Svetový deň mokradí: V Pláne obnovy a odolnosti SR je na revitalizáciu vodných tokov vyčlenených 62,4 milióna eur
- Zverejnené v Aktuálne
- Komentáre (1)
Svetový deň mokradí pripadá každoročne na 2. februára. Štátna ochrana prírody SR pri tejto príležitosti uviedla, že stav mokradí úzko súvisí s kvalitou života ľudí. Okrem toho, že mokrade poskytujú domov mnohým ohrozeným druhom, sú podľa štátnych ochranárov nenahraditeľné v oblasti poskytovania potravy, pitnej vody, ale aj ochrany pred extrémnymi poveternostnými vplyvmi.
„Na Slovensku máme niekoľko typov mokradí, pričom 14 lokalít bolo zaradených do Zoznamu mokradí medzinárodného významu Ramsarského dohovoru. Hovoríme im ramsarské lokality a patria sem Parížske močiare, Alúvium Rudavy, Domica, Jaskyne Demänovskej doliny, Dunajské luhy, Moravské luhy (Niva Moravy), Mokrade Oravskej kotliny, Rieka Orava a jej prítoky, Senné - rybníky, Šúr, Latorica, Poiplie, Tisa a Mokrade Turca.
Ministerstvo životného prostredia SR a Štátna ochrana prírody SR si uvedomujú, že mokrade zohrávajú nezastupiteľnú úlohu v zmiernení zmeny klímy a adaptácii na jej nepriaznivé dôsledky. Mokrade slúžia ako ochrana pred búrkami a povodňami, sú schopné filtrovať vodu a vytvárať jej zásoby, dokážu ukladať uhlík a viažu na seba bohatú biodiverzitu. Navyše majú priaznivý účinok aj na mentálne a fyzické zdravie ľudí.
Ministerstvo životného prostredia SR a Štátna ochrana prírody SR sa preto aktívne zapájajú do plnenia Akčného plánu pre mokrade a spolupráce krajín v rámci Stratégie EÚ pre dunajský región a Karpatskej iniciatívy pre mokrade. Pracujú tiež na akčnom pláne, ktorý zabezpečí ochranu a prinavrátenie jeseterov do Dunaja, s čím súvisí aj spriechodnenie Vodného diela Gabčíkovo.
Medzi aktuálne realizované projekty patrí aj revitalizácia rieky Morava, ktorej obnova 17 km dlhého úseku bude financovaná z Plánu obnovy a odolnosti SR, v ktorom je na účel revitalizácie vodných tokov vyčlenených celkovo 62,4 milióna eur,“ informovala ŠOP SR v tlačovej správe.
Komentárov
Od r. 2014 skúmate a hľadáte príčiny aj následky straty a obnovy mokradí súvisiacich s revitalizáciou vodných tokov na území Slovenska. Váš záver: je potrebné na tokoch zrušiť okolo 40 priečnych vodných stavieb /hate, stupne/ z dôvodu migrácie vodných živočíchov. Na tieto akcie je "asi" potrebné vypracovať PD /podľa dohovoru IAE / z dôvodu posúdenia vplyvu na ŽP.
-Kto bude zodpovedný za kvalitne vypracované PD najmä posúdenie vplyvu na územný systém ekologickej stability krajiny,zrýchleného prietoku na výskyt povodní, stabilitu na pozdĺžny a priečny profil koryta, druhová skladba drevín pobrežných porasov, pokles hladiny spodnej vody na okolitých pozemkoch a i.
-Zriadiť organizovanú skládku na dovoz tisíce ton odpadu a železa. Po ukončení skládku rekultiváciou vrátiť do pôdneho fondu.
-Zabezpečenie finančných nákladovna vypracovanie kvalitnej PD a kto bude práce realizovať.
-Nebolo by ekonomickejšie aj pre ÚSESK vybudovať rybochody miesto rušiť staré"šedé" ešte stále funkčné priečne stavby na tokoch?!
Ľahko sa rúca, búra a ruší modernou technikou vodná stavba ale nové zelené ekologický čisté sme sa doteraz za uplynulých tridsať rokov realizovať v praxi nenaučili.
RSS informačný kanál kometárov k tomuto článku.