Štátne lesy TANAP-u: Populácia kamzíkov je stabilná. Viditeľné ochorenia, ako je tomu u kamzíkov v Alpách, neboli pozorované
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
Dobrá fyzická kondícia, nízky počet úhynov i dennodenné skúsenosti z terénu nasvedčujú, že kamzíky si vytrvalo držia trend stabilnej populácie. Sparné horúčavy i negatívne ľudské faktory však v stredu 7. júla sčítavanie zamerané na jarné prírastky mláďat skomplikovali natoľko, že výsledné číslo nekorešponduje s reálnym stavom kamzičej populácie. Štátne lesy TANAP-u o tom informujú v dnešnej tlačovej správe.
Je v nej ďalej uvedené, že organizátori sa na dnešnej videokonferencii dohodli, že čiastkové ani celkové výsledky sčítania nebudú uvádzať. Do karát totiž nehralo viacero kľúčových faktorov. „Napriek tomu, že spočítanie kamzíkov sme začínali od pol štvrtej ráno, teplota už v krátkej dobe vystúpila do extrémnych hodnôt. Malo to výrazný dopad na kamzíky, ktoré sa poschovávali do skalných štrbín a len na krátku dobu občas vyšli na zvyšky snehových polí. Viaceré z nich sme pozorovali, ako bezstarostne šantia a chladia svoje prehriate telá,“ hovorí zoológ Štátnych lesov TANAP-u Jozef Hybler.
V dolinách a nad končiarmi lesníci, ochranári a dobrovoľníci spozorovali viaceré negatívne javy. Nad Kriváňom počas sčítania krúžilo motorové rogalo, nad Studenými dolinami bol zase „zavesený vrtuľník“, aby pomohol horským záchranárom pri ošetrení poranenej turistiky. Počas sčítacích dní je zvykom plánované prelety vrtuľníkov odkladať, no záchrana života mala, samozrejme, prednosť. „Aj takéto veci sa stávajú a narúšajú samotný chod spočítavania práve preto, lebo kamzík prudko reaguje na vyrušovanie zhora,“ vysvetľuje Jozef Hybler. V teréne sa, žiaľ, dali „sčítavať“ aj bivakujúci nocľažníci, ktorých v skoré ráno prekvapili lesníci i ochranári. Aj preto padlo rozhodnutie, že na budúci rok pripadne kamzičia inventúra na termín ešte pred začiatkom turistickej sezóny. Jednou ranou by sa tak okrem negatívnych ľudských faktorov malo predísť aj horúčavám.
Všetky zapojené subjekty sa zhodli, že nízke čísla kamzíkov nekorešpondujú s realitou. Zo zhruba dvoch stoviek ľudí v teréne sa mnoho z nich pohybuje v tatranských dolinách denne. Na miestach, kde bežne stretávajú čriedy kamzíkov, pozorovali minulú stredu len pár kusov. Ďalší dôkaz stability populácie je, že za ostatný rok nebol evidovaný výraznejší počet úhynov. „Aj počas sčítania máme zaznamenaný len jeden kadáver - na mŕtvom kamzíkovi sa v oblasti Javorovej doliny hostil medveď. Pozorovania počas spočítania nasvedčujú, že kondícia a zdravotný stav kamzíkov je veľmi dobrý. Nepozorovali sme žiadne viditeľné ochorenia, ako je tomu u kamzíkov v Alpách, kde mnohé trpia na prašivinu alebo slepotu kamzíkov,“ zdôvodňuje Jozef Hybler.
Minulá streda určite nebola zbytočne stráveným dňom. V lokalitách sa podarilo zozbierať vzorky kamzičieho trusu, ktorý poputuje na výskumné účely. Lesníkov mimoriadne potešilo, že v oblasti Mengusovskej doliny sa podarilo zhliadnuť dospelého rysa.
Kamzíky na slovenskej a poľskej strane Tatier rátajú zamestnanci Štátnych lesov TANAP-u, Správy TANAP-u spoločne s kolegami z Tatrzańskiego Parku Narodowego a dobrovoľníkmi dvakrát ročne – na jar a na jeseň. Rekordné číslo napočítali na jeseň 2018, keď do sčítacích hárkov zapísali 1 431 jedincov. Naopak, o rok neskôr na jeseň dopadla inventúra bez číselného výsledku. Zatiaľ čo tento rok zmarili snahu najmä horúčavy, v roku 2019 zahalila tatranské doliny hustá hmla.