TÝŽDŇOVKA: Ako sa do hory volá, tak sa z hory ozýva. Zmierenie? Nie, spravodlivé vyrovnanie!
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
Týždeň medzi vianočnými a novoročnými sviatkami býva zvyčajne pokojnejší, pretože ho ľudia zvyknú využívať na oddych a rekreáciu. Zdanlivo teda nie je čo komentovať, ibaže zdanie klame. Medzi vlastníkmi, užívateľmi a priaznivcami zdravých a zelených, trvalo udržateľne obhospodarovaných a aktívne ochraňovaných lesov prebieha stále čulá komunikácia.
Odporcovia údajnej reformy národných parkov, schválenej poslancami parlamentu v polovici decembra, si uvedomujú, že síce - obrazne povedané - prehrali jednu bitku, ale určite nie celú vojnu. Takže, či sa to niekomu páči alebo nie, konflikt medzi dvoma prístupmi k ochrane a hospodáreniu v lesoch bude pokračovať aj v budúcom roku. Spoločnosť nemôže očakávať, že lesomajitelia, odborní lesní hospodári a lesníci sa zmieria s pokriveným obrazom, ktorý o nich za uplynulé dve dekády účelovo vymodelovali v povedomí širokej verejnosti ekoaktivisti a ochranári.
Čo touto vytrvalou mediálnou masážou dosiahli? Až 80 percent ľudí u nás si v dôsledku demagogickej a zavádzajúcej kampane v mainstreamových médiách a na sociálnych sieťach myslí, že výmera lesov na Slovensku sa znižuje, lesy sú drancované a lesníci sú tí, ktorí kradnú drevo a ide im len o peniaze za predaj dreva. Verejnosť uverila aj vyfabulovanej spoločenskej objednávke, podľa ktorej vraj ľudia chcú, aby sa v našich lesoch ťažilo menej dreva a lesy slúžili najmä na relax a turistiku.
Ochranárska masáž verejnej mienky dospela tak ďaleko, že podľa niektorých ľudí, ktorí vo vzťahu k lesníckej práci úplne stratili súdnosť, lesy nepotrebujú lesníkov, lebo dokážu rásť aj bez nich, alebo vývraty na kalamitiskách po veterných smrštiach považujú za dielo bezohľadných lesníkov, ktorí kvôli svojej chamtivosti a honbe za ziskom vytrhávajú zo zeme stromy aj s koreňmi...
Zodpovední vlastníci a užívatelia lesov, lesní hospodári a lesníci, ktorí si vážia les, pôdu a svoju prácu a ktorí pochopili, že nemajú dôvod, aby sa za ňu pred kýmkoľvek mali hanbiť, nechcú pokrytecké zmierenie, ponúkané druhou stranou, ale spravodlivé vyrovnanie síl, založené na vzájomnom rešpekte, úcte, korektnom prístupe a vyváženej participácii pri spravovaní lesov - aj v chránených územiach.
Známe príslovie Ako sa do hory volá, tak sa z hory ozýva preto výstižne pomenováva to, čo bude nasledovať zo strany vlastníkov a obhospodarovateľov lesov potom, ako si ochranári opäť v rozpore s lesníckou odbornou oponentúrou bezohľadne presadili vlastné zámery, tentokrát v národných parkoch. A nikto, kto pozná reálie vo fungovaní vzťahu lesníctvo – ochrana prírody, by sa ozvene, ktorá príde, nemal čudovať.
Jozef Marko