Štátni lesníci z TANAP-u oceňovali Putovnou sovou
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
Koronavírus ovplyvnil aj vedomostnú súťaž Putovná sova, ktorú pre žiakov základných škôl organizujú Štátne lesy TANAP-u. Hoci sa školáci tento rok v Tatranskej Lomnici nestretnú, bez drevenej sošky sovy ako symbolu múdrosti, neostanú. O víťazoch je totiž už rozhodnuté. Masmédiá o tom informovala Mgr. Martina Petránová, koordinátorka vonkajšej komunikácie Štátnych lesov TANAP-u.
V tlačovej správe uvádza, že koncept Putovnej sovy sa organizátori po pätnástich rokoch rozhodli zmeniť. Súťaž rozdelili na dve časti. Prvá mala trvať od septembra do marca a v rámci nej mali zaregistrovaní súťažiaci cez www.lesytanap.sk posielať odpovede na otázky, ktoré pripravil dlhoročný koordinátor súťaže a lesný pedagóg Igor Stavný. Ak by všetko išlo podľa pôvodných plánov, o celkových víťazoch by v júni rozhodovalo druhé kolo, v ktorom by si školáci priamo v Tatrách otestovali svoje vedomosti o prírode Tatranského národného parku.
„Keďže sme nechceli upadnúť do stereotypu, aj po konzultáciách s učiteľmi a lesnými pedagógmi, ktorí sa žiakom venujú počas školského roka, sme vymysleli niečo nové a zvolili sme práve takúto formu. Žiaľ, korona všetko zmenila, a tak prišli na rad doplňujúce otázky,“ vysvetľuje Igor Stavný, NAJ lesný pedagóg Slovenska za rok 2019. Triedy, ktoré sa najlepšie popasovali so všetkými pätnástimi otázkami a úlohami, získali vecné ceny a tí najlepší v jednotlivých kategóriách i drevenú sošku Putovnej sovy.
V kategórii mladších žiakov o ňu zabojovalo dokopy 18 tried, na prvom mieste sa napokon umiestnili piataci z Komenského ulice v Poprade pod vedením učiteľky Evy Neupaverovej. Druhá cena poputuje takisto pod Tatry, tentokrát piatakom zo Spojenej školy Letná, ktorí pracovali pod patronátom učiteľky Lucie Šivecovej. Tretiu priečku obsadili žiaci 3. a 4. ročníka Základnej školy Vyšné Hágy, ktorým sa venovala učiteľka Monika Homzová.
V kategórii starších žiakov sa do súťaže prihlásilo 22 tried, o definitívnom poradí na prvých troch miestach rozhodli až tzv. rozstrelové otázky. Najlepšie sa darilo krúžku zo Základnej školy P. O. Hviezdoslava v Trstenej, ktorý pracoval pod vedením učiteľky Zuzany Pazúrikovej. Druhí skončili ôsmaci a tretí deviataci z Lieseku, ktorým sa počas školského roka venovala učiteľka Michaela Janckulíková.
Súťaž bola po prvýkrát otvorená nielen pre tatranské a podtatranské školy, ale aj pre žiakov mimo regiónu. „Prihlásili sa nám napríklad školáci zo Svidníka a počínali si celkom dobre aj napriek tomu, že oproti domácim boli v nevýhode, keďže nepoznajú prostredie tak dôverne ako oni. No možno práve preto sa naozaj veľmi snažili. I keď nevyhrali, skúsenosť a vedomosti im ostanú, rovnako ako aj všetkým, ktorí pátrali po správnych odpovediach,“ konštatuje koordinátor súťaže, ktorá má za sebou už 16. ročník. Akú podobu bude mať ten ďalší, si v tejto situácii zatiaľ netrúfa povedať, avšak určite by chcel ostať minimálne pri súťažných otázkach a úlohách, ktoré by žiaci mohli tentokrát dostať komplet už na začiatku školského roka.