Technická univerzita vo Zvolene s novou zaujímavou zmluvou
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
V tlačovej správe Technickej univerzity vo Zvolene, ktorú dnes poskytla médiám sa uvádza, že 5. marca 2019 rektor Technickej univerzity vo Zvolene (TUZVO) Dr. h. c. prof. Ing. Rudolf Kropil, PhD., slávnostne podpísal Zmluvu o partnerstve pri výchove doktorandov s generálnym riaditeľom Spoločného výskumného centra Európskej komisie (The Joint Research Centre of the European Commission – JRC EC) prof. RNDr. Vladimírom Šuchom, DrSc.
TUZVO je moderná vysokoškolská inštitúcia, ktorá rozvíja tvorivé vedecké bádanie a na jeho základe poskytuje vzdelávanie vo všetkých troch stupňoch vysokoškolského štúdia v európskom vzdelávacom a výskumnom priestore. V systéme vysokých škôl na Slovensku má jedinečnú profiláciu so zameraním na komplex les – drevo – ekológiu – environment s primeraným rozšírením do ďalších technických, prírodovedných, bezpečnostných, ekonomických a umeleckých oblastí.
Spoločné výskumné centrum je interný vedecký útvar Európskej komisie. Jeho výskum podporuje tvorbu politík EÚ prostredníctvom nezávislého vedeckého poradenstva založeného na vedeckých dôkazoch. JRC zamestnáva viac ako 3 600 vedcov z krajín EÚ a kandidátskych krajín, ktorí prinášajú svoje schopnosti, talent a nadšenie do vedeckých aktivít na podporu politík EÚ. JRC má sídlo v Bruseli a je rozmiestnené na šiestich miestach v piatich rôznych európskych krajinách – Geel (Belgicko), Ispra (Taliansko), Petten (Holandsko), Karlsruhe (Nemecko) a Seville (Španielsko). JRC EC spolupracuje s viac ako tisíckou organizácií na celom svete, ktorých vedci majú prístup k mnohým zariadeniam JRC prostredníctvom rôznych dohôd o spolupráci.
TUZVO bola vybraná na spoluprácu s JRC spomedzi 135 univerzít, ktoré o túto spoluprácu prejavili záujem. Celkom zo Slovenska boli vybrané dve univerzity. Cieľom podpísanej zmluvy je vzdelávanie mladých vedcov z Lesníckej fakulty a Drevárskej fakulty TUZVO, ktorí budú zapojení do výskumu na zdokonaľovaní technológií spracovania dreva pre inovatívne a trvalo udržateľné využívanie dreva ako dôležitej súčasti bioekonomiky, založenej na lesníctve. Na dosiahnutie cieľov dohody sa strany zaviazali spoluorganizovať a spoločne dohliadať na doktorandské programy, podporovať odbornú prípravu doktorandov, vedcov, inžinierov a technických expertov, zúčastňovať sa prebiehajúcich programov a projektov.
Prioritnou témou spolupráce v budúcom akademickom roku 2019/2020 bude Vnímanie a prijatie konceptu bioekonomiky a ekosystémových služieb lesa. V nasledujúcich rokoch sa spolupráca zameria na Hodnotenie lesnej certifikácie ako nástroja na podporu ekosystémových služieb lesa na Slovensku, Hodnotenie životného cyklu a environmentálna kvalita stavebných materiálov a Zelená logistika v kontexte trvalej udržateľnosti podnikov na spracovanie dreva.