Správa TANAP-u upozorňuje, že medvede sú opäť aktívne: Od konca apríla do začiatku júla - najrizikovejšie obdobie medvedej ruje
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
Správa TANAP-u aktuálne upozorňuje na fakt, že pekné jarné počasie zohreje vzduch a voda z topiaceho sa snehu začne zatekať aj do brlohov. Je to impulz pre medvede, aby sa po zimnej hibernácii opäť prebrali. Je známe, že nie vždy táto šelma prespí celú zimu a niekedy sa aj počas nej na krátko prebudí. Na jar vyhladované zvieratá vyrazia do terénu. V týchto dňoch sú už medvede opäť aktívne. Ich priorita po zobudení je hľadanie potravy.
„Ponuka v prirodzenom prostredí je ešte obmedzená, medvede nepohrdnú korienkami rastlín a napríklad aj kadávermi zvierat, ktoré neprežili zimu. Avšak lákavé sú aj ľudské obydlia, kde je častokrát nájsť potravu omnoho jednoduchšie ako vo voľnej prírode. Medvede si dokonca generačne odovzdávajú informáciu o dostupnosti potravy pri odpadkových nádobách, medvieďatá sa tak učia chodiť na miesta, kde môže byť pre človeka ich prítomnosť nebezpečná. Nezriedka sledujeme správy o tom, ako sa medvede pohybujú v intravilánoch obcí.
Avšak aj vo voľnej prírode, svojom prirodzenom prostredí, je medveď v tomto jarnom období viac citlivý a ostražitý. Intenzívne vyhľadáva potravu, pretože potrebuje doplniť energetické zásoby. Medvedice patria medzi najstarostlivejšie matky vo zvieracej ríši a svoje mláďatá chránia aj pri hľadaní potravy. Sú prípady, kedy medvedica nestihne varovať mláďatá a blížiaceho sa človeka nezavetrí. Človek sa tak nechtiac dostane medzi mláďatá a matku a vtedy môže dôjsť k útoku. Je to štatisticky najčastejšia príčina útoku medveďa na človeka. V drvivej väčšine prípadov však medvedica zaregistruje človeka skôr a ku kontaktu vôbec nedôjde.
Vo vzťahu ku konfliktným stretom s človekom je najrizikovejšie obdobie medvedej ruje. Začína koncom apríla a trvá do začiatku júla. Hoci medvede sú aj počas ruje mimoriadne opatrné a kontaktu s človekom sa radšej vyhnú, ich aktivita počas dňa stúpa, a preto sa počas ruje zvyšuje aj pravdepodobnosť stretu s človekom,“ uvádza Správa TANAP-u.
Medvedia ruja je podľa štátnych ochranárov veľmi stresujúca pre vodiace samice, ktoré chránia svoje mláďatá. Samce totiž mláďatá bežne napádajú, prípadne zabijú s cieľom dostať medvedicu opäť do ruje. Z tohto dôvodu medvedice dočasne opúšťajú svoje domovské okrsky a bezpečie vyhľadávajú na nových územiach bez dospelých samcov. Ochrancovia prírody preto vyzývajú verejnosť na vyššiu opatrnosť v lesnom prostredí a to aj z dôvodu blížiacej sa medvedej ruje.
„Ľudia musia byť ohľaduplní voči prírode a uvedomiť si, že medvede sú v lese doma, vo svojom prostredí. Správajme sa tak, ako by sme sami chceli, aby sa u nás správala návšteva. Jedným z krokov ako odnaučiť medvede hľadať potravu v odpade pri ľudských obydliach je zabezpečiť ho tak, aby k nemu zvieratá nemali prístup,“ hovorí riaditeľ Správy TANAP-u Peter Olexa.