Takmer 50 percent poľovných revírov sa nachádza v 3. až 5. stupni ochrany prírody: Poľovníci narážajú len na zákazy, obmedzenia a nepochopenie pre udržateľné užívanie prírody
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
V súvislosti s ohlasovanou zonáciou národných parkov a rozširovaním bezzásahovej A zóny sme zaznamenali obavy našich čitateľov, lesníkov a poľovníkov, že sa to výrazne dotkne aj poľovných revírov a výkonu práva poľovníctva v národných parkoch. Preto sme požiadali o vyjadrenie Slovenskú poľovnícku komoru a opýtali sa, či má možnosť komunikovať s rezortom životného prostredia o tejto problematike.
„Pokúšate sa rokovať s navrhovateľmi zonácie o podmienkach výkonu poľovného práva v národných parkoch? Hrozí poľovníctvu zánik na veľkých výmerách zónovaných národných parkov?,“ položili sme tieto otázky poľovníckej stavovskej organizácii.
Ing. Martina Hustinová, vedúca Odboru poľovníctva, strelectva a osvety reagovala pre Lesmedium.sk slovami, že Slovenská poľovnícka komora urobila všetko pre to, aby sa novela zákona o ochrane prírody a krajiny s takzvanou reformou národných parkov nestala realitou. „Vyčíslili sme riziká, okrem iného aj pre výkon práva poľovníctva. Konkrétne išlo o zhodnotenie, že v 3. až 5. stupni ochrany sa nachádza viac ako 400 tisíc hektárov poľovných plôch vo viac ako 896 poľovných revíroch, čo predstavuje takmer 50 % zo všetkých revírov.
Samozrejme, tu nie sú zarátané stupne ochrany a výmery, ktoré pribudnú po zonácii. Napriek našej snahe a aktivizácii lesníkov a poľovníkov, rokovaniam na Ministerstve pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, ale i v Národnej rade SR a napriek niekoľkým protestom priamo pred Národnou radou SR novela prešla o jeden hlas. Je smutné, že išlo o hlas človeka-lesníka v Národnej rade SR z našich vlastných radov. Naprávať túto chybu je skoro nemožné.
Rokovania na Ministerstve životného prostredia SR a Štátnej ochrane prírody SR sú nesmierne ťažké. Momentálne nie je pochopenie pre udržateľné užívanie prírody, len pre zákazy a obmedzenia. Je veľmi zlá skúsenosť, že ak sa dostanú do rozhodovacích pozícií ľudia, ktorí bez logických argumentov presadzujú ekologický teror, niet šance na zmenu postoja.
Preto by mal každý súdny človek zvážiť, uvažovať preventívne a vyberať si svojich zástupcov s rozumom, a nie emóciami. Jeden z mnohých príkladov je udržateľný lov kamzíkov na Slovensku v Slovenskom raji, kde prinášal do regiónu a štátu nemalé zdroje. Dnes je tento lov nahradený „elimináciou jedincov” za peniaze daňových poplatníkov. Viac vysvetľovať k tomu nie je treba.
Poľovnícka samospráva požiadala oficiálne ministra životného prostredia trikrát o stretnutie. Na listy pán minister neodpovedal. Nakoniec sa malo na základe ústneho dohovoru uskutočniť stretnutie s ministrom životného prostredia, na ktoré neprišiel, ale na poslednú chvíľu poslal poslanca Národnej rady SR. Zo záverov, ktoré odzneli na stretnutí a kde boli dohodnuté ďalšie stretnutia, sa ani jedno neuskutočnilo.
Celú túto situáciu dokresľuje aj nedávne vyjadrenie Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR o tom, že s agrorezortom o zonácii nikto z Ministerstva životného prostredia SR nekomunikoval...,“ sprostredkovala nám stanovisko Slovenskej poľovníckej komory M. Hustinová.
Jozef Marko