TÝŽDŇOVKA: Bude mať kto robiť ťažkú prácu v lese aj o desať rokov? Musí sa veľa zmeniť
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
V ťažbe a približovaní dreva pracuje v súčasnosti už štvrtá generácia Scirankovcov z Kalše v Slanských vrchoch. Michal Sciranko, ktorý pochádzal z Veľkej Tŕne, pracoval s koňmi v lese od 50-tych rokov minulého storočia. Jeho syn, 69-ročný Vladimír Sciranko, robil v lese tridsať rokov - od roku 1978 až do odchodu do invalidného dôchodku v roku 2008. V šesťčlennej partii, ktorú vedie jeho syn a príslušník tretej generácie Ján Sciranko, pracuje brat Vladimíra Sciranka Peter a vnuk Simeon Ďžubák, syn jeho dcéry, teda štvrtá generácia rodiny, pracujúcej v lese. S Vladimírom Scirankom dlhé roky robil v lesných porastoch aj jeho bratranec František.
40-ročný Ján Sciranko, ktorý pracuje ako živnostník v lese od roku 2002, mi na stretnutí tento týždeň povedal, že dáva tejto náročnej profesii za súčasných podmienok maximálne desať rokov: „Keď táto generácia ľudí, ktorí majú väčšinou nad päťdesiat rokov skončí, kto ich nahradí? Je veľmi ťažké vychovať nasledovníkov, pretože mladí nechcú robiť túto namáhavú prácu. Bude sa musieť veľa zmeniť. Ak si niekto myslí, že zamestnaním Ukrajincov vyrieši problém, tak sa veľmi mýli. Aj tu pracovali minulý rok dvaja Ukrajinci, ale už sú preč. A akú robotu po sebe nechali? Čo spílený buk, to rozštiepený!
To nie je len tak, zobrať ľudí do lesa a nechať ich, nech robia. Tí starší veľmi dobre vedia, že keď prišli zo školy, išli najskôr pracovať do prerezávok a až postupne z nich boli vyškolení ťažbári a traktoristi. Museli získať prax, ale museli to mať aj v sebe, aby mohli kvalitne vykonávať prácu v lese. Je nebezpečná, preto musí mať lesný robotník v náture, aby znášal správnu dávku adrenalínu, lebo inak dole prudkým svahom na traktore alebo s koníkom nezíde. V tejto práci je dôležité odovzdanie skúseností, z deda na otca, z otca na syna, zo starších na mladších, zo skúsených na začiatočníkov. Tak to bolo aj v našej rodine. Chodil som s dedom a otcom do lesa na voze už ako malý chlapec.“
Na otázku, čo sa musí zmeniť, aby mala profesia lesného robotníka u nás vytvorené také podmienky, aké si zaslúži, Ján Sciranko odpovedal, že určite potrebuje lepšie finančné ohodnotenie, pretože teraz si nemôže ako živnostník dovoliť kúpiť nový, moderný stroj, ktorý stojí 300 000 eur. Okrem toho súčasný dotačný systém je podľa neho nevyhovujúci, lebo podmienky čerpania dotácií pre živnostníkov v lesnom hospodárstve nie sú dobre nastavené.
Viac o tom, aké bolo a aké je zložité pracovať v ťažbe a približovaní dreva v lesných porastoch, si budete môcť prečítať z rozprávania lesných robotníkov Scirankovcov z Kalše v časopise LES & Letokruhy. Pozorne by mali ich skúsenosti a postrehy čítať najmä tí, ktorí môžu tejto profesii vytvoriť lepšie podmienky a vrátiť jej perspektívu. Naša spoločnosť týchto ľudí veľmi potrebuje a nezaobíde sa bez nich ani v budúcnosti.
Jozef Marko