Storočnica štátnej ochrany prírody na Slovensku
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
V roku 2019 si pripomíname jubilejné, sté výročie štátnej ochrany prírody na Slovensku. Oslavy významného výročia si Štátna ochrana prírody Slovenskej republiky (ŠOP SR) pripomenie viacerými spomienkovými akciami. Sériu osláv odštartuje sadením pamätných stromov, ktoré prebehne v jarnom období na území celého Slovenska, vo všetkých národných parkoch, chránených krajinných oblastiach a regionálnych centrách ochrany prírody. Ochranári zasadia symbolicky presnú stovku stromov. Informujú o tom veřejnost v aktuálnej tlačovej správe.
Prvý strom, dub zimný, zasadil štátny tajomník Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky Boris Susko v prítomnosti generálneho riaditeľa ŠOP SR Martina Lakandu a ďalších pozvaných hostí v Hriňovej v utorok 16. apríla. Malá slávnosť bola obohatená vystúpením detského folklórneho súboru Hviezdička v duchu ľudových tradícií Podpoľania. Hriňová ako unikátna lokalita a súčasť UNESCO programu Človek a biosféra je srdcom Slovenska. Bola vybraná s jasným zámerom poukázať na príkladné spolužitie ľudí a prírody.
Štátna ochrana prírody na Slovensku bola od svojho vzniku úzko spätá s pamiatkovou starostlivosťou, o čom svedčí aj jej základný dokument z roku 1919. Pod názvom „Nariadenie ministra – plnomocníka vlády Československej republiky pre správu Slovenska č. 155/1919 o právomoci Vládneho komisariátu na ochranu pamiatok na Slovensku“, začal písať históriu slovenskej štátnej ochrany prírody. Toto spolužitie s pamiatkovou starostlivosťou trvalo až do roku 1981. Až vtedy sa štátna ochrana prírody osamostatnila. Toto obdobie prinieslo celý rad rôznych organizačných usporiadaní, v ktorých sa ochrana prírody vyvíjala paralelne s pamiatkovou starostlivosťou až napokon dospela k samostatnej odbornej organizácii - Ústrediu štátnej ochrany prírody so sídlom v Liptovskom Mikuláši.
Vo vývoji ŠOP SR je dôležité spomenúť niekoľko zlomových bodov. Z nich najdôležitejším bolo jej zákonné ustanovenie v roku 1955. Išlo o zákon SNR č.1/1955 zb. SNR o štátnej ochrane prírody. Ďalej to bol vznik odbornej organizácie Slovenského pamiatkového ústavu v roku 1951, ktorá po transformovaní v roku 1958 pod názvom „Slovenský ústav pamiatkovej starostlivosti a ochrany prírody“ dala ochrane prírody základ druhovej i územnej ochrany na Slovensku.