TÝŽDŇOVKA: Ak bude prevládať politický exhibicionizmus, lesníctvo padne na pomyselné dno
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
Aký bol pre slovenské lesy a lesníctvo z vášho pohľadu rok 2022 a aký bude podľa vášho názoru rok 2023?, opýtali sme sa členov Predstavenstva Slovenskej lesníckej komory. Po tohtotýždňovom spracovaní vyjadrení lesníckych odborníkov uverejníme v decembrovom vydaní časopisu LES & Letokruhy prvú časť ankety s ich odpoveďami, v januárovom čísle budeme publikovať druhú časť. Na portáli Lesmedium.sk dnes vyberáme niekoľko myšlienok, úvah a názorov autorít z reprezentatívneho orgánu lesníckej stavovskej organizácie.
Ing. Igor VISZLAI: „A aký bude rok 2023? Veľa bude záležať na tom, ako budú politici ochotní počúvať odborné názory, osvojiť si odborné stanoviská a prognózy. Ak bude prevládať politický exhibicionizmus, budeme si musieť zrejme počkať, kým lesníctvo padne na pomyselné dno a potom si ľudia uvedomia, či lesníctvo ako také má zmysel. Azda aj energetická kríza urýchli proces uvedomenia si, že drevo je veľmi vzácna a perspektívna surovina, ktorá sa vďaka lesníkom dostáva na trh spracovateľov v rozumne regulovanom množstve a trvalo sa obnovuje. A pritom je to len externalita pri tvorbe výrobku lesníka – zdravom, zelenom lese, ktorý si plní všetky funkcie, ktoré spoločnosť od neho očakáva. Len podotýkam – vďaka lesníkom!“
Ing. Ján SLIVINSKÝ: „Pre slovenské lesy bol rok 2022 mimoriadne ťažkým rokom. Hlavne vo vzťahu k (ne)starostlivosti o lesné ekosystémy v chránených územiach, v pokračujúcich zákazoch a obmedzeniach v spracovávaní kalamít z dielne envirorezortu v nižších stupňoch ochrany. Zvlášť sa to prejavilo pri reforme národných parkov, keď lesy prešli pod Ministerstvo životného prostredia SR a keď sa aj v krátkom období možného spracovania kalamita nespracováva, čím sa porušuje zákon o lesoch. V mnohých lokalitách Slovenska si tak do ďalšieho obdobia vedome vyrábame hrozivú kalamitu s rozsiahlymi plochami odumretého lesa, s požiarnym ohrozením a so stratou celospoločenských funkcií lesa...“
Ing. Pavel ZACHAROVSKÝ: „Ak sa nezačnú tvrdo presadzovať požiadavky na zmeny, vedúce k zlepšeniu stavu a nenastaví sa legislatívny právny rámec, smerujúci k stanoveniu všeobecne platných jednotných rámcových pravidiel pre ochranu a pestovanie lesa, bude rok 2023 ďalším rokom páchania nezvratných škôd na našich lesoch. Majúc na zreteli stav súčasného vývoja spoločnosti a správy vecí verejných ma oprávňuje vysloviť obavu, že očakávať zlepšenie v tejto oblasti bez realizácie zásadných spoločenských zmien je čistou utópiou.“
Ing. Michal KRAUS: „Vo svetle aktuálneho diania na trhu energií mám nádej, že už v budúcom roku bude rásť v našej spoločnosti uvedomenie a poznanie, že zdroje obnoviteľnej suroviny z našich lesov je pre nás výhodné (z pohľadu budovania energetickej sebestačnosti nevyhnutné!) využívať v zmysle princípov trvalo udržateľného obhospodarovania.“
Ing. Miroslav TÖKÖLY: „Verím, že Slovenská lesnícka komora bude v roku 2023 postupne napĺňať svoje ambície subjektu integrujúceho vlastníkov lesov, lesných hospodárov, spracovateľov dreva, vzdelávacie, vedecko-výskumné, záujmové a ostatné dotknuté organizácie, a v neposlednom rade samotný lesnícky personál. Je toho na nápravu veľa a spoločný postup je oveľa účinnejší.“
Ing. Milan SARVAŠ, PhD.: „Naši obhospodarovatelia lesa nebudú môcť konkurovať českým a rakúskym, či už v oblasti ponúkaným cien pre poskytovateľov služieb, respektíve pri stanovovaní cien dreva. Už v roku 2023 sa začne reálne ukazovať fatálna chyba nezahrnutia podpory lesného hospodárstva do Plánu obnovy a odolnosti Slovenskej republiky. Čo je ale najhoršie, tento dopad nebude krátkodobý a iba prehĺbi chronické problémy lesníctva – napríklad nedostatok kvalitnej pracovnej sily.“
Ing. Jozef STAŠKO: „Je čas povedať našej vláde, zodpovedným politikom, drevospracujúcemu priemyslu, že aj v dôsledku nekoncepčných krokov poklesli výrazne zdroje drevnej suroviny. V dôsledku delimitácie štátnych pozemkov v národných parkoch, v dôsledku pokračujúcej zonácie, v dôsledku jemnejších obnovných postupov a v dôsledku enormne vysokej ceny paliva, ktoré nekontrolovateľne uniká v našom voľnom európskom trhu mimo hraníc Slovenska, nebude dreva na trhu toľko, ako doposiaľ.“
Ing. Róbert GOMBÁRIK: „Podľa môjho názoru, aby inštitút odborného lesného hospodára nadobudol úroveň rešpektovanej inštitúcie je nutné, aby bol menovaný ministrom na určité územie a to tak pre štátne lesy ako aj súkromné lesy. Nemôže byť zamestnancom, či sa to niekomu páči alebo nie. Je to cesta, o ktorej som presvedčený, že pozdvihne našu úroveň a výrazne zvýši kvalitu života a osobné ambície lesníkov, ale zvýši aj dôveru verejnosti. Byť zamestnancom v tejto pozícii skutočne nie je riešenie. Ak chce mať spoločnosť a štát odborne riadené lesné hospodárstvo, tak musí nájsť systém a prostriedky, ako to dosiahnuť. V opačnom prípade to nemá význam robiť. Bol by som rád, keby sme v tejto veci niečo urobili.“
Ing. Milan DOLŇAN: „Každý na svojom úseku sa snaží vykonávať svoju činnosť čo najlepšie. Žijeme ale dobu, keď to nestačí. Ani tú najlepšiu prácu si okolie nevšimne, ak nie je odprezentovaná. Umocnením toho je dlhodobá dehonestácia okolím. Túto skutočnosť si viacerí uvedomujeme už dlho. Pred tromi rokmi sme začali veľmi aktívne hovoriť o tom, že potrebujeme profesionálny kanál na edukáciu nás lesníkov, ale hlavne nášho okolia.
Z 23 lesníckych a drevárskych organizácií, ktoré podpísali memorandum o spolupráci vo Vyšnej Boci, prejavilo záujem o riešenie profesionálnej komunikácie 9 organizácií. Nakoniec poučení z nekonečného procesu zostali Slovenská lesnícka komora, združenie PEFC Slovensko a Združenie obecných lesov SR. V Slovenskej lesníckej komore sme oslovili profesionálnu agentúru, vyčlenili vo vlastnom rozpočte financie, podpísali zmluvu a v roku 2021 začali podľa spoločne vypracovaných a dohodnutých scenárov natáčať seriál Zdravý les.“
Jozef Marko