Súkromní vlastníci lesov poprosili prezidentku Čaputovú, aby sa stala pomocníkom zraniteľného vidieckeho obyvateľstva
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
V súvislosti s významnou politickou udalosťou európskeho významu, ktorá sa uskutoční na Slovensku v dňoch 14. – 15. apríla 2021 v Bratislave, sa ÚNIA regionálnych združení vlastníkov neštátnych lesov Slovenska obrátila na prezidentku Slovenskej republiky Zuzanu Čaputovú s prosbou, aby sa stala pomocníkom zraniteľného obyvateľstva na slovenskom vidieku, najmä v oblastiach, ktoré disponujú cennými prírodnými zdrojmi a bohatstvom – lesmi, ktoré sú v súčasných klimatických zmenách podľa ÚNIE výrazne ohrozené a aj vďaka pandémii COVID-19 stoja tisícky malých lesných podnikov, zabezpečujúcich trvalo udržateľné obhospodarovanie týchto lesov, pred existenčným míľnikom.
„Medzivládny samit - Ôsma ministerská konferencia FOREST EUROPE s podtitulkom "Budúcnosť, ktorú chceme: lesy, ktoré potrebujeme", sa bude na dvoch ministerských okrúhlych stoloch zaoberať otázkami s najvyšším politickým významom, pokiaľ ide o súčasné výzvy, ktorým čelia európske lesy a odvetvie lesného hospodárstva, vrátane ich úlohy pri adaptácii na zmenu klímy s cieľom prijať politické záväzky krajín v Európe a Európskej únii týkajúce sa strategického rámca a opatrení na udržateľné obhospodarovanie lesov v Európe na toto desaťročie.
Nádejáme sa, že sa počas okrúhlych stolov nájdu reálne riešenia pre lesy a pre ľudí, čo umožní zastaviť „slovenskú cestu NATURA2000“ so začínajúcou cestou „boja proti zmene podnebia“ bez nás za naše peniaze, kde krokmi štátnych a mnohých politických orgánov na Slovensku, vystupujúcich aj na pôde EÚ, ktoré síce pokrývajú ušľachtilé ciele Európskej NATURA2000, ako aj tému boja proti zmene podnebia, no len cez reštrikcie bez aspektu spravodlivosti a solidarity voči vidieckej komunite vlastniacej les, na ktorú sa permanentne zabúda pri spravodlivej kompenzácie a celú ťarcha nápravných opatrení v oblasti klímy a biodiverzity necháva na ich pleciach a peňaženkách. Aj v prípade boja s klimatickými zmenami, ktoré nespôsobili naši predkovia, keď nasadili smreky, ale práve rozvoj spoločnosti prispel, že nám teraz tieto stromy vymierajú. Preto očakávame silnú solidaritu,“ píše sa okrem iného v liste, ktorý zaslal portálu Lesmedium.sk predseda ÚNIE Milan Ovseník.
V prílohe k článku zverejňujeme list ÚNIE regionálnych združení vlastníkov neštátnych lesov Slovenska prezidentke Slovenskej republiky.