TÝŽDŇOVKA: Aby nové nariadenie Európskeho parlamentu nespôsobilo budúci rok medzi vlastníkmi a užívateľmi lesov a spracovateľmi dreva chaos
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
Tento týždeň som sa v Strečne pri Žiline stretol s konateľom a konzultantom spoločnosti SILVA-PRO, s.r.o. Ing. Michalom Žákom. Pred niekoľkými dňami oslovil našu redakciu, pretože považuje za potrebné upozorniť zainteresovanú verejnosť na nariadenie Európskeho parlamentu, platné pre všetky členské krajiny Európskej únie, o sprístupnení určitých komodít a výrobkov spojených s odlesňovaním a degradáciou lesov na trhu Únie a o ich vývoze z Únie (EUDR). Medzi komodity, ktorých sa nariadenie týka, patrí aj drevo a zahŕňa aj odvodené produkty, napríklad nábytok. Nové nariadenie bude účinné pre veľké a stredné hospodárske subjekty od 1.1.2025, pre malé a mikro hospodárske subjekty od 1.7.2025.
„Nové nariadenie EUDR ide výrazne za hranice aktuálne platnej legislatívy. Okrem iného požaduje od každého hospodárskeho subjektu, uvádzajúceho produkty na báze drevnej hmoty na trh EÚ, povinný systém náležitej starostlivosti, vrátane geolokácie (GPS súradníc) na pôvod drevnej hmoty, z ktorej je výrobok vyrobený. Nariadenie sa bude uplatňovať už od začiatku roku 2025 a na Slovensku zatiaľ vyšla len malá zmienka o tom, že sa niečo takéto chystá,“ napísal nám do redakcie Ing. Michal Žák.
A poskytol nám aj prezentáciu, vrátane kompletného materiálu predmetného nariadenia, ktorú spracoval pre klientov spoločnosti SILVA-PRO, teda vlastníkov a užívateľov lesov a spracovateľov dreva. Okrem iného v nej vysvetľuje, že produkty komodít, zahrnutých v nariadení, sa môžu uvádzať na trh EÚ alebo z neho vyvážať iba vtedy, ak sú bez odlesňovania alebo degradácie, boli vyrobené v súlade s príslušnou legislatívou krajiny výroby a vzťahuje sa na ne vyhlásenie o náležitej starostlivosti.
„Nariadenie stanovuje konečný termín odlesňovania (a degradácie lesov), 31. decembra 2020. Inými slovami, komodity po 31. decembri 2020 sa nesmú vyrábať na pôde, ktorá bola predmetom odlesňovania (alebo degradácie lesov). Odlesňovanie je konverzia lesa na poľnohospodárske využitie bez ohľadu na to, či je alebo nie je spôsobená človekom. Degradácia lesov sú štrukturálne zmeny lesného porastu v podobe konverzie: a) pralesov alebo prirodzene sa obnovujúcich lesov na lesné plantáže alebo inú pôdu porastenú drevinami, alebo b) pralesov na lesy z umelej obnovy.
Nespôsobujúci odlesňovanie znamená: a) že príslušné výrobky obsahujú príslušné komodity, boli kŕmené príslušnými komoditami alebo boli vyrobené s použitím príslušných komodít, ktoré boli vyprodukované na pozemku, ktorý nebol vystavený odlesňovaniu po 31. decembri 2020, a b) v prípade príslušných výrobkov, ktoré obsahujú drevo alebo boli vyrobené s použitím dreva, že drevo bolo vyťažené z lesa bez spôsobenia degradácie lesov po 31. decembri 2020,“ uvádza sa v prezentácii.
Rozhovor zo stretnutia s Ing. Michalom Žákom uverejníme v časopise LES & LETOKRUHY. V dnešnej Týždňovke publikujeme krátku pasáž. „Bude veľmi dôležité, ako na Slovensku uchopíme toto nariadenie Európskeho parlamentu a prenesieme ho do našej legislatívy. Je dostatočne všeobecné, aby sme ho mohli upraviť a dosiahnuť, že nespôsobí chaos a neskomplikuje nám život viac ako je nutné. Nové nariadenie EUDR nahradí v plnej miere zákon o dreve č. 113/2018, ktorý je nedokonalý, pretože bol pripravený veľmi narýchlo.
Nový zákon je v súčasnosti pripravovaný a podľa mojich informácií má byť hotový v júni tohto roka. Treba povedať, že sa netýka len vlastníkov a užívateľov lesov, ale celého sektora spracovania dreva. Povinný systém náležitej starostlivosti má jasne preukázať, že v našom prípade drevo, pochádza z danej krajiny a z daného regiónu. A to až takým spôsobom, že napríklad aj krabička cigariet, bude mať príznak geolokácie parciel, na ktorých rástli stromy, z ktorých bol vyrobený papier na túto krabičku. Zoberte si, že Mondi SCP Ružomberok, ktorý má ročnú spotrebu drevnej hmoty v objeme takmer 2,5 milióna kubíkov a vyrába milióny ton papiera, sa bude musieť takisto zaregistrovať do obrovského elektronického systému Európskej únie a ku každej jednej výrobnej dávke bude táto firma nútená alokovať geolokácie pôvodu dreva, z ktorého vyrobila papier.
Pýtam sa teda, ako ideme spracovať národnú legislatívu, aby nám na Slovensku neskolaboval trh s drevom, keďže sa nové nariadenie týka všetkých operátorov, od tých najväčších až po tých najmenších,“ povedal Ing. Michal Žák.
A dodáva, že si dnes ťažko vie predstaviť, ako sa do nového systému zaregistruje malý urbár, ktorý bude chcieť predávať výrezy, pretože drevo na pni nie je predmetom nariadenia EUDR...
Jozef Marko