v prekrásnom prírodnom prostredí na Morskom oku vo Vihorlatských vrchoch. Organizátorom akreditovaného vzdelávania je Občianske združenie Lesná pedagogika.
Najskôr si pripomeňme, čo nám o projekte Lesný kúpeľ povedala v roku 2020, keď sme o ňom prvýkrát písali, lesníčka a terapeutka Ing. Berta Stašková: „Lesný kúpeľ je o všímavosti a sústredení sa na detaily. Je o vnímaní lesa všetkými zmyslami v pomalom, pokojnom tempe. Učí nás, ako môžeme odovzdať všetky naše myšlienky lesu a nájsť stred samého seba. Les obsahuje množstvo liečivých látok a v lesnom kúpeli spoznávame jeho veľkú liečivú silu.“
Absolvent akreditovaného vzdelávania podľa jej slov pozná teoreticko-metodologické východiská lesného kúpeľa, jeho prínosy pre psychické a fyzické zdravie človeka, dokáže prakticky využívať metódy, postupy a praktiky lesného kúpeľa. Je schopný samostatne zostaviť ucelený program terapie, navrhnúť lesnoterapeutickú trasu a organizovať program Lesného kúpeľa.
Organizátori hovoria, že poznatky lesného kúpeľa môžu využiť vo svojej práci turistickí sprievodcovia, lesníci, správcovia lesných a chránených území, lesní pedagógovia, prevádzkovatelia hotelov a penziónov, odborníci na duševné zdravie, profesionáli v oblasti osobnostného rastu, relaxácie, koučingu, meditácie, jógy a zvládania stresu, ďalej zdravotníci a pracovníci v rehabilitačných alebo kúpeľných centrách, pedagógovia, sociálni pracovníci, umelci i ľudia, ktorí hľadajú nové profesné cesťy.
„Naším cieľom je, aby absolventi akreditovaného vzdelávania vedeli presne, čo majú v programe Lesného kúpeľa robiť. Podmienkou absolvovania kurzu je 90-percentá účasť na kurze, predloženie lesnoterapeutického projektu a vypracovanie záverečného testu na 75 percent. Počas uplynulého mesiaca účastníci kurzu mali za domácu úlohu vyhľadať miesta, vhodné pre trasu lesného kúpeľa. Mohli posielať fotografie týchto miest a popis toho, ako by ich v lesnom kúpeli využili.
Chceme dosiahnuť, aby sa absolventi kurzu stali plnohodnotnými lektormi lesného kúpeľa. Aj preto sme založili Slovenskú asociáciu lesného kúpeľa. Účastnícky poplatok kurzu obsahuje zároveň aj členské v Slovenskej asociácii lesného kúpeľa na jeden rok. Každý, kto sa chce venovať lesnému kúpeľu a bude členom asociácie, získa jej podporu v komunite ľudí, ktorí lesný kúpeľ robia, vymieňať si s nimi skúsenosti, organizovať a zúčastňovať sa spoločných podujatí. Zároveň chceme takto dbať na kvalitu a udržiavať úroveň lektorov a podujatí lesného kúpeľa,“ vysvetlila nám tento týždeň Ing. Berta Stašková.
A ešte jedna pripomienka toho, čo je lesný kúpeľ. Názov pochádza z japonského shinrin yoku, čo znamená kúpeľ v lesnej atmosfére. Zaviedol ho v roku 1982 v Japonsku vtedajší minister poľnohospodárstva, lesníctva a rybárstva s cieľom nabádať mimoriadne tvrdo pracujúcich ľudí z krajiny vychádzajúceho Slnka, aby trávili viac času v lese. Nová metóda terapie sa osvedčila natoľko, že lekári ju v Japonsku predpisujú ľuďom, aby dokázali zvládať stres. V Japonsku tento spôsob liečby prepláca aj zdravotná poisťovňa. Následne sa rozšíril v Spojených štátoch amerických a v Európe sa stal populárnym najmä v Nemecku, Rakúsku a škandinávskych krajinách.
Jozef Marko