TÝŽDŇOVKA: Je vôbec možné, aby bol tento štát dobrým gazdom?
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
V tomto týždni sa diali veci. Nechajme teraz bokom vulgárne gesto v podobe vlečky vysypaného hnoja pred budovou generálneho riaditeľstva štátneho podniku LESY SR v Banskej Bystrici a kritizovaný odstrel jeleňa šéfom najväčšieho lesníckeho podniku u nás pod Poľanou. Všimnime si podrobnejšie tretiu, skutočne závažnú kauzu. Milan Kyseľ, štátny tajomník rezortu pôdohospodárstva a rozvoja vidieka, ponúkol svoju funkciu ministrovi Samuelovi Vlčanovi. Svoj odchod zdôvodnil mediálnym lynčom. Odštartovala ho vraj 27-tisícová dotácia na podporu chovu šiestich ošípaných rodinnej farmy Rimanec, ktorú založil pred desiatimi rokmi.
Článok skúseného Jozefa Sedláka v Pravde s titulkom O čom je kauza 4 500 eur na sviňu? Niektoré veci nie a nie pochopiť. Je to do smiechu aj do plaču, píše o projekte, ktorý mal podľa štátu priniesť oživenie a rozvoj malých rodinných fariem a začínajúcich mladých hospodárov. Profesionálne napísaná analýza tejto kauzy skutočne stojí za prečítanie: https://ekonomika.pravda.sk/krajina/clanok/612547-zlate-prasiatka-nie-pre-vsetkych/strana-3/. Osobitnú pozornosť si zaslúži táto pasáž:
Najviac otáznikov vyvoláva to, ako boli peniaze rozdeľované. Na sociálnych sieťach znie unisono, že peniaze šli opäť najmä „našim“. Anna Balková pripútala k sebe pozornosť aj preto, lebo pred Vianocami napísala premiérovi Hegerovi verejný list, kde pripomenula nemohúcnosť exministra Jána Mičovského a pochválila nové vedenie rezortu, ako pomáha malým farmárom. Naozaj výdatne. Pravda, sused susedovi vidí do farmárskeho či družstevného hrnca a nie je problém nazrieť ani do údajov na finstate, ktoré ukazujú, ako kto reálne hospodári. Preto sa nielen poľnohospodári pýtajú, ako noví šafári šafária s verejnými zdrojmi.
"Ten vzorec nemal ani hlavu, ani pätu, mali sa poradiť s chovateľmi, so samosprávou. V našom družstve dáva chov ošípaných prácu 20 ľuďom, ale zrejme nie je chovateľ ako chovateľ. Družstvo existuje 50 rokov, na trh ročne dodáme 800 ton bravčoviny, teda 800-tisíc kilogramov. K tomu 650-tisíc kilogramov hovädzieho mäsa. Mal by si to niekto uvedomiť a rovnako vážiť slová. Vraj Kyseľ sa chlapsky postavil k problému?“ reaguje Igor Jakubička, predseda PD Devio Nové Sady na dotačnú politiku rezortu i ministrove slová komentujúce "statočný“ odchod z funkcie štátneho tajomníka. "Kľúč k výpočtu podpory bol zvolený veľmi nešťastne a nelogicky, sme z toho rozčarovaní,“ povedal Ladislav Sedmák z Agrorisu.
Aktuálne kritizujú najnovšie opatrenie vlády s obmedzením počtu účastníkov kultúrnych podujatí na nezmyselných 50 umelci, ktorí sa v médiách pýtajú: „Prečo sa pri nastavovaní pravidiel nikto neradí s ľuďmi priamo z praxe?!“ A rovnaký prístup štátnej moci majú v čerstvej pamäti aj vlastníci a obhospodarovatelia lesov, odborní lesní hospodári a lesníci po tom, ako narazili na jej aroganciu pri bezohľadnom a zákulisnom presadzovaní poslaneckého návrhu novely zákona o ochrane prírody a krajiny v druhej polovici minulého roka.
A tak sa ľudia oprávnene pýtajú: Ako regulovať negatívny vplyv politiky, eliminovať aroganciu štátnej moci a škodlivé delenie spoločnosti na našich a vašich? Ako garantovať odbornosť v spravovaní štátneho majetku? Je to vôbec možné v partokracii, v ktorej volíme politické strany v jednom volebnom obvode, a nie uznávaných a osvedčených odborníkov z konkrétnych odborov ľudskej činnosti, ktorí si v každodennom praktickom živote už dokázali získať všeobecný rešpekt a úctu vďaka svojim odborným schopnostiam, profesionálnym skúsenostiam, manažérskym zručnostiam a ľudským vlastnostiam? A ako môže štát dobre gazdovať, keď jeho úradníci ignorujú tých, ktorí v reálnej praxi dokázali, že vedia hospodáriť...?
Priveľa závažných otázok? Možno je už priveľa toho, čo nás núti si ich klásť a hľadať odpovede.
Jozef Marko