TÝŽDŇOVKA: Diktát zhora alebo nevyhnutnosť? O reorganizácii, ktorá podľa zamestnancov prichádza zbytočne a v nevhodnom čase
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
Tento týždeň ukázal, že vedenie štátneho podniku LESY SR je napriek nesúhlasnému stanovisku zástupcov zamestnancov a nedôvere pracovníkov lesníckej prevádzky v avizované zlepšenie hospodárenia najväčšieho lesníckeho subjektu u nás rozhodnuté, že od prvého dňa nového roka zrealizuje reorganizáciu na úrovni odštepných závodov, lesných správ a lesných obvodov.
Ako a či vôbec sa dotkne organizačná zmena aj generálneho riaditeľstva, smerujúca podľa jej architektov k úspore nákladov vo výške 4,6 milióna eur ročne a k personálnemu posilneniu lesníckej prevádzky nevedno. Zamestnanci na túto otázku zatiaľ nedostali oficiálnu odpoveď.
Zamestnanci nerozumejú takto naprojektovanej zmene najmä preto, že podľa nich prichádza zbytočne a v nevhodnom čase. Podľa toho, čo vedia, štátny podnik LESY SR dosahuje v súčasnosti veľmi dobré hospodárske výsledky, ceny dreva sú na nadštandardne vysokej úrovni, dopyt po tejto strategickej surovine nielen na európskych trhoch rastie a výsledky jesenných dražieb dreva ukazujú, že kvalitné sortimenty dokážu štátni lesníci v regiónoch finančne zhodnotiť oveľa lepšie, ako sa očakávalo. A práve v obchode s drevom a v efektívnejšom spôsobe jeho speňažovania vidia zamestnanci priestor na zlepšenie hospodárenia bez toho, aby bolo potrebné „prekopávať“ organizačnú štruktúru odštepných závodov.
Navyše majú pochybnosti o tom, či sú do avizovaných úspor premietnuté aj zvýšené náklady na presun pracovníkov lesníckej prevádzky za prácou, pretože po zlúčení odštepných závodov dopravné vzdialenosti pre lesníkov narastú častokrát o desiatky kilometrov. Ďalšie obavy vzbudzuje načasovanie organizačnej zmeny na obdobie ročných uzávierok, inventarizácií a prípravy daňových priznaní za rok 2021 a ako upozornili odborári, pri odovzdávaní a preberaní agendy to môže spôsobiť veľké problémy, vedúce až k destabilizácii podniku.
Združenie závodných výborov odborového zväzu v štátnom podniku, ktoré má mandát na zastupovanie názorov jeho zamestnancov navrhlo vedeniu, aby boli odštepné závody ponechané na súčasnej úrovni a aby ich vedenie podniku zaviazalo k dosiahnutiu kladného hospodárskeho výsledku. Z toho vyplýva, že niektoré odštepné závody sú v červených číslach a ich strata je na úrovni podniku sanovaná zo ziskov, dosahovaných ostatnými odštepnými závodmi. V takom prípade si ale zamestnanci kladú legitímnu otázku, prečo majú byť reorganizované všetky odštepné závody, teda aj tie, ktorým sa darí?
Je zrejmé, že ak chce vedenie štátneho podniku LESY SR, aby zamestnanci nevnímali reorganizáciu ako diktát zhora, ale prijali ju ako nevyhnutnosť, stotožnili sa s ňou a rozhodujúcou mierou prispeli k jej úspešnej implementácii v praxi, malo by do konca roka maximálne využiť ostávajúci čas a vysvetľovať, vysvetľovať, vysvetľovať...
Jozef Marko