Svetový deň vtáctva: Začína 22. ročník celoslovenského ekovýchovného programu BOCIAN
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
Dnes je Svetový deň vtáctva a Štátna ochrana prírody SR pri tejto príležitosti vyhlasuje otvorenie 22. ročníka celoslovenského ekovýchovného programu BOCIAN, určeného pre žiakov, študentov, školské kolektívy, ale aj pre jednotlivcov, ktorí majú chuť zapojiť sa a stať sa pozorovateľmi života bocianov bielych vo svojom blízkom okolí. ŠOP SR o tom informuje v tlačovej správe.
„Pozorovateľ sleduje vybrané bocianie hniezdo od prvých príletov, príprav hniezda, cez znášku vajec až po prvé výlety mladých bocianov z hniezda a ich odlet. Cieľom programu je zvýšiť záujem verejnosti a mladých ľudí o prírodovedné pozorovanie a zapojiť ich do odbornej činnosti. Naučia sa základom práce vedca – ornitológa, spoznajú etológiu bociana a získajú údaje o stave populácie bociana bieleho,“ hovorí o programe BOCIAN jeho autor, odborný garant a hlavný koordinátor sčítania bociana bieleho na Slovensku Miroslav Fulín.
Prvé prílety bocianov na hniezda boli tento rok pozorované začiatkom marca v obci Nižná Olšava (okres Stropkov) a v obci Malé Zlievce (okres Veľký Krtíš). Týždeň po ich prílete sa začali objavovať bociany na desiatkach ďalších hniezd. „Predpokladáme, že tieto bociany letia východnou cestou z Afriky a priaznivé počasie im uľahčilo skorší dolet. Denne prekonávali 200 – 300 kilometrové vzdialenosti. V tieto dni očakávame, že za priaznivého počasia doletia aj ostatné jedince a do začiatku apríla obsadia podľa štatistiky z minulého roka všetkých 1 390 hniezd na našom území.
Minuloročné mláďatá, ktoré z nášho územia odleteli zimovať v rekordnom počte 3 067 kusov, sa k nám ešte na hniezda nevrátia. Nie sú pohlavne dospelé, no môžu sa pohybovať spolu s nehniezdiacimi jedincami na lúkach a pasienkoch. Poznáte ich podľa údajov na krúžkoch, ktorými sú označené,“ dodáva Miroslav Fulín.
ŠOP SR zastrešuje program BOCIAN na Slovensku prostredníctvom regionálnych koordinátorov z chránených území v spolupráci s národnými parkami, Slovenským zväzom ochrancov prírody a krajiny ako aj za podpory organizácie SOS/BirdLife Slovensko.
„Ekovýchovný program bude otvorený pre pozorovateľov od 1. apríla do 30. septembra 2023. Každý pozorovateľ či zapojená škola dostane po registrácii podrobné inštrukcie, ako pri pozorovaní postupovať a ako správne spracovávať informácie. Vyplnené hniezde karty sa zasielajú elektronicky regionálnym koordinátorom. Zo zúčastnených pozorovateľov sa v priebehu októbra vyžrebujú a ocenia víťazi, ktorí získajú od organizátorov vecné ceny,“ dodáva ŠOP SR.