TÝŽDŇOVKA: Keď z lesa zoberiete, musíte do neho aj vrátiť. Martinskí urbárnici vedia, že lesy neobnovia a neochránia len z peňazí za predaj dreva, preto pripravujú developerský projekt
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
Tento týždeň som navštívil Urbár pozemkové spoločenstvo Martin, najväčší v regióne Turca. Hospodári na výmere cca 3 000 hektárov. Jeho pozemky sa rozprestierajú na Martinských holiach a menšia časť v Kantorskej doline v katastri obce Sklabinský Podzámok. Tento rok si martinskí urbárnici pripomenuli 160. výročie založenia urbáru a pri tejto príležitosti zorganizovali pre podielnikov prvýkrát v histórii deň otvorených dverí.
S predsedom Vladimírom Švehlom sme debatovali o viacerých témach. Zaujímavé informácie o hospodárení a problémoch, s ktoré rieši Urbár Martin, si budete môcť prečítať v decembrovom vydaní časopisu LES & Letokruhy v rubrike Neštátne lesy. Do dnešného pravidelného komentára na portáli Lesmedium.sk som vybral pasáž, v ktorej Vladimír Švehla hovorí aj o pozoruhodnom zámere s cieľom mať priebežne k dispozícii dostatok financií na zabezpečenie budúcnosti pre obhospodarované lesy.
„Aby sme zabezpečili obnovu a ochranu lesa, najmä v súčasnosti, keď máme takmer stopercentný podiel kalamitnej ťažby, budeme potrebovať v budúcnosti obrovské finančné prostriedky na to, aby sme obnovili plochy po spracovaní rozsiahlej podkôrnikovej kalamity.
Ak bude v dôsledku extrémneho sucha pokračovať, musíme už teraz rozmýšľať o tom, kde získame dostatok financií, aby sme boli schopní zalesňovať kalamitné plochy a vychovávať mladý les. Preto si musíme vytvoriť iný zdroj príjmu a nespoliehať sa len na predaj dreva.
V súčasnosti tento iný zdroj príjmu tvoria nájmy pozemkov, ktorý nie je nezanedbateľný. Chceme však pripraviť na urbárskych pozemkoch, ktoré sa nachádzajú v kontakte s intravilánom mesta Martin malý developerský projekt a postaviť rekreačné bývanie pre Martinčanov. Získame tak ďalšie permanentné financie z nájmov, nie iba nárazové prostriedky z predaja dreva.
Nie sme nikým dotovaní, ak neberieme do úvahy dotácie na zakúpenie techniky z Pôdohospodárskej platobnej agentúry. To sú ale zanedbateľné čiastky z pohľadu potreby reinvestícií do lesa. A práve zdroje z nájmov nám majú slúžiť na to, aby sme mali priebežne k dispozícii dostatok finančných prostriedkov.
Odborná lesnícka verejnosť chápe a chceme, aby to pochopila aj laická a urbárnická verejnosť, že ekonomika hospodárenia v lese je kruh. z ktorého dostanete znova vtedy, keď do neho časť zisku vrátite.
Náš urbár prenajíma rozhodujúcu časť pozemkov pod lyžiarskym strediskom na Martinských holiach. Na našich pozemkoch sú organizované tradičné športové podujatia napríklad, pre orientačných bežcov a psičkárov. A my sme pri príprave týchto podujatí súčinní. Nevnímame ich ako komerčné akcie, ale ako možnosť propagovať našu prácu a príležitosť priblížiť činnosť urbáru verejnosti.
Boli by sme radi, keby nás verejnosť vnímala ako spoločnosť, ktorá má 160-ročnú históriu, svoju ekonomickú výkonnosť a obhospodaruje približne 3 000 hektárov lesa. My urbárnici sme tu boli a chceme byť aj naďalej, pre mesto i pre občanov,“ povedal Vladimír Švehla.
Jozef Marko