TÝŽDŇOVKA: Kvôli minuloročnému extrémnemu suchu odumierajú tento rok aj statné jedle
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
Pred rokom odborníci z Národného lesníckeho centra vo Zvolene – Lesníckej ochranárskej služby v Banskej Štiavnici hovorili o tom, že dôsledky minuloročného extrémneho sucha budú badateľné na zdravotnom stave lesných porastov v tomto a nasledujúcich rokoch. O necelé dva týždne sa v Hornom Smokovci uskutoční medzinárodná konferencia Aktuálne problémy v ochrane lesa 2023 a jednou z jej hlavných tém bude práve hodnotenie dopadov sucha z roku 2022.
Vedúci Polesia Čermeľ v Mestských lesoch Košice Ing. Peter Szarka nás tento týždeň v teréne upozornil na to, že kvôli deficitu vodných zrážok najmä v letných mesiacoch uplynulého roka schnú tento rok aj statné jedle.
Na strmých svahoch po oboch stranách údolia Čermeľského potoka rastú lesné porasty so 70-percentným zastúpením jedle, 30 percent tvorí buk. 130-ročné jedle dosahujú výšku 35 – 40 metrov a hmotnatosť 5 – 10 kubíkov.
„V týchto porastoch začíname s obnovou a volíme jemné obnovné postupy. Jedle, ktoré v dôsledku sucha odumierajú, musíme vybrať teraz, pretože o rok – dva by sa rozpadli. Zatiaľ sme vyťažili 700 – 800 m3 drevnej hmoty z jedlí, ktoré po minuloročnom suchu začali tento rok masívne usychať v hornej korunovej časti.
Všimol som si tento jav z protisvahov. Jedle sú vyššie ako buky, ktoré tu dorastajú do výšky tridsať metrov. Jedle tak boli vystavené priamemu slnečnému žiareniu, ktoré v kombinácii s nedostatkom vodných zrážok spôsobilo ich odumieranie v rozsahu, aký sme tu doteraz nemali,“ povedal Ing. Peter Szarka.
Na odvozných miestach v lokalitách Krížik a Tábor sme videli, že kvalita vyťaženej jedľovej hmoty bola rôzna – od nahnitých až deravých výrezov po také, z ktorých sa ešte dajú vyrobiť aké – také sortimenty. Na otázku, prečo sú také veľké rozdiely v kvalite dreva suchých mohutných jedlí, miestni lesníci odpoveď nepoznajú.
Otázok v súvislosti s dopadmi extrémnych výkyvov počasia na zdravotný stav lesných porastov a jednotlivých druhov lesných drevín je iste oveľa viac. Odborníci z lesníckej vedy, výskumu a prevádzky tak musia spoločne riešiť ďalšie aktuálne problémy v ochrane lesa.
Jozef Marko