Taliansko chce znížiť počet medveďov: Na Slovensku ochranári vyzývajú k opatrnosti, pretože začala medvedia ruja
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
Taliansko uvažuje nad premiestnením medveďov do zahraničia, pretože po nedávnom smrtiacom útoku medvedice na bežca sa snaží znížiť počet týchto šeliem v severnej časti krajiny Tridentsko. Včera o tom informovalo talianske ministerstvo životného prostredia, na ktoré sa odvolala tlačová agentúra DPA. Informáciu zverejnil portál Topky.sk.
Minister životného prostredia Gilberto Pichetto Fratin chce „iniciovať naliehavé rozhovory na diplomatickej úrovni o tom, aby bolo možné medvede presťahovať", uviedlo ministerstvo. Šéf severného regiónu Tridentsko Maurizio Fugatti sa v piatok v Ríme stretol s predstaviteľmi rezortu životného prostredia. Na stretnutí dostala osobitná komisia úlohu znížiť počet medveďov v Tridentsku, v rámci toho má stanoviť aj maximálne prípustné množstvo medveďov v regióne, uviedla agentúra DPA.
Link na celý článok: Taliansko sa snaží premiestniť medvede do zahraničia, aby znížilo ich počet | Topky.sk
Na Slovensku štátna ochrana prírody včera vydala tlačovú správu, v ktorej vyzýva verejnosť na vyššiu opatrnosť v lesnom teréne z dôvodu začínajúcej medvedej ruje. Ochranári upozorňujú, že medveď hnedý patrí k polygamným druhom, samec nasleduje medvedicu, pri ktorej v niektorých prípadoch zostáva aj viac ako tri týždne. Samicu potom celý čas sprevádzajú, pričom ju bránia pred inými samcami a dokonca aj pred človekom.
„Medvedia ruja je veľmi stresujúca pre vodiace samice, ktoré chránia svoje mláďatá. Samci totiž mláďatá bežne napádajú, prípadne zabijú s cieľom dostať medvedicu opäť do ruje. Z tohto dôvodu vodiace medvedice dočasne opúšťajú svoje domovské okrsky a bezpečie vyhľadávajú na nových územiach bez dospelých samcov.
V prípade stretu človeka s vodiacou medvedicou, medvedica varovným fučaním upozorní medvieďatá, aby sa schovali. Sú však prípady, kedy medvedica nestihne varovať mláďatá a blížiaceho sa človeka nezavetrí. Človek sa tak nechtiac dostane medzi mláďatá a matku do kontaktnej vzdialenosti a vtedy môže dôjsť k samotnému útoku. Je to štatisticky najčastejšia príčina útoku medveďa na človeka. V drvivej väčšine prípadov nás však medvedica zaregistruje skôr a ku kontaktu vôbec nedôjde.
Medveď v sebaobrane niekedy urobí výpad - varovanie, aby sa človek vzdialil. Toto môže byť človekom chápané ako útok. Vtedy je potrebné pomaly ustúpiť a vzdialiť sa. V prípade útoku je potrebné ľahnúť si na zem, kryť si rukami krk, hlavu a počkať, kým útok nepominie a medvede sa nevzdialia. Aktívna obrana napadnutého počas útoku len zhorší situáciu,“ uviedla Štátna ochrana prírody SR.