Prihlásiť

TÝŽDŇOVKA: Ako chceli urbárnici z Polonín zastaviť ich vyľudňovanie, zadržiavať vodu v prírode a oživiť rusínsku krajinu. A aké projekty uspeli?

Tento týždeň Správa Národného parku Muránska planina dala verejnosti na známosť, na čo majú byť použité finančné prostriedky z Plánu obnovy a odolnosti Slovenskej republiky. Takže na Muránskej planine majú pribudnúť nové trate pre bežecké lyžovanie, záchytné parkoviská či svetelné signalizačné zariadenia na cyklotrase pri Muránskom hrade. To sú len niektoré z aktivít v projekte za viac ako 3,3 mil. eur, ktorého cieľom je podľa ochranárov vytvárať podmienky pre rozvoj udržateľného cestovného ruchu v národnom parku.

Doporučený Apidomček so včelou terapiou, ktorý postavili urbárnici z Hrabušíc Foto: Ing. Marcel Slivka Apidomček so včelou terapiou, ktorý postavili urbárnici z Hrabušíc

Región v Národnom parku Poloniny má byť transformovaný podľa predstáv rezortu životného prostredia, štátnej ochrany prírody a aktivistov z neziskových organizácií a občianskych združení realizáciou takých projektov z Plánu obnovy a odolnosti SR ako je Vihorlatská hvezdáreň v Humennom za vyše 280 000 eur, Implementácia konceptu prírodného turizmu za viac ako 580 000 eur, Múzeum rusínskej kultúry v Stakčíne za 1,8 mil. eur, Zmierňovanie negatívnych dopadov zmeny klímy v obci Zemplínske Hámre za 1,3 mil. eur, Tradičná mazanka v Zboji za 664 000 eur, Digitálne EkoPoloniny za viac ako 190 000 eur alebo Záchrana poloninských lúk za takmer 270 000 eur.

A teraz si porovnajme tento prístup k podpore a využívaniu krajiny a miestnych komunít, ktoré v nej žijú s projektami, s ktorými sa uchádzali o prostriedky z Plánu obnovy a odolnosti urbárnici z Polonín. O ich zámeroch informoval na sociálnej sieti pred týždňom predseda ÚNIE regionálnych združení vlastníkov neštátnych lesov Slovenska Ing. Milan Ovseník:

Základná myšlienka projektov urbárnikov z Polonín bola vytvoriť dve náučné lokality v prírode, v každom katastrálnom území vysťahovaných obcí s možnosťou realizácie agrolesníckych postupov v ekoosade s ekovčelnicou a otvoreným prístreškom. V týchto lokalitách mali realizovať prírode blízke opatrenia pri zadržiavaní vody na realizáciu demonštračných ukážok prirodzeného manažmentu chráneného územia, s možnosťou pozorovania voľne žijúcich živočíchov z prístrešku pre oddych a krmovisko s minirozhľadňou.

Takto by boli vytvorili priestor na transformáciu jadrovej časti regiónu Národného parku Poloniny so zabezpečenou starostlivosťou o chránené územie vlastníkmi pôdy a ich združením zabraňujúci vyľudňovaniu obcí okresu Snina a zaručujúci dlhodobo sa zvyšujúci príspevok stavu biotopov k ochrane krajiny v územiach prírodného svetového dedičstva UNESCO pred zmenou klímy a ich vlastnú odolnosť pred nepriaznivými účinkami zmeny klímy (zmierňovanie povodní, prevencia pred suchom) zväčšením potenciálu krajiny zachytávať vodu prirodzeným manažmentom chráneného územia.

Výstupom realizácia aktivity ZADRŽIAVANIE VODY AKO ZÁKLADU ŽIVOTA V KRAJINE KARPÁT – NÍZKYCH BESKYDÁCH malo byť zhotovenia cca 200 drevených hrádzok, kaskádovo osadených v šiestich vybraných drobných tokoch, udržiavajúcich vodu v krajine v celkovej dĺžke cca 1 500 metrov. Malo sa tak zamedziť urýchľovaniu erózie a odtoku vody z územia bohatého na drobné vodné toky v ochrannom pásme vôd vodnej nádrže Starina v čase prívalových dažďov a napomôcť k zvyšovaniu zásob vody v jadrovej zóne Národného parku Poloniny.

Výstupom realizácie aktivity OŽIVENIE RUSÍNSKEJ KRAJINY - EKOSAD KRAJOVÝCH ODRÔD OVOCNÝCH STROMOV malo byť 500 vysadených ovocných stromov miestnych odrôd, ktoré prežili vyľudnenie. Tak sa mala posilniť biodiverzita územia, druhová rozmanitosť a spolu so včelstvami vytvoriť priestor pre oživenie územia v bezprostrednej blízkosti prírodného svetového dedičstva UNESCO a zaručiť dlhodobo sa zvyšujúci príspevok stavu biotopov, ktoré adaptujú krajinu na dôsledky zmeny klímy.

Realizáciou aktivity NÁVRAT REMESELNÝCH TRADÍCIÍ RUSÍNOV sa malo dosiahnuť vytvorenie ôsmich pracovných miest na 100 % fondu pracovného času, ktorí budú mať na zabezpečenie svojej mobility vozidlo a bicykle na elektrický pohon, ktorí sa budú starať o lokality a budú k dispozícíi návštevníkom.

Táto aktivita mala umožniť transformáciu územia, orientovanú na diverzifikovanú lokálnu ekonomiku s vyššou pridanou hodnotou a flexibilitou v oblasti prírodného turizmu, prírode blízkeho obhospodarovania lesa a ekologického poľnohospodárstva (agrolesníctva), ktoré adaptujú krajinu na dôsledky zmeny klímy a zabezpečia menšiu zraniteľnosť okrajových regiónov v súlade s princípom "výrazne nenarušiť". Významný prínos vytvorenia pracovných príležitostí pre chránené územie, ktoré mali byť obsadené aj po skončení projektu, mali v pozitívnom zabrániť vyľudňovaniu obcí okresu Snina.

V aktivite MIESTO PRE OBNOVU ŽIVOTA - EKOVČELNICA, APIDOMČEK, OTVORENÝ PRÍSTREŠOK, OZNAČNÍKY sa mali vybudovať štyri drobné stavby a označiť územia štyrmi označníkmi/infotabuľami, ktoré umožnia v transformácii regiónu, aby sa prírodný turizmus prelínal s informačno-edukačnými aktivitami. V ekologickom chove mali byť včely pánmi svojich úľov s voľným pohybom, prirodzeným stavaním obydlí a rozmnožovaním, zimovaním na svojej prirodzenej potrave, spôsobom liečenia len na ekologickej báze. Malo sa skôr pozorovať, učiť sa o včelách a edukovať návštevníkov o prirodzenom spôsobe života včiel. Všetko s dôrazom na prirodzenú stabilitu včelieho ekosystému.

Návštevníci mali mať možnosť využiť API DOMČEK - VČELIU SAUNU, pobyt v ňom v prítomnosti hučiaceho roja má podľa odborníkov blahodarné účinky na alergikov alebo ľudí, ktorí trpia vysokým krvným tlakom. V areáli mali byť návštevníci podrobne informovaní o živote včiel, spôsobe ich chovania, ich dôležitosti na celý ekosystém, k dispozícií malo byť bezpečné pozorovanie života včiel cez priehľadné okienko, súčasťou mal byť takisto priestor na oddych a zrelaxovanie v prírode s výhľadom na dolinu pod včelnicou. Včely v areáli mali žiť v ekovčelnici a dobových vydlabaných klátoch a v pôvodných dutinách, kde sa mal vytvoriť aj VČELÍ HOTEL PRE DIVÉ VČELY...”

Dnes už vieme, že projekty vodozádržných opatrení a opatrení na podporu biologickej rozmanitosti so zacielením na prírodný turizmus v celkovej sume cca 3 mil. eur, ktoré predložilo spoločne päť pozemkových urbárskych spoločenstiev, neuspeli. Ich zástupcovia sa teda obrátili na predsedu vlády. „Toľko zo žiadostí, ktoré podali urbárnici v Poloninách, aby tam mohli ďalej žiť a pracovať. No úradníci a politici zatiaľ rozhodli, že sú ešte lepšie projekty. Nuž uvidíme, či premiér Heger a spol. pochopia a zmenia svoj verdikt. Verdikt, ktorý pokračuje v napomáhaní vyľudňovania Polonin,” komentoval to Ing. Ovseník.

Jozef Marko

Naposledy zmenené: nedeľa, 20 november 2022 06:32
Prečítané: 1610
(0 hlasov)

Komentárov   

0 # Marián Jasík 2022-11-21 23:35
Nuž aj bez poznania detailov ak by bol vazny zaujem budovať mosty tak malo MŽP SR najsť sposob ako aspoň niektore projekty miestnych urbarov podporit. Tym nie je povedane, ze podporene projekty su podpory nehodne.

Diskusie na serveri Lesmedium.sk zostáva prístupná pre všetkých čitateľov. Pre vkladanie príspevkov je nutná registrácia pomocou e-mailu. Pravidlá diskusií na Lesmedium.sk (Kódex diskutujúceho) a stručný návod ako sa registrovať nájdete tu .

Populárne správy

TÝŽDŇOVKA: Turistu ošpliechal služobný psík, na lesníka chcel kvôli tomu volať policajtov. Po lesnom robotníkovi turisti hádzali kamene za to, že v poraste robil prerezávku...

TÝŽDŇOVKA: Turistu ošpliechal služobný psík, na lesníka chcel kvôli tomu volať policajtov…

Aktuálne

Zobrazenie:13388

Tento týždeň som sa stretol v Kežmarských Žľaboch neďaleko Tatranskej Lomnice so zamestnancami spoločnosti Lesy mesta Kežmarok – konateľom Ing. Jurajom...

Envirorezort: Klamstvo o masívnej ťažbe dreva v najprísnejšie chránenej zóne Národného parku Muránska planina

Envirorezort: Klamstvo o masívnej ťažbe dreva v najprísnejšie chránenej zóne Národného parku…

Aktuálne

Zobrazenie:5455

Vyjadrenia o masívnej ťažbe v najprísnejšej zóne Národného parku Muránska planina sú klamstvo. Pre agentúru SITA to uviedlo ministerstvo životného...

TÝŽDŇOVKA: Aby sa plány chovu a lovu konečne odvíjali nie od jarných kmeňových stavov, ale od stavu prostredia, v ktorom zver žije

TÝŽDŇOVKA: Aby sa plány chovu a lovu konečne odvíjali nie od jarných…

Aktuálne

Zobrazenie:5440

Keď Mestské lesy Košice zorganizovali odborný seminár pod názvom Štruktúra porastov na kalamitných plochách Lesného celku Košická Belá po víchrici...

Názor: Rozum ostáva stáť nad dianím na Šumave, nečudujme sa obciam na Křivoklátsku, že nechcú národný park

Názor: Rozum ostáva stáť nad dianím na Šumave, nečudujme sa obciam na…

O čom sa píše

Zobrazenie:4883

Prvý český internetový denník Neviditelný pes, ktorý vychádza v spolupráci so serverom Lidovky.cz, uverejnil názor Tomáša Jirsu pod názvom Prečo...

Lesy mesta Brezno vybudovali protipožiarnu nádrž: Reakcia na zvýšenú frekvenciu a intenzitu extrémneho počasia

Lesy mesta Brezno vybudovali protipožiarnu nádrž: Reakcia na zvýšenú frekvenciu a intenzitu…

O čom sa píše

Zobrazenie:4180

Lesy mesta Brezno po vlaňajšej rekonštrukcii malej vodnej hrádze Brest v Michalovej dokončili v uplynulých dňoch výstavbu ďalšej protipožiarnej nádrže...

Na Donovaloch sa uskutočnil 18. ročník súťaže NAJ HORÁR: V šiestich disciplínach súťažilo 66 lesníkov a 12 lesníčiek

Na Donovaloch sa uskutočnil 18. ročník súťaže NAJ HORÁR: V šiestich disciplínach…

Aktuálne

Zobrazenie:3871

Štátny podnik LESY SR na sociálnej sieti informuje o výsledkoch 18. ročníka súťaže NAJ HORÁR, ktorý sa uskutočnil 24. mája...

Hlavné správy

LES & Letokruhy JÚL 2024

LES & Letokruhy JÚL 2024

Aktuálne

Vychádza časopis LES & LETOKRUHY JÚL 2024, kliknite na odkaz a dozviete sa viac o jeho obsahu.

Prečítajte si viac
Raticová zver je jednou z hlavných prekážok obnovy pestrých lesných ekosystémov: Odhadovaná výška škôd v Česku presahuje 1,1 mld. českých korún za rok

Raticová zver je jednou z hlavných prekážok obnovy pestrých lesných ekosystémov: Odhadovaná…

O čom sa píše

Najmä u raticovej zveri je dlhodobo evidovaný výrazný nárast populácií, s čím je spojený tomu zodpovedajúci nárast škôd na lesoch. Všeobecne...

Prečítajte si viac
Mŕtve a odumierajúce lesy na Muránskej planine: Rozhodujúce slovo budú mať podľa šéfa envirorezortu odborníci, nie mimovládky

Mŕtve a odumierajúce lesy na Muránskej planine: Rozhodujúce slovo budú mať podľa…

O čom sa píše

Minister životného prostredia SR Tomáš Taraba na sociálnej sieti zverejnil fotografie lesov na Muránskej planine. „Všetko mŕtve a umierajúce,“ skonštatoval. Informáciu uverejnil...

Prečítajte si viac
Súdny dvor Európskej únie rozhodol: Strhnutie oviec nie je dostatočným dôvodom pre odstrel čo i len jedného vlka

Súdny dvor Európskej únie rozhodol: Strhnutie oviec nie je dostatočným dôvodom pre…

O čom sa píše

Európsky súd rozhodol, že strhnutie oviec nie je dostatočným dôvodom pre odstrel čo i len jedného vlka. Udelenie výnimky na...

Prečítajte si viac

Naši partneri

Silvarium.cz DYAS.EU PEFC Slovakia Drevo burza

Fytofarm Merimex Pro Populo Poprad Slovenská lesnícka komora