Štátni lesníci z TANAP-u: Ochrana prírody má význam. Ale pre ľudí, nie proti nim!
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
Štátne lesy TANAP-u dnes uverejnili na svojej stránke na sociálne sieti príbeh, ktorý sa stal približne pred desiatimi rokmi v Tatranskej Javorine. Prišiel sa tam pozrieť vnuk majiteľa niekdajšieho javorinského panstva, Christiana Kraft Hohenloheho. Chcel vidieť, kde žil jeho starý otec, vidieť jeho hrob, dozvedieť sa viac o jeho živote. Pozrel si zámoček, drevený kostol a rozhliadol sa po okolí. Okamžite pochopil, prečo jeho predok žil tak ďaleko od civilizácie a čo ho tu držalo.
„Uznanlivo sa vyjadroval o prírode na tomto kúsku Tatier, len potom mu padol zrak na suché stromy okolo chodníka. Vtedy ich ešte veľa nebolo. Keď sa dozvedel, že sú tam naschvál a nebude sa s nimi nič robiť, tak s údivom predniesol pamätnú vetu: „Vy musíte byť teda naozaj bohatá krajina, keď si toto môžete dovoliť.“ Samozrejme, nevysvetľovali sme mu, že nie sme... Vždy si však na tento príbeh spomenieme, keď vidíme haldy hnijúcich stromov v lese.
Hlavne dnes. Keď chudoba narastá, štát si berie pôžičky na ničnerobenie, ľuďom zakazuje v lese pracovať a niektorí naši poslanci dokonca presadzujú, aby tí istí ľudia nemohli doma ani kúriť drevom a na dorazenie im chce zvyšovať dane za ich rodinné domy, ktoré si poväčšine vlastnými rukami postavili ešte v časoch socializmu. Aké nehumánne...
Zamestnávame lesníkov a lesných robotníkov desaťročia, zamestnávali sme ešte ich otcov a starých otcov, remeslo sa často dedilo celé generácie. Je to povolanie. Lesy na Slovensku sú živobytím pre desaťtisíce ľudí a tiež Tatranský národný park bol vytvorený pre ľudí, nie proti nim! Sociálny rozmer teda nemôže chýbať pri žiadnom rozhodnutí!
Sme zodpovední za územie, ktoré spravujeme, ale tiež za našich zamestnancov a aj z tohto dôvodu sa nikdy, ako odborná organizácia, nestotožníme s bohapustou devastáciou tatranského či slovenského lesa. Nechceme vyvolávať nevraživosť, chceme len, aby sa konečne tí, ktorí rozhodujú, zobudili a išli sa pozrieť medzi ľudí a do lesa. Uvedomili si dôsledky, ktoré svojimi rozhodnutiami spôsobujú. Ochrana prírody má význam. Ale pre ľudí, nie proti nim!,“ napísali tatranskí štátni lesníci v aktuálnom statuse.