Triumf drevostavieb v architektonickej súťaži CE∙ZA∙AR 2024: Prestížne ceny v kategóriách Rodinné domy a Občianske a priemyselné budovy
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
Bez dreva to nepôjde! Ani na Slovensku. Dokazuje to aj neustále sa zvyšujúci záujem o výstavbu a popularita drevostavieb. Toto tvrdenie ilustruje aj správa o úspechu drevostavieb na tohtoročnom odovzdávaní prestížnych cien CE∙ZA∙AR 2024, informuje v tlačovej správe Zväz spracovateľov dreva SR.
„Drevostavby triumfovali v kategóriách Rodinné domy a Občianske a priemyselné budovy. A to nie je všetko! Rodinný dom z dreva získal aj cenu verejnosti. Tento výsledok je dôkazom, že drevo ako stavebný materiál získava čoraz väčšie uznanie v oblasti moderného stavebníctva a architektúry,“ uvádza sa v informácií pre masmédiá.
„Tento úspech vnímam ako významný krok pre nás. Drevostavby dokazujú, že sú nielen ekologickým, ale aj estetickým a funkčným riešením, ktoré si nájde miesto aj u najnáročnejších klientoch,“ povedal Ľuboš Kolesár, predseda Sekcie drevostavieb Zväzu spracovateľov dreva SR a dodal: „Verím, že tento úspech motivuje ďalších investorov, architektov a stavebníkov, aby drevo viac využívali pri svojich projektoch. Pre všetkých nás je to príležitosť ukázať, že drevostavby majú miesto v budúcnosti stavebníctva na Slovensku.“
Dynamicky sa rozvíjajúcou sekciou vo Zväze spracovateľov dreva je práve Sekcia drevostavieb, ktorá v sebe združuje nielen realizačné, t. j. stavbárske firmy, ale aj dodávateľom materiálov a celých systémov pre stavby z dreva. Ich snahou je nielen popularizovať stavebný systém, ktorý je prísľubom do budúcnosti v trvalo udržateľnom stavebníctve a zároveň odpoveďou na výzvy klimatickej krízy, ale aj búrať mýty v laickej a často i odbornej verejnosti o trvanlivosti stavieb z dreva.
„V susedných krajinách už niekoľko rokov rastie trend výstavby obytných budov, ale aj verejných, kancelárskych či športových centier systémom stavieb na báze z dreva do výšky niekoľkých podlaží. U nás je to ešte iba hudba, verím že blízkej, budúcnosti, pretože naše protipožiarne predpisy a technické normy neumožňujú stavať z dreva budovy vyššie ako štyri nadzemné podlažia. A pritom u nás drevo nehorí inak, než, napríklad, v Rakúsku či Nórsku,“ hovorí Peter Zemaník, prezident Zväzu spracovateľov dreva SR.
Podpora priemyslu spracovanie dreva na Slovensku, ktorého formou s najvyššou pridanou hodnotou je práve drevostavbársky segment, by sa teda mohla konečne nasmerovať nielen na garanciu dodávok domácej strategickej suroviny – dreva – pre spracovateľské kapacity na Slovensku, ale najmä na rozvoj produkcie materiálov s vysokou pridanou hodnotou, ktoré sú pre stavby z dreva nevyhnutné, dodáva v tlačovej správe Zväz spracovateľov dreva SR.