Svetový top včelár pre LES & Letokruhy: Slovenský med je taký kvalitný vďaka našej krásnej a čistej krajine
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
Svetových prehliadok medu sa zúčastňuje od roku 2013 a za ten čas získal takmer 40 zlatých medailí. Historicky je tak najúspešnejším včelárom na svete. Včelársku farmu má v Hrani pri Trebišove na Zemplíne, ale so včelstvami aj kočuje. S obľubou vozí svoje včely za potravou do Volovských vrchov, vďaka čomu má vynikajúci medovicový med z jedle. Lesné porasty na Gemeri zasa vyhľadáva najmä kvôli lipe. S Tiborom Vargapálom sme sa dnes stretli v Košiciach a rozhovor s ním si budete môcť prečítať v časopise LES & Letokruhy.
V zaujímavom interview sa okrem iného dozviete, že včelár nemôže med vylepšiť, môže ho iba pokaziť. Napríklad tým, že používa pri jeho spracovaní a skladovaní nevhodné hliníkové medomety a konvy. Podľa Tibora Vargapála je slovenský med taký kvalitný vďaka našej krásnej a čistej krajine.
Tibor Vargapál sa veľmi pochvalne vyjadril na adresu lesníkov, ktorí sa starajú o lesy v okolí Smolníka a Mníška nad Hnilcom. Osobitne ocenil, že dohliadajú na dodržiavanie čistoty v lesoch, na lesných cestách sú závory a lesná stráž prísne kontroluje pohyb v lesných porastoch. Výbornú spoluprácu má s vedúcim Lesnej správy Smolník Odštepného závodu Východ štátneho podniku LESY SR Ing. Antonínom Cicoňom, pretože ako zdôrazňuje, na čom sa dohodnú, to platí.
Na konci stretnutia som urobil spoločnú fotografiu Tibora Vargapála s jeho synom Marekom v košickej predajni. A na záver tejto upútavky uvádzam úryvok z článku, uverejnenom v denníku Pravda začiatkom septembra po tom, ako sa Vargapálovci vrátili zo 47. svetovej včelárskej výstavy Apimondia z tureckého Istanbulu so siedmimi zlatými medailami.
„Nedávno sa zo sedemročného pobytu vrátil z Veľkej Británie jediný syn Marek. Je inžinier strojár, ktorého med priťahuje, lepšie povedané výroba medoviny. Z ostrovov si vždy odskočil domov, keď nastal čas vyrobiť nápoj, čo svojou chuťou konkuruje vínam z neďalekých tokajských vinohradov. Tento elixír starých Slovanov je vraj ešte zdravší ako víno kráľov. Pravda, ako dodá Vargapál, účinok dobrej medicíny má pravidelný jeden, či dva poháriky, nie viac,“ napísal denník Pravda.
Jozef Marko