Štátni ochranári radia pri útoku medveďa: Hrajte mŕtveho. V žiadnom prípade sa nepokúšajte bojovať s medveďom
- Zverejnené v Aktuálne
- Komentáre (1)
Štátna ochrana prírody (ŠOP) SR s cieľom zvýšenej informovanosti verejnosti o tom, ako sa správať v miestach s výskytom medveďa hnedého, pripravila v spolupráci so Zásahovým tímom pre medveďa hnedého ŠOP SR súhrn najdôležitejších rád a zásad správania sa. Štátni ochranári veria, že zverejnené informácie pomôžu turistom a návštevníkom týchto území rozpoznať pobytové znaky medveďa hnedého, ako aj vyhnúť sa prípadnému priamemu stretu s najväčšou šelmou na Slovensku. ŠOP SR o tom informuje na svojej internetovej stránke.
„Medveď sa zvyčajne snaží ľuďom vyhnúť, niekedy si nás ale všimnúť nemusí. V lese a jeho blízkosti treba byť preto ostražitý, predovšetkým ráno, večer a v noci, ale tiež počas dňa v hustej vegetácii alebo blízko zdrojov potravy. Vyhnúť sa neočakávanému stretu s medveďom pomôže aj schopnosť rozpoznať pobytové znaky a najčastejšiu potravu medveďa.
Pri pohybe v lese by sme si mali všímať stopy, trus a znaky kŕmenia sa medveďom. Určiť medvediu stopu v teréne je pomerne jednoduché, pretože veľkosť a tvar stopy sú takmer nezameniteľné. Pre neskúsených turistov existuje za určitých okolností možnosť zámeny odtlačku prednej laby mladého medveďa s jazvecom.
U dospelých jedincov medveďa býva šírka prednej laby približne 13 - 18cm a jej dĺžka od 12 - 17cm. Zadná laba je o niečo dlhšia a u dospelých jedincov sa pohybuje v rozpätí od 20 - 28cm. Charakteristickým znakom pobytu medveďa v lese sú aj tzv. „značkovacie stromy“ a vývratiská. Môžeme tiež pozorovať rozhrabané mraveniská, prehrabanú pôdu alebo poprevracané kamene.
Ak medveď naozaj zaútočí a zdá sa, že dôjde k fyzickému kontaktu, poprední odborníci odporúčajú pasívnu obranu: ľahnúť si na brucho tvárou k zemi, ramenami a rukami si chrániť hlavu a krk, ostať bez pohybu („hrať mŕtveho“) až pokiaľ medveď neodíde. Ak vás medveď prevráti, znova sa dostaňte do pôvodnej polohy, aby ste mali brucho a ostatné životné orgány chránené pri zemi. Brániaci sa medveď väčšinou prestane útočiť, keď zistí, že už nie ste hrozbou.
V žiadnom prípade sa nepokúšajte bojovať s medveďom. Aj keď sa môžete cítiť v ohrození, pokus o boj by mohol situáciu len zhoršiť. Medvede sú oveľa silnejšie a rýchlejšie ako ľudia a aktívna obrana by mohla predĺžiť útok a zvýšiť pravdepodobnosť vážneho zranenia,“ uvádzajú okrem iného v rozsiahlej inštruktáži štátni ochranári.
Link na celý článok: ŠOPSR - Bezpečnosť v miestach s výskytom medveďa hnedého (sopsr.sk)
Komentárov
RSS informačný kanál kometárov k tomuto článku.