TÝŽDŇOVKA: Futuristická budúcnosť lesníckeho plánovania? Možnosti využitia rastového simulátora v praxi
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
Spoločnosť Lesy mesta Spišská Nová Ves s r.o., hospodáriaca na výmere 7 400 hektárov, zorganizovala tento týždeň Dni otvorených dverí. Prvý deň venovali mestskí lesníci laickej verejnosti. Ich pozvanie na prezentáciu lesníckych aktivít prijali primátor, poslanci mestského zastupiteľstva, členovia dozornej rady i pedagógovia a žiaci miestnych stredných, základných a materských škôl. Program druhého dňa bol určený pre odbornú verejnosť. Jeho účastníkmi boli pracovníci štátnych a neštátnych lesníckych subjektov, štátnej správy a orgánov štátnej ochrany prírody.
Program druhého dňa pozostával z dvoch častí. Prvá sa uskutočnila v sídle Lesov mesta Spišská Nová Ves v Novoveskej Hute. Zástupcovia Lesníckej fakulty Technickej univerzity vo Zvolene a spoločnosti Itersoft prezentovali mobilné aplikácie, využívané v lesníctve, rastový simulátor, tomograf a ďalšie moderné technológie. V druhej časti programu mestskí lesníci na viacerých stanovištiach v teréne hovorili o zvolených lesníckych postupoch a odpovedali na otázky kolegov z lesníckej prevádzky.
Profesor hospodárskej úpravy lesov Marek Fabrika vysvetlil, prečo od roku 2000 vyvíjajú a zdokonaľujú na lesníckej fakulte rastový simuátor Sibyla. Rastové tabuľky boli využívané pre les vekových tried a nezohľadňovali podľa jeho slov vplyv zmeny klímy na vývoj porastov. Navyše široká verejnosť nerozumie grafom, tabuľkám a údajom, ktoré používajú lesníci. Každý ale rozumie vizualizácii lesov, dokáže sa vďaka nej teleportovať do budúcnosti a vidieť, ako bude les vyzerať po zvolených lesníckych zásahoch.
Preto sa rozhodli tvorcovia rastového simulátora pracovať aj s virtuálnou realitou, generovanou z online databázy reálnych údajov o lesných porastoch. „V rastovom simulátore majú užívatelia lesov k dispozícii aktuálne zásoby drevnej hmoty v porastoch, aktuálne stredné výšky a aktuálne stredné hrúbky. A to je už výsledok spolupráce s užívateľmi lesov na úrovni informačného systému. V súčasnosti sa snažíme toto prepojenie na informačný systém vyriešiť so štátnym podnikom LESY SR, v ktorom majú k dispozícii WebLES a WebGIS.
Druhou stránkou mince je spolupráca s organizáciami lesníckeho plánovania, spolupráca s Národným lesníckym centrom - Lesníckym výskumným ústavom a príprava novej generácie hospodárskej úpravy lesov, najmä s previazaním na prírode blízke obhospodarovanie lesov. Snažíme sa o to, aby sa rastový simulátor využíval aj pri plánovaní hospodárskych opatrení.
Jeden príklad, ktorý možno bude znieť futuristicky. Na Vysokoškolskom lesníckom podniku, a skúšali sme to aj na Poľane, sme pracovali s „nekonečným“ variantom spôsobov obhospodarovania lesa. Pre jeden porast sme skúšali aj dvadsať scenárov jeho vývoja v prepojení na dva scenáre vývoja klímy. Vytvorili sme akoby nekonečný počet možností plánov a z nich sme vyberali oplimálne postupy pre jednotlivé porasty z pohľadu biodiverzity, rekreačnej funkcie a produkčnej funkcie.
Zároveň sme komunikovali so stakeholdermi na danom území, teda so záujmovými skupinami, ktorí uviedli, akú funkciu lesov chcú podporiť. Podľa toho sme pracovali s konkrétnym plánom. Toto je možno budúcnosť lesníckeho plánovania. Zatiaľ je to pohľad futuristický, o ktorý sa snažíme, ale minimálne chceme presadiť, aby sa rastový simulátor dostal do praxe,“ povedal na stretnutí prof. Ing. Marek Fabrika, PhD.
Reportáž z Dňa otvorených dverí Lesov mesta Spišská Nová Ves pre odbornú verejnosť si budete môcť prečítať v časopise LES & Letokruhy.
Jozef Marko