TÝŽDŇOVKA: Ďalšia nová éra národných parkov? Ďalšia nová éra veľkých prázdnych slov
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
Minister životného prostredia Ján Budaj tento týždeň vymenoval nových, resp. niektorých staronových riaditeľov ôsmich národných parkov a povedal, že tým začala nová éra v riadení týchto veľkoplošných chránených území. Tá ale mala podľa mediálnych vyhlásení architektov takzvanej reformy národných parkov začať už po schválení novely zákona o ochrane prírody a krajiny koncom minulého roka. A potom ešte raz, od 1. apríla 2022, kedy získali národné parky právnu subjektivitu a do správy pozemky od štátnych lesov.
Pozrime sa na to, ako doteraz táto nová éra v chápaní ministerstva životného prostredia a štátnej ochrany prírody vyzerala a spomeňme iba niekoľko príkladov veľkými slovami komunikovanej a v praxi realizovanej reformy národných parkov.
O problémoch s nedostatkom palivového dreva, ktorým mali byť prednostne uspokojovaní obyvatelia obcí v národných parkoch, sa už popísalo dosť. Verejnosť vôbec nemusí zaujímať, že ministerstvo životného prostredia hádže za to vinu na ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka, LESY SR a kto vie koho ešte. Ochranári chcú skrátka v očiach verejnosti za každú cenu vyzerať tak, že chyby jednoducho nerobia, ako by si ich teda mohli priznávať. Aké symptomatické v období, v ktorom je pri moci táto vláda...
O podnete oznamovateľa protispoločenskej činnosti v Národnom parku Poloniny čitatelia portálu Lesmedium.sk vedia, že bolo začaté trestné stíhanie za prečin krádeže dreva a v súčasnosti sú podľa vyjadrenia polície vykonávané potrebné úkony trestného konania za účelom náležitého zistenia skutkového stavu.
Nevedia však, že zaujímavé pokračovanie má ďalšia medializovaná kauza, ktorá sa týka pracovníkov tohto chráneného územia. V redakcii máme podnet takzvane vyhodeného zamestnanca Národného parku Poloniny za to, že v 5. stupni ochrany mal zbierať čučoriedky, adresovaný riaditeľovi správy národného parku.
“Dňa 1.8.2022 pri osobnom pohovore na Správe Národného parku Poloniny v Stakčíne ste ma obvinili z nelegálneho zberu čučoriedok v 5. stupni ochrany prírody. Povedali ste mi, citujem: „Minister je nasratý, alebo ťa vyhodím z práce ja, alebo požiadaš o uvoľnenie z pracovného pomeru sám, bol si pofotený ako zbieraš čučoriedky.“
Predložil som Vám terénny záznam zo dňa 28.7.2022,v ktorom detailne popisujem svoju činnosť spolu s ďalším zamestnancom Správy Národného parku Poloniny v priebehu celého pracovného dňa. Terénny záznam ste si prečítali a povedali ste citujem: „Obsah terénneho záznamu nikoho nezaujíma“, koniec citátu. Potom som Vás vyzval, aby ste mi ukázali fotky, na ktorých som údajne odfotený. Povedali ste, že fotky ste zatiaľ nevideli, opätovne som sa Vás pýtal dňa 2.8.2022, či ste videli fotky z inkriminovaného dňa, odpovedali ste mi, že ste ich nevideli.
Na základe Vašich vyhrážok o prepustení zo zamestnania, pod psychickým nátlakom, ktorý ste na mňa vyvíjali aj napriek mojej snahe o tom, že som Vám povedal či nikoho nezaujíma, čo sa v uvedený deň stalo a že som vykonával svoju činnosť ako strážca prírody v zmysle platných predpisov a je potrebné celú vec preveriť napr. aj vzájomnou konfrontáciou medzi nami ako pracovníkmi správy národného parku a policajtmi Oddelenia hraničnej kontroly Policajného zboru Zboj, ste zaujali odmietavý postoj. Z uvedeného dôvodu som podal žiadosť o rozviazanie pracovného pomeru dohodou z osobných dôvodov. Tie osobné dôvody znamenajú Váš neprofesionálny, ľahostajný, povýšenecký a neobjektívny prístup ku svojim spolupracovníkom,” citujeme autora podnetu. Z textu, ktorý nepotrebuje ďalší komentár zároveň vyplýva, že bývalý zamestnanec Správy Národného parku Poloniny nemieni celú vec nechať len tak.
Ďalší príklad. Na Správe Národného parku Muránska planina v súčasnosti nevedia, čo bude s unikátnym chovom norika muránskeho typu, pretože stajne sa nachádzajú na Muránskej planine, ale sídlo chovu je v Dobšinej, teda mimo územia národného parku. Ochranári zistili, že nie je vôbec jednoduché zabezpečiť prepis chovu a zadministrovať všetky súvisiace náležitosti. Navyše, chov týchto koní stojí ročne približne 1,2 milióna eur a doteraz bol financovaný z tržieb za predaj dreva a dotácií.
V národných parkoch sa teda v súčasnosti deje to, čo predpovedali pred i po schválení novely zákona o ochrane prírody a krajiny s takzvanou reformou národných parkov kritici spôsobu jej prípravy a schválenia v parlamente. Štátna ochrana prírody SR nebola a stále nie je pripravená na zásadné zmeny, ktoré reforma znamená. A je len otázkou času, kedy vyplávajú na povrch ďalšie príklady, ktoré to len potvrdia.
V národných parkoch sa však deje aj niečo iné. Prípad v TANAP-e odhaľuje podnet prednostu Okresného úradu v Poprade generálnemu prokurátorovi SR, ktorý zverejnil tento týždeň na blogu a následne aj na tlačovej konferencii. Včera k podnetu s podozrením z temer 20-tich rôznych porušení zákonov Slovenskej republiky a s podozrením na spáchanie viacerých trestných činov v súvislosti s výstavbou rehabilitačnej stanice pre kamzíky v Národnej prírodnej rezervácii Tichá dolina s 5. najprísnejším stupňom ochrany prírody v Tatranskom národnom parku v roku 2019 spolu s ďalšími podozreniami pri čerpaní finančných prostriedkov v rezorte Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky na oblasť ochrany prírody z Environmentálneho fondu a fondov EÚ pristúpila aj ÚNIA regionálnych združení vlastníkov neštátnych lesov Slovenska.
Riaditeľ Správy TANAP-u Pavol Majko, pravdepodobne hlavná postava tejto kauzy, sa k medializovaným informáciám nevyjadruje, pretože je momentálne „uprataný“ v Spojených štátoch amerických na konferencii, ako to sám včera potvrdil pre denník Pravda. Kým sa z nej vráti, kreatívni a skúsení mediálni poradcovia envirorezortu určite niečo vymyslia, aby ochranári opäť raz obhájili neobhájiteľné...
Je nepochopiteľné, ak niekto po týchto skúsenostiach s novými érami národných parkov ešte verí tomu, že ich novovymenovaní riaditelia majú v rukách čarovné prútiky, vďaka ktorým budú narábať s obrovskou zodpovednosťou za zverené územia tak, že fungovanie národných parkov bude zodpovedať velikášskym politickým vyhláseniam.
Nová éra veľkých, ale prázdnych slov bude teda pokračovať. Pretože zmeniť to môžu len obyvatelia Slovenska v najbližších parlamentných voľbách.
Jozef Marko