Stanovisko združení vlastníkov lesov proti vyhláseniu zonácie Národného parku Slovenský kras nariadením vlády: V návrhu boli povýšené politické nad odborné požiadavky
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
Gemerské regionálne združenie vlastníkov neštátnych lesov a ÚNIA regionálnych združení vlastníkov neštátnych lesov Slovenska dnes zverejnili stanovisko k pokračujúcemu procesu zonácie Národného parku Slovenský kras, adresované predsedovi vlády.
"Vážený pán premiér, dňa 5.9.2023 zverejnil bývalý štátny tajomník Michal Kiča vyhlásenie na podporu zonácie, podpísané aktérmi z regiónu Národného parku Slovenský kras. Súčasne sme vo večerných hodinách získali informáciu, že na dnešnom rokovaní vlády má byť predmetom aj Návrh Nariadenia vlády Slovenskej republiky, ktorým sa vyhlasuje Národný park Slovenský kras, jeho zóny a ochranné pásmo.
Vážený pán premiér, v prvom rade nariadenie vlády nemôže obmedzovať vlastnícke práva garantované Ústavou SR v čl. 20, ktoré nad mieru poškodzujú ľudské zdravie, prírodu, kultúrne pamiatky a životné prostredie, tieto obmedzenia musia byť ustanovené zákonom a v zmysle čl. 13 má byť obmedzené len zákonom. Toto je naša zásadná požiadavka - ak chce štát vyhlasovať národné parky, tak nech ich vyhlasuje zákonom!
A v druhom rade - vôbec sa predkladateľ nevysporiadal so zásadnými pripomienkami samospráv, poťažmo zásadnej pripomienky, ktorú Združenie miest a obcí Slovenska vznieslo pri Návrhu na vyhlásenie Národného parku Veľká Fatra - stiahnutie návrhu zonácie z legislatívneho procesu a jeho prepracovanie, riešenie výpadku dane z nehnuteľnosti, pričom kritizujú aj celkovú nejasnosť zonácie. A o tejto zásadnej pripomienke ZMOS-u bude rozporové konanie zajtra!
Vážený pán premiér, príprava zonácie Národného parku Slovenský kras prebiehala od decembra 2022, kedy v čase Vianočných a Novoročných sviatkov bol verejnou vyhláškou zverejnený návrh na vyhlásenie zonácie Národného parku Slovenský kras. Obyvatelia, samosprávy, vlastníci a správcovia lesov, poľnohospodári, podnikatelia a občianske združenia dotknutého regiónu oznámili svoje pripomienky Okresnému úradu v Košiciach.
Na základe toho bolo zvolané pripomienkové konanie, na ktorom 95% účastníkov vyjadrilo nesúhlas z návrhom zonácie. Okresný úrad postúpil návrh na zonáciu Ministerstvu životného prostredia SR, ktoré pripravilo znenie nariadenia vlády, ktorým sa vyhlási zonácia Národného parku Slovenský kras. Aj v tomto prípade prebehlo medzirezortné pripomienkové konanie, kde boli podané závažné pripomienky, ktoré neboli ministerstvom životného prostredia akceptované.
Pripomienky sa týkali nedostatočnej odbornej prípravy návrhu zonácie, kde boli politické požiadavky povýšené nad odborné. Ďalším nedostatkom bola absencia štúdie ekonomických a sociálnych dopadov na dotknuté územie. Neboli vyčíslené náklady na realizáciu návrhu zonácie v krátkodobom horizonte ani náklady na udržateľnosť zonácie a kompenzáciu jej dôsledkov. Nie je spracovaný plán rozvoja dotknutého regiónu a nie sú zabezpečené finančné prostriedky na jeho realizáciu.
Na prípade Národného parku Muránska planina sa v plnej nahote ukázali dôsledky neodborných politických rozhodnutí. Problémy s prevodom majetku štátu medzi správcovskými organizáciami viedli k ohrozeniu chovu koní jedinečnej rasy norika muránskeho. Peniaze na výplaty pre zamestnancov Správy Národného parku Muránska planina boli zabezpečované právne diskutabilným darom od stratovej organizácie v zriaďovateľskej pôsobnosti ministerstva životného prostredia.
Signatári vyhlásenia na podporu schválenia zonácie Národného parku Slovenský kras sú ľudia, ktorí sa vyjadrujú za organizácie, od ktorých častokrát nemajú poverenie a sme presvedčení, že väčšina z nich ani nevidela návrh zonácie Národného parku Slovenský kras a o nedostatkoch návrhu zonácie nemajú predstavu.
Bezhlavé vyhlásenie zonácie Národného parku Slovenský kras prinesie problémy s financovaním správ národných parkov, ktoré sa už teraz vykonáva diskutabilným spôsobom na úkor skutočnej ochrany prírody a je z dlhodobého hľadiska neudržateľné,“ uviedli v stanovisku Ján Lach, predseda Výkonného výboru Gemerského regionálneho združenia vlastníkov neštátnych lesov a podpredseda ÚNIE regionálnych združení vlastníkov neštátnych lesov Slovenska a Milan Ovseník, predseda ÚNIE regionálnych združení vlastníkov neštátnych lesov Slovenska.