Štátni ochranári predstavili nový nástroj na hodnotenie ekosystémových služieb: Výstupy môžu využívať všetky zainteresované skupiny
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
Štátna ochrana prírody Slovenskej republiky (ŠOP SR) predstavila na medzinárodnej konferencii v Poľsku nový nástroj na hodnotenie ekosystémových služieb tzv. „Carpathian Ekosystem Services Toolkit - CEST“. Ide o príručku na podporu pri vypracovaní hodnotenia ekosystémových služieb a jeho využívaní pri rozhodovacích procesoch pre správy chránených území a orgány štátnej a verejnej správy. Publikácia vznikla v rámci projektu Interreg Central Europe - Centralparks. Informovala o tom manažérka pre komunikáciu ŠOP SR Kristína Brocková.
V tlačovej správe ŠOP SR je ďalej uvedené, že na príprave nástroja sa podieľali experti na ekosystémové služby z piatich karpatských krajín a je publikovaný v angličtine ako aj ďalších štyroch karpatských jazykoch (čeština, maďarčina, poľština a slovenčina). Cieľom je poskytnutie komplexných informácií o hodnotení ekosystémových služieb pre potreby plánovania a manažmentu najmä v oblasti ochrany prírody a krajiny, ale aj v priestorovom a územnom plánovaní, hodnotení vplyvov či škôd na životné prostredie. Na tvorbe tohto nástroja sa významne podieľala Štátna ochrana prírody SR ako partner projektu spolu s ďalším slovenským partnerom Občianskym združením PRONATUR.
Ako uvádza vedúci oddelenia reportingu ŠOP SR Ján Černecký: „Prezentovaný koncept ekosystémových služieb ako aj pripravená publikácia Ekosystem Services Toolkit sú inovatívnym aspektom v oblasti prezentácie a definovania praktických opatrení v oblasti ochrany prírody a krajiny. Veríme, že tieto výstupy budú využívané a prospešné pre všetky zainteresované skupiny.“
Nový Karpatský nástroj na hodnotenie ekosystémových služieb je len jeden z praktických výstupov, ktoré priniesli výsledky práce trojročného Interreg Central Europe projektu Centralparks (Budovanie kapacít pre manažment chránených území v Karpatoch pre integrovanie a harmonizovanie ochrany biodiverzity a miestneho socio-ekonomického rozvoja).
Medzi ďalšími praktickými výstupmi prezentovaných koncom marca na záverečnej konferencii vo Wieliczke v Poľsku patria strategické dokumenty ako je Karpatská stratégia pre zlepšenie ochrany biodiverzity a krajiny mimo chránených území a v chránených územiach; Stratégia pre rozvoj miestneho udržateľného cestovného ruchu založeného na prírodnom a kultúrnom dedičstve Karpát; Príručka pre komunikáciu medzi chránenými územiami a miestnymi komunitami v Karpatoch alebo Inovatívne nástroje na hodnotenie biotopov.